Reklama

Niedziela Legnicka

Jak u św. Wojciecha uczcili św. Marcina

Przedszkolaki ze św. Marcinem

Archiwum parafii

Przedszkolaki ze św. Marcinem

Dawno, dawno temu... nie w odległej galaktyce, lecz w historii Kościoła żył żołnierz rzymski o imieniu Marcin. Podobnie zaczyna się wiele podań lub legend, ale my chcemy przedstawić postać wyjątkowego Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieci te młodsze i te nieco starsze, a także rodzice i dziadkowie z lubińskiej parafii pw. św. Wojciecha uczcili św. Marcina, patrona dzieci, armii, rycerzy, podróżujących oraz żebraków. Uroczystości odbyły się we wtorkowy wieczór 10 listopada, w przeddzień liturgicznego wspomnienia św. Marcina, które przypada 11 listopada.

Historia

Św. Marcin to wyjątkowa postać, o której powstało wiele legend i napisano równie wiele życiorysów. I tak naprawdę do dziś trudno ustalić niektóre fakty. Mówi się o nim m.in. w kontekście rogali św. Marcina kształtem przypominające końską podkowę, z pochodu dzieci z lampionami czy też gęsi, wśród których, jak głosi jedna z legend, miał się schronić. Jak podaje większość znawców historii, św. Marcin urodził się ok. 316 r. w Panonii, na terenie dzisiejszych Węgier, w rodzinie pogańskiej. Prawdopodobnie uczył się w Ticinium (Pawia we Włoszech). Gdy miał 15 lat, wstąpił do armii Konstancjusza II. W tym czasie podczas służby miało miejsce ważne w jego życiu wydarzenie. Żebrakowi proszącemu o jałmużnę, Marcin oddał połowę swojego płaszcza. Wtedy ukazał mu się Chrystus odziany w ten płaszcz, który mówił do aniołów: „To Marcin okrył mnie swoim płaszczem”. Pod wpływem tego wydarzenia, Marcin przyjął chrzest i opuścił wojsko, uważając że wojowanie, kłóci się z zasadami jego wiary. Następnie udał się do św. Hilarego, biskupa Poitiers (we Francji) i stał się jego uczniem. Po pewnym czasie osiadł jako pustelnik na wysepce Gallinaria w pobliżu Genui, gromadząc wokół siebie wielu uczniów. Założył klasztor, a później został wybrany biskupem Tours. Sakrę biskupią otrzymał w roku 371. Jako ordynariusz zmienił swój urząd – wyszedł z katedry i zaczął sam chodzić do wiernych, nawiązując kontakty z innymi biskupami. Żył skromnie i przykładnie. Był znanym apostołem wsi. Jako były wojskowy, nie zrażał się niepowodzeniami, ale konsekwentnie realizował wytyczone sobie zadania. Był nazywany mężem Bożym. Stał się ojcem życia zakonnego we Francji, a później patronem tego kraju. Zmarł 8 listopada 397 r. w Candes podczas podróży duszpasterskiej. Jego ciało sprowadzono Loarą do Tours i pochowano 11 listopada. W ikonografii jest przedstawiany w stroju biskupa lub jako żołnierz oddający płaszcz żebrakowi. Jego atrybutami są: dzban, gęś na księdze, gęś u jego stóp, koń, księga, model kościoła, dwa psy lub żebrak u jego stóp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Marcinowe uroczystości

Świętowanie rozpoczęło się w lubińskim Przedszkolu nr 1. To właśnie z tego miejsca dokładnie o godz. 16.30 wyruszył barwny pochód, na czele którego w stroju rycerza w purpurowym płaszczu i rzymskim hełmie wędrował św. Marcin. Tuż za nim szli żołnierze rzymscy, w role których wcieliła się młodzież z parafialnego KSM-u. Jednak najliczniejszą grupę w korowodzie stanowiły kolorowo ubrane dzieci z miejscowego przedszkola oraz najmłodsi parafianie św. Wojciecha. Wszyscy razem pod opieką rodziców, głośno śpiewając, szli ulicami os. Ustronie. Drogę oświetlały niesione przez dzieci lampiony, które wykonały samodzielnie. Miały one różne kształty, kolory, wielkość i tworzyły małe dzieła sztuki. Gdy dotarli do świątyni, przyglądali się inscenizacji przygotowanej przez miejscowy oddział KSM-u i ich opiekuna ks. Krzysztofa Zagrodnego. Młodzież przybliżyła wszystkim historię życia św. Marcina. O tym, że sztuka się podobała, świadczyły gromkie brawa, które zapewniła młodym artystom najbardziej wymagająca, a zarazem kochana publiczność, czyli przedszkolaki i ich rodzice. Wystąpili również najmłodsi uczestnicy marcinowych uroczystości, którzy wspólnie głośno zaśpiewali piosenkę o tym, jak miłość płynąca z czystego serca, jest najważniejsza dla Pana Boga. Następnie zgromadzeni odmówili modlitwę do św. Marcina, którą poprowadził ks. Krzysztof Krzyżanowski, miejscowy proboszcz. Całe świętowanie zakończył słodki poczęstunek w postaci rogalików i ciasteczek, jakie na tę okoliczność przygotował Ksiądz Proboszcz i rodzice.

Warto dodać, że uroczystości ku czci św. Marcina w parafii pw. św. Wojciecha w Lubinie odbywały się już po raz trzeci. Organizatorami, jak co roku, byli Przedszkole nr 1 oraz duszpasterze miejscowej parafii.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-19 11:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Patron mądrych wyborów – św. Stanisław Biskup Męczennik

Pomnik św. Stanisława stojący pośrodku sadzawki św. Stanisława przy kościele na Skałce

Bożena Sztajner/Niedziela

Pomnik św. Stanisława stojący pośrodku sadzawki św. Stanisława przy kościele na Skałce

Święci są po to, by nas zawstydzać – tak kiedyś o ich posłannictwie powiedział Jan Paweł II. Ale na pewno są także po to, aby nas mobilizować, pokazywać szlaki czy wcześniej je dla nas przecierać. Z pewnością w czasach dzisiejszych zawirowań do takich osobowości należy święty z krakowskiej Skałki.

Więcej ...

Z prośbą o bezpieczną przyszłość przybyli maturzyści diec. bielsko-żywieckiej

2024-04-19 16:59
Młodzież w bazylice jasnogórskiej

BPJG

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Z prośbą o bezpieczną przyszłość, opiekę Matki Bożej nad Polską i o pokój na świecie modlili się maturzyści z diecezji bielsko-żywieckiej. Dziś na Jasną Górę przyjechało ponad 800 młodych. Modlił się z nimi diecezjalny biskup Roman Pindel.

Więcej ...

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous