Reklama

Piotr Lorenc

Zaduszki w katedrze

2016-12-01 11:10

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 49/2016, str. 6

W sosnowieckiej bazylice katedralnej od kilkunastu lat uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater organizują zaduszki poświęcone pamięci zmarłych uczniów i nauczycieli sosnowieckich szkół. 20 listopada br. po wieczornej Mszy św. modlitwę poprowadzili uczniowie niemal z 10 klas. Młodzież przygotowała też występ artystyczny. Zagrała sceny związane z przemijaniem, życiem jako drogą opartą na Przykazaniach. Uczniów do występu przygotował ks. Paweł Paś, ks. Marcin Majcher i Piotr Bajer.

– Upamiętnienie zmarłych pracowników szkół, pracowników oświaty, absolwentów postanowiliśmy przedstawić w sposób artystyczny, ale i religijny. Zaduszki składały się z trzech części – poetyckiej, teatralnej i teologicznej. Pragnęliśmy w ten sposób ukazać prawdę, że przez śmierć i zmartwychwstanie Pan Jezus wyzwala człowieka z grzechu – powiedział ks. Paś. – Drzwi katedry są zawsze i dla wszystkich otwarte. Cieszę się, że postanowiliście i w tym roku pomodlić się za zmarłych nauczycieli, to przecież oni przekazali nam wiedzę dzięki której może funkcjonować nasze społeczeństwo. Pamięć o nauczycielach, wychowawcach, mistrzach jest wyrazem szacunku dla minionych pokoleń, bez których nie udałoby nam się budować teraźniejszości. Przypomnę tylko, że w naszej katedrze każdego dnia można adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, bowiem 28 października bp Grzegorz Kaszak wydał specjalny dekret umożliwiający prowadzenie wieczystej adoracji. Zapraszam do wspólnej modlitwy – powiedział ks. Jan Gaik, proboszcz sosnowieckiej katedry.

Tagi:
zaduszki

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Pieśni Boleści

Pieśni Boleści

Bp Andrzej Przybylski o chrześcijańskiej wspólnocie

Bp Andrzej Przybylski o chrześcijańskiej wspólnocie

Msza św. Krzyżma w Częstochowie

Msza św. Krzyżma w Częstochowie

Pieśni Wielkopostne

Pieśni Wielkopostne

Przegląd nr 16/2019

Przegląd nr 16/2019

Modlitwa Więźniarek Ravensbrück

Modlitwa Więźniarek Ravensbrück

"Dobranoc, Głowo Święta" - Liturgia Wielkiego Piątku w katedrze

Liturgia Męki Pańskiej w parafii św. Wawrzyńca w Wołowie

Liturgia Męki Pańskiej w parafii św. Wawrzyńca w Wołowie

Liturgia Męki Pańskiej w Archikatedrze Częstochowskie

Liturgia Męki Pańskiej w Archikatedrze Częstochowskie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem