Reklama

Wiadomości

(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie

Warsztaty muzyczne

Archiwum Fundacji Oczami Brata

Warsztaty muzyczne

– Potrafią tworzyć, i jest to niesamowita twórczość artystyczna, niekiedy bogatsza od tej, której autorami są osoby w pełni zdrowe – mówi Paweł Bilski, inicjator projektu „(Nie) pełnosprawni – aktywni kulturalnie”, którego kolejna edycja już we wrześniu i październiku w Częstochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Idea ta ma na celu promocję uzdolnionych artystycznie niepełnosprawnych osób. Ale nie tylko. Wydarzenia odbywające się w ramach tej akcji z udziałem osób pełnosprawnych oswajają z niepełnosprawnością, integrują, uwrażliwiają na potrzeby innych, a przede wszystkim uczą miłości i akceptacji drugiego człowieka. Przed nami cztery wydarzenia – gra miejska, salon poezji, happening przy częstochowskim ratuszu i przegląd teatralno-muzyczny. Na te spotkania, których organizatorem jest Fundacja Oczami Brata, zaproszeni są nie tylko niepełnosprawni artyści, ale także wolontariusze i osoby pragnące włączyć się w tę akcję lub wspomóc ją.

Wspólne rozwiązywanie zadań

Pierwsze wydarzenie będzie miało miejsce już 11 września br. To gra miejska polegająca na rozwiązywaniu zadań przez grupy składające się z osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Wezmą w niej udział głównie uczniowie klas pierwszych z oddziałami integracyjnymi, aby w tych pierwszych dniach nauki w szkole mogły się poznać. W tym roku, bo impreza odbywa się od 2009 r., uczestnicy gry będą poznawać dzielnicę Częstochowy – Błeszno. Nie tylko zapoznają się z jej ciekawą historią, ale też będą mogli dowiedzieć się np. więcej o wolontariacie. Otrzymają wskazówki, mapę i... przed nimi 2 km wspaniałej, pełnej przygód zabawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Salon poezji

Wiersze artystów z niepełnosprawnością są niezwykłe. Przebijają z nich szczerość, prostolinijność i ogromna wrażliwość. Potrafią delikatnie dotknąć sumienia, aby człowiek obudził się i dostrzegł miłość, dobro, wdzięczność. Pomysłodawcą salonów poezji promujących niepełnosprawnych piszących wiersze jest Anna Dymna. To ona zainspirowała działających w Fundacji Oczami Brata do organizowania takich salonów w Częstochowie. Najbliższe spotkanie odbędzie się 25 września w Regionalnym Ośrodku Kultury. Będą tam przybliżone m.in. wiersze utalentowanego poety Bartosza Mazura, zaprezentowane przez aktorów Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

Reklama

Malowanie na Bieganie

W samym centrum Częstochowy, na pl. Biegańskiego, 9 października – wielkie malowanie. Rozłożone zostaną kartony, farby i każdy przechodzień będzie mógł przyłączyć się do malowania obrazów. Tematyka – motyw tolerancji dla osób z niepełnosprawnością. Będzie można porozmawiać z niepełnosprawnymi, dla których malowanie jest pasją, i młodymi ludźmi ze szkół, w których wprowadzony został projekt „DOWN-LOVE”, oswajający z niepełnosprawnością. Kolorowo zrobi się na placu również dzięki zaplanowanym atrakcjom i wesołym zabawom.

Przegląd „Maskarada”

– Teatr jest głównie miejscem spotkań. Mniej ważne jest zbudowanie i zagranie spektaklu, chociaż to powinno wydawać się rzeczą najważniejszą. Czymś cudownym jest widzieć, jak osoby, które są z nami od początku, niesamowicie się rozwijają. Zaczynają więcej mówić, uśmiechać się, nie boją się i nie wstydzą. Kiedy rozbrzmiewa muzyka, od razu tańczą. Ci ludzie są autentyczni, bo są sobą – mówi Paweł Bilski, który jest inicjatorem Teatru Oczami Brata, skupiającego osoby z niepełnosprawnością. Takie działania, według niego, są potrzebne. Ale nie chcieli „dusić się we własnym sosie”, postanowili zorganizować przegląd podobnych grup teatralnych z województwa śląskiego. „Maskarada” to już impreza cykliczna, a każdego roku zgłaszającym się zespołom podnoszona jest poprzeczka. Jest to okazja, aby uzdolnione aktorsko i muzycznie osoby z niepełnosprawnością mogły się pokazać szerszej publiczności. Dla najlepszych, którzy zaprezentują się na scenie 23 października br., przewidziane są statuetka i kosz nagród.

Zainteresowani udziałem w wydarzeniach „(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie” więcej informacji znajdą na stronie internetowej Fundacji Oczami Brata.

* * *

Mówi Paweł Bilski:

Każde spotkanie, wydarzenie czy cierpienie jest po coś. Każdy ma wpływ na to, jak wygląda jego życie. Pamiętam, jak mama cytowała kiedyś: „Na darmo żyje ten, który nikomu nie służy”. Zachęcam do podzielenia się cząstką siebie. Podaj komuś pomocną dłoń i zmieniaj świat. Dziękuję Ci, Karolu, że pomogłeś mi napisać tych kilka słów.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-01 14:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Caritas z pomocą ofiarom wichury w Wielkopolsce

NASA Goddard Photo and Video / Foter.com / CC BY

W związku ze szkodami jakie wyrządziła wichura w Wielkopolsce, Caritas Polska uruchamia zbiórkę środków na rzecz poszkodowanych. Największe straty w dobytku gospodarskim i budynkach mieszkalnych ponieśli mieszkańcy Środy Wielkopolskiej leżącej na terenie archidiecezji poznańskiej.

Więcej ...

Jezus jest dobrym pasterzem

2024-04-19 10:18

Adobe Stock

Jesteśmy dziećmi mocnego i dobrego Boga. Jesteśmy domownikami Boga miłości, który jest gwarantem naszej wolności, tej prawdziwej.

Więcej ...

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00
Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous