Reklama

freepeoplea/fotolia.com

Naprotechnologia – jest nadzieja!

2015-06-25 13:30

Agnieszka Konik-Korn
Edycja małopolska 26/2015, str. 4

Niepłodność nie boli fizycznie, ale sprawia, że boli serce – mówiła Izabela Salata ze Stowarzyszenia Małżeństw Niepłodnych Abraham i Sara, jedna z prelegentek konferencji pt. „Naprotechnologia – jest nadzieja! Postaw na leczenie, a nie zapłodnienie in vitro”, która odbyła się 11 czerwca z inicjatywy studentów Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie i została zrealizowana w ramach projektu profilaktycznego.

Zadbać o płodność

Wśród prelegentów była Anna Misztal-Dwojak, ginekolog położnik, która poświęciła swój referat przedstawieniu profilaktyki niepłodności. Pani doktor w bardzo konkretnym wystąpieniu ukazała, że troska o płodność człowieka zaczyna się już w momencie jego poczęcia. To dbanie ciężarnej mamy o siebie, a potem odpowiednia pielęgnacja niemowląt i dzieci, a także odpowiedzialne wejście w okres dojrzewania. Na każdym z etapów rozwoju – tak chłopcy, jak i dziewczęta mogą troszczyć się o swój organizm tak, by był on przygotowany do przyjmowania i dawania życia. Dr Misztal-Dwojak zwróciła uwagę na fakt, że zbyt wczesne rozpoczynanie współżycia u nastolatek, kiedy ich organizm nie osiągnął jeszcze dojrzałości płciowej, również może skutkować późniejszą niepłodnością, ponieważ narażony jest na infekcje bardziej niż organizmy kobiet dojrzałych płciowo (ok. 20 lat). Także stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie tylko zaburza gospodarkę hormonalną organizmu, ale również powoduje konkretne zagrożenia, np. nowotworami piersi czy szyjki macicy oraz zatorami płuc, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Pani doktor podała również, że dzięki lekcjom wychowania do życia w rodzinie, podczas których promuje się wartości, a nie zachęca do wczesnej aktywności seksualnej i antykoncepcji, wśród polskich nastolatków odnotowano najniższy w Unii Europejskiej odsetek aktywnych seksualnie piętnastolatków, niską liczbę ciąż u nastolatków oraz najmniejszą liczbę aborcji wśród młodocianych. Dr Misztal-Dwojak mówiła, że bardzo ważna jest znajomość i akceptacja własnej płciowości i płodności, metod jej rozpoznawania i zachęcanie do obserwacji cyklu miesięcznego.

Dla zdrowia kobiety

Bardzo ciekawy wykład przedstawiła dr Daria Mikuła-Wesołowska, lekarz naprotechnolog, która wyjaśniła zebranym, na czym polega leczenie niepłodności metodą naprotechnologii. Wiedza na ten temat wciąż jest znikoma, nawet w środowisku lekarskim nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem, choć korzysta ze zdobyczy nowoczesnej medycyny. Naprotechnologia opiera się na tych samych założeniach co metody naturalnego planowania rodziny, jednak dysponuje standardami, ośrodkami i wyszkolonymi pracownikami, a także wyspecjalizowanymi ośrodkami klinicznymi i edukacyjnymi. – Nowość naprotechnologii polega na indywidualizacji monitorowania cyklu, diagnostyki i leczenia oraz oceny terapii, opartej na współpracy z naturalnym cyklem kobiety – mówiła pani doktor. – Jednocześnie naprotechnologia korzysta z najnowszych farmakologicznych i zabiegowych osiągnięć współczesnej medycyny, stanowiąc alternatywę dla in vitro, a zarazem ma także wiele innych zastosowań, mających na celu troskę o zdrowie kobiety. To pierwszy system łączący planowanie rodziny z monitorowaniem zdrowia kobiet w wieku prokreacyjnym – podkreślała pani doktor.

Reklama

By nikt nie został sam

Małżeństwa zmagające się z problemem niepłodności często doświadczają goryczy rozczarowania. Mówiła o tym Izabela Salata ze Stowarzyszenia Małżeństw Niepłodnych Abraham i Sara. – Po rozpoczęciu leczenia nadzieja rośnie z dnia na dzień – mówiła prelegentka. – Ale zdarza się, że przychodzi rozczarowanie, bo to długotrwałe leczenie nie przynosi rezultatów. Małżeństwa bezdzietne często spotykają się z presją społeczną, nawet wśród najbliższych wiele osób nie rozumie tego problemu. Nie będąc gorszymi, czują się gorsi – zauważyła I. Salata, wyjaśniając przyczyny powstania stowarzyszenia, którego działalność skierowana jest do małżeństw zmagających się z problemem niepłodności. – Chodzi o to – mówiła – by nikt z problemem niepłodności nie pozostał sam. Opowiedziała m.in. o licznych działaniach stowarzyszenia w kierunku pomocy duchowej i psychologicznej dla małżeństw niepłodnych, organizacji prelekcji dla duchownych, by mogli skuteczniej pomagać takim parom, a także o powstałym półtora toku temu telefonie wsparcia dla niepłodnych małżeństw (881-206-661).

Odpowiedź na zapotrzebowanie

Renata Laszko, jedna z organizatorek konferencji mówi, że wciąż trudno jest dostrzec wymierne działania rządu i społeczeństwa, mające na celu popularyzację wiedzy o rzeczywistych możliwościach leczenia niepłodności, jakie oferuje naprotechnologia. P. Renata dostrzega, że inicjatywy podejmowane oddolnie mogą przynieść wymierny rezultat i dlatego cieszy się, że zorganizowana przez studentów konferencja stała się odpowiedzią na zapotrzebowanie konkretnej wiedzy o profilaktyce zdrowia prokreacyjnego.

Tagi:
naprotechnologia

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Liturgia Wigilii Paschalnej

Liturgia Wigilii Paschalnej

Życzenia abp. Wacława Depo

Życzenia abp. Wacława Depo

Pieśni Boleści

Pieśni Boleści

Pieśni Wielkopostne

Pieśni Wielkopostne

Przegląd nr 16/2019

Przegląd nr 16/2019

Modlitwa Więźniarek Ravensbrück

Modlitwa Więźniarek Ravensbrück

Rezurekcja w parafii św. Barbary w Wieluniu

Rezurekcja w parafii św. Barbary w Wieluniu

Wigilia Paschalna w częstochowskiej katedrze

Wigilia Paschalna w częstochowskiej katedrze

Liturgia Wielkiego Piątku w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta

Liturgia Wielkiego Piątku w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie...

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem