Reklama

Niedziela Małopolska

Naprotechnologia – jest nadzieja!

freepeoplea/fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niepłodność nie boli fizycznie, ale sprawia, że boli serce – mówiła Izabela Salata ze Stowarzyszenia Małżeństw Niepłodnych Abraham i Sara, jedna z prelegentek konferencji pt. „Naprotechnologia – jest nadzieja! Postaw na leczenie, a nie zapłodnienie in vitro”, która odbyła się 11 czerwca z inicjatywy studentów Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie i została zrealizowana w ramach projektu profilaktycznego.

Zadbać o płodność

Wśród prelegentów była Anna Misztal-Dwojak, ginekolog położnik, która poświęciła swój referat przedstawieniu profilaktyki niepłodności. Pani doktor w bardzo konkretnym wystąpieniu ukazała, że troska o płodność człowieka zaczyna się już w momencie jego poczęcia. To dbanie ciężarnej mamy o siebie, a potem odpowiednia pielęgnacja niemowląt i dzieci, a także odpowiedzialne wejście w okres dojrzewania. Na każdym z etapów rozwoju – tak chłopcy, jak i dziewczęta mogą troszczyć się o swój organizm tak, by był on przygotowany do przyjmowania i dawania życia. Dr Misztal-Dwojak zwróciła uwagę na fakt, że zbyt wczesne rozpoczynanie współżycia u nastolatek, kiedy ich organizm nie osiągnął jeszcze dojrzałości płciowej, również może skutkować późniejszą niepłodnością, ponieważ narażony jest na infekcje bardziej niż organizmy kobiet dojrzałych płciowo (ok. 20 lat). Także stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie tylko zaburza gospodarkę hormonalną organizmu, ale również powoduje konkretne zagrożenia, np. nowotworami piersi czy szyjki macicy oraz zatorami płuc, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Pani doktor podała również, że dzięki lekcjom wychowania do życia w rodzinie, podczas których promuje się wartości, a nie zachęca do wczesnej aktywności seksualnej i antykoncepcji, wśród polskich nastolatków odnotowano najniższy w Unii Europejskiej odsetek aktywnych seksualnie piętnastolatków, niską liczbę ciąż u nastolatków oraz najmniejszą liczbę aborcji wśród młodocianych. Dr Misztal-Dwojak mówiła, że bardzo ważna jest znajomość i akceptacja własnej płciowości i płodności, metod jej rozpoznawania i zachęcanie do obserwacji cyklu miesięcznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dla zdrowia kobiety

Bardzo ciekawy wykład przedstawiła dr Daria Mikuła-Wesołowska, lekarz naprotechnolog, która wyjaśniła zebranym, na czym polega leczenie niepłodności metodą naprotechnologii. Wiedza na ten temat wciąż jest znikoma, nawet w środowisku lekarskim nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem, choć korzysta ze zdobyczy nowoczesnej medycyny. Naprotechnologia opiera się na tych samych założeniach co metody naturalnego planowania rodziny, jednak dysponuje standardami, ośrodkami i wyszkolonymi pracownikami, a także wyspecjalizowanymi ośrodkami klinicznymi i edukacyjnymi. – Nowość naprotechnologii polega na indywidualizacji monitorowania cyklu, diagnostyki i leczenia oraz oceny terapii, opartej na współpracy z naturalnym cyklem kobiety – mówiła pani doktor. – Jednocześnie naprotechnologia korzysta z najnowszych farmakologicznych i zabiegowych osiągnięć współczesnej medycyny, stanowiąc alternatywę dla in vitro, a zarazem ma także wiele innych zastosowań, mających na celu troskę o zdrowie kobiety. To pierwszy system łączący planowanie rodziny z monitorowaniem zdrowia kobiet w wieku prokreacyjnym – podkreślała pani doktor.

By nikt nie został sam

Małżeństwa zmagające się z problemem niepłodności często doświadczają goryczy rozczarowania. Mówiła o tym Izabela Salata ze Stowarzyszenia Małżeństw Niepłodnych Abraham i Sara. – Po rozpoczęciu leczenia nadzieja rośnie z dnia na dzień – mówiła prelegentka. – Ale zdarza się, że przychodzi rozczarowanie, bo to długotrwałe leczenie nie przynosi rezultatów. Małżeństwa bezdzietne często spotykają się z presją społeczną, nawet wśród najbliższych wiele osób nie rozumie tego problemu. Nie będąc gorszymi, czują się gorsi – zauważyła I. Salata, wyjaśniając przyczyny powstania stowarzyszenia, którego działalność skierowana jest do małżeństw zmagających się z problemem niepłodności. – Chodzi o to – mówiła – by nikt z problemem niepłodności nie pozostał sam. Opowiedziała m.in. o licznych działaniach stowarzyszenia w kierunku pomocy duchowej i psychologicznej dla małżeństw niepłodnych, organizacji prelekcji dla duchownych, by mogli skuteczniej pomagać takim parom, a także o powstałym półtora toku temu telefonie wsparcia dla niepłodnych małżeństw (881-206-661).

Odpowiedź na zapotrzebowanie

Renata Laszko, jedna z organizatorek konferencji mówi, że wciąż trudno jest dostrzec wymierne działania rządu i społeczeństwa, mające na celu popularyzację wiedzy o rzeczywistych możliwościach leczenia niepłodności, jakie oferuje naprotechnologia. P. Renata dostrzega, że inicjatywy podejmowane oddolnie mogą przynieść wymierny rezultat i dlatego cieszy się, że zorganizowana przez studentów konferencja stała się odpowiedzią na zapotrzebowanie konkretnej wiedzy o profilaktyce zdrowia prokreacyjnego.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-06-25 13:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Naprotechnologia daje nadzieję

Kl. Kamil Gregorczyk

Więcej ...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43
Wiktoria i Józef Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

Więcej ...

Lublin. Światu potrzeba ludzi takich jak św. Józef

2024-03-28 11:02

Katarzyna Artymiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...