Reklama

Jasna Góra

Rodzina Bogiem silna

Marian Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W cyklu „Raport Jasnogórski 2016” 17 kwietnia br. odbyła się w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze ósma już debata, której temat tym razem brzmiał: „Rodzina Bogiem silna”. Celem kolejnych dysput jasnogórskich jest duchowe przygotowanie wiernych do godnego uczczenia 60. rocznicy Jasnogórskich Ślubów Narodu i 50. rocznicy Milenijnego Aktu Zawierzenia. Debaty wpisują się również w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu

Spotkanie poprzedziła koncelebrowana Msza św. sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. W homilii Ksiądz Biskup odniósł się m.in. do słów Psalmu 23: „Pan jest moim pasterzem”: – Psalm ten odwołuje się do ważnej potrzeby każdego człowieka, jaką jest poczucie bezpieczeństwa – podkreślił i wskazał na konieczność modlitwy o dobrych pasterzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wszelkie ojcostwo pochodzi od Boga Ojca

W ósmej debacie jasnogórskiej wypowiadali się: bp Roman Pindel, Jadwiga i Jacek Pulikowscy – audytorzy synodu biskupów nt. powołania i misji rodziny, Karolina i Tomasz Elbanowscy – dziennikarze, działacze społeczni oraz Bartosz Marczuk – wiceminister z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dysputę w Sali Rycerskiej prowadził red. Jan Pospieszalski – dziennikarz i publicysta.

Rozpoczynając dyskusję o przesłaniu Jasnogórskich Ślubów Narodu, red. Pospieszalski zapytał o biblijny obraz rodziny i małżeństwa. – Bóg dominuje w biblijnym przekazie jako Ojciec – powiedział bp Pindel, który przywołał rozważania kard. Stefana Wyszyńskiego zamieszczone w książce zatytułowanej „Ojcze nasz”. – Pojęcie ojcostwa jest w niej widziane bardzo szeroko, jest mowa o powszechności Bożego ojcostwa. Prymas Wyszyński podkreśla, że dziećmi Bożymi są wszyscy ludzie – wskazał bp Pindel.

Czy księża mogą nauczać o rodzinie i małżeństwie?

Bp Pindel w odpowiedzi na pytanie, czy księża mogą nauczać o małżeństwie i rodzinie, odniósł się do książki Karola Wojtyły „Miłość i odpowiedzialność”, w której przyszły papież zauważa, że jako kapłan ma duże doświadczenie człowieka, doświadczenie odpowiedzi na wiele pytań natury etycznej. Również Jacek Pulikowski stwierdził, że „o małżeństwie i rodzinie kapłan wie często znacznie więcej niż małżonkowie, chociażby poprzez doświadczenie konfesjonału”.

Reklama

Prowadzący debatę red. Pospieszalski przypomniał również, że kard. Stefan Wyszyński dużo mówił o godności i szacunku wobec kobiety i matki. – Kobieta ma swoje miejsce w rodzinie i w Kościele, i jest to rzecz oczywista. Kobieta w Kościele jest zauważana i doceniana – podkreśliła Jadwiga Pulikowska. Natomiast Bartosz Marczuk zaznaczył, że „słowo «rodzina» w obowiązkach konstytucyjnego ministra ma wielką wartość”. Odnosząc się do współczesnej sytuacji w polskim społeczeństwie, zauważył, że „na szczęście powoli zamazuje się znak równości między rodzinami wielodzietnymi a przemocą”. Dodał również, że „toczy się bój o podmiotowość rodziny i jest on nieustanny”, a jako przykład tej walki podał realizowany program „Rodzina 500+”.

Świętość życia rodzinnego

Mówiąc o akcji w sprawie 6-latków, Karolina Elbanowska podkreśliła z wiarą, jak ważne było wsparcie świętych od trudnych spraw: św. Judy Tadeusza i św. Rity. – Polscy rodzice powiedzieli zdecydowane „nie” posyłaniu 6-latków do szkoły – zauważyła. Jej zdaniem, żeby dzieci w Polsce się rodziły, „potrzebna jest nie tylko gotowość rodziców, ale także dobra atmosfera wokół rodziny, potrzebne jest zaufanie do polskich rodzin”. Jadwiga Pulikowska natomiast z mocą podkreśliła, że „trzeba się ucieszyć, gdy poczęło się gdziekolwiek dziecko, i pomodlić za tę matkę i jej dziecko”.

Red. Jan Pospieszalski pytał również o znaczenie programu kard. Wyszyńskiego dla narodu. – Prymas Wyszyński postawił na kategorię narodu. Chciał go skonsolidować i jak Mojżesz przeprowadzić przez „morze czerwone”. Bóg pozwolił mu zobaczyć to przejście. Ważne było skonsolidowanie narodu w Kościele. Taki naród stanowił niezwykłą siłę wobec władzy komunistycznej – odpowiedział bp Pindel.

Reklama

Obraz rodziny dzisiaj

Jacek Pulikowski zauważył, że gdy mówi się o obrazie rodziny w naszych czasach, to trzeba pamiętać, iż „część ludzi się pogubiła i odeszła od Boga”. – Jednak wiele rodzin trzyma się Boga i inwestuje w dzieci i rodzinną wspólnotę. Polska jeszcze nie zginęła dzięki rodzinom Bogiem silnym – podkreślił Pulikowski. – Na szczęście młode pokolenie jest przywiązane do wartości. Nie ma nic bardziej proinwestycyjnego niż polityka prorodzinna, rodziny z dziećmi, rodziny wielodzietne – dodał Bartosz Marczuk. Również zdaniem Karoliny Elbanowskiej, „rodzina się państwu opłaca. Mówi się o modzie bycia singlem czy też rodziną bez dzieci. Jednak bardzo wiele rodzin w Polsce ma pragnienie dziecka”.

Dyskutanci zwrócili również uwagę na trudności ekonomiczne rodzin i biedę. – Ponad 800 tys. dzieci żyje poniżej poziomu egzystencji. Dlatego potrzebna jest inwestycja w tzw. kapitał ludzki – przypomniał wiceminister Marczuk. – Niestety, często rodziny są poddawane presji. Wymaga się, aby rodzina była perfekcyjna – dodał Tomasz Elbanowski. Na dramat odbierania dzieci rodzicom zwróciła uwagę Karolina Elbanowska. – Liczbę tych dzieci liczy się w tysiącach – zauważyła.

Red. Pospieszalski w czasie debaty przypomniał słowa kard. Wyszyńskiego, że „Naród zabezpiecza się bardziej w rodzinie niż w granicach państwa”. – Trzeba również pracować nad zmianą mentalności ludzi, żeby pragnęli mieć dzieci. Największa radość i szczęście płyną z rodziny. Największa wyrwa jest w sferze ojcostwa. Jesteśmy narodem zranionym w warstwie męskiej – podkreślił Jacek Pulikowski i dodał, że „przyszłość narodu idzie przez rodzinę, a przyszłość rodziny zależy od miłości i więzi między mężem i żoną”. Wskazał za św. Janem Pawłem II na temat komunii małżeńskiej i z bólem zauważył, że „najbogatsze kraje, z najbardziej zniszczonym Kościołem i rodzinami, chcą błogosławić grzech zamiast wyrywać ludzi z grzechu, chcą «przerobić» Chrystusa, zliberalizować Go”.

Reklama

Podczas debaty nie zabrakło również odniesień do najnowszej adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Amoris laetitia”, w której – według Jacka Pulikowskiego – „jest pochylenie się nad grzesznikiem, ale brakuje powiedzenia: «Idź i nie grzesz więcej»”. Zdaniem bp. Pindla natomiast, w adhortacji papieża Franciszka „jest zachęta do pochylenia się nad osobami w sytuacji grzechu i nad rodzinami w sytuacji nieuregulowanej, co jest bardzo ważne”. – Oczywiście problemem jest to, co wyniknie z nadinterpretacji niejasnych sformułowań – dodał ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

Obecni na debacie przedstawiciele „Ognisk Świętej Rodziny” przy Instytucie Świętej Rodziny w Łomiankach zwrócili uwagę na znaczenie modlitwy oraz rekolekcji w odbudowywaniu relacji małżeńskiej.

Uczestnicy debaty wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, który poprowadził ks. Marek Studenski, wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej. W swoim rozważaniu kapłan skupił się na temacie „Rodzina Bogiem silna”.

Następna debata

Ostatnia – dziewiąta debata w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze odbędzie się w niedzielę 1 maja.

Każde spotkanie jest transmitowane na żywo przez Radio Jasna Góra oraz rejestrowane przez Studio Telewizyjne „Niedzieli”. Debaty trzecią i poprzednie można obejrzeć na stronach: www.niedziela.pl oraz www.raport.jasnagora.pl .

Patronat honorowy nad „Raportem Jasnogórskim 2016” objęli: prezydent RP Andrzej Duda, KEP, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski oraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Tygodnik Katolicki „Niedziela” jest głównym patronem medialnym oraz jednym z organizatorów debat. Autorami projektu dysput są: o. dr Mariusz Tabulski i o. dr Michał Legan, a głównym organizatorem – Klasztor Jasnogórski.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-04-20 08:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 23/2020, str. 9

Krzysztof Świertok/BPJG

Więcej ...

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły?

tasha/pixabay.com

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły? Czy stan błogosławiony, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o siebie i swoje dziecko, zwalnia ją z tego obowiązku? - Matka sama musi podjąć decyzję o przestrzeganiu postu ścisłego - tłumaczy KAI bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Więcej ...

Wielki Czwartek w archikatedrze przemyskiej

2024-03-29 10:59
Bp Krzysztof Chudzio

Rafał Czepiński

Bp Krzysztof Chudzio

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Wiara

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...