Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela

Pedagog, wikary, redaktor, rektor, proboszcz, biskup

2017-05-24 09:58

Ks. Mariusz Frukacz
Niedziela Ogólnopolska 22/2017, str. 6

Papież Franciszek mianował proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu – ks. prał. Andrzeja Przybylskiego biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej. Decyzję Ojca Świętego przekazał w południe 20 maja 2017 r. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Komunikat nuncjatury apostolskiej został odczytany w tym właśnie czasie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo, w obecności biskupa nominata Andrzeja Przybylskiego oraz arcybiskupa seniora Stanisława Nowaka i biskupa seniora Antoniego Długosza, a także grona profesorskiego seminarium częstochowskiego i sosnowieckiego z rektorami ks. Grzegorzem Szumerą i ks. Konradem Kościkiem oraz dziekanami dekanatów archidiecezji częstochowskiej i przedstawicieli mediów.

Biskup nominat pochodzi z diecezji łowickiej. Urodził się 26 listopada 1964 r. w Łowiczu. Dzieciństwo spędził w Walewicach, na terenie parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielawach (diec. łowicka). Przyznał, że jego kapłaństwo zrodziło się w Częstochowie, w blasku Jasnej Góry, gdzie doświadczył, że Matka Boża jest najpewniejszą drogą do Jezusa. Do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Krakowie wstąpił po uzyskaniu tytułu magistra pedagogiki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Studia teologiczne ukończył już w nowym gmachu seminaryjnym w Częstochowie. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1993 r. w katedrze częstochowskiej z rąk abp. Stanisława Nowaka. Później został jego sekretarzem i kapelanem. Od 1998 r. pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży i duszpasterza akademickiego.

W 2006 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki – na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu obronił pracę doktorską na temat: „Działalność edukacyjna i myśl pedagogiczna św. Edyty Stein”. Pracował jako wykładowca pedagogiki w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej oraz w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Był też adiunktem w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Pedagogicznym Akademii Jana Długosza w Częstochowie.

Reklama

W 2008 r. został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie. Po 7 latach pracy na tym stanowisku przeszedł do pracy duszpasterskiej – został proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

Biskup Nominat przez cały czas swojego kapłaństwa był czynnie związany z redakcją Tygodnika Katolickiego „Niedziela” – pracował jako redaktor i publikował wiele tekstów. Po ogłoszeniu swojej nominacji biskupiej powiedział, że jest człowiekiem „Niedzieli”.

Biskup Nominat jako jeden z pierwszych księży w Polsce rozpoczął prowadzenie kapłańskiego blogu. Jest obecny na Facebooku. Za zaangażowanie w dziele ewangelizacji przez media w 2009 r. otrzymał Medal „Mater Verbi” – nagrodę Redaktora Naczelnego „Niedzieli”.

W serii Biblioteka „Niedzieli” zostały wydane książki ks. Andrzeja Przybylskiego: „Wspólnota wiary i działania” oraz „Gadu-g@du z księdzem”. W Edycji Świętego Pawła ukazały się jego publikacje pt. „Ksiadzblog.pl” oraz „Dobry Pasterz. Album kapłański”.

* * *

Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Andrzejowi Przybylskiemu gratulujemy nominacji na biskupa pomocniczego w maryjnej archidiecezji częstochowskiej. Życzymy błogosławieństwa Bożego, darów Ducha Świętego w obfitości, aby z wielką gorliwością mógł pełnić swoją służbę Kościołowi „in Christo” – w Chrystusie. Zapewniamy o modlitewnym wsparciu u Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski, przy której Sercu Ksiądz Biskup wzrastał do kapłaństwa i do służby w biskupstwie.

Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna z Zespołem Redakcyjnym „Niedzieli”

Tagi:
bp Andrzej Przybylski

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Symbolika Triduum Paschalnego

Symbolika Triduum Paschalnego

Bp Andrzej Przybylski o chrześcijańskiej wspólnocie

Bp Andrzej Przybylski o chrześcijańskiej wspólnocie

Msza św. Krzyżma w Częstochowie

Msza św. Krzyżma w Częstochowie

Przegląd nr 16/2019

Przegląd nr 16/2019

Modlitwa Więźniarek Ravensbrück

Modlitwa Więźniarek Ravensbrück

Przegląd prasy 11 kwietnia

Przegląd prasy 11 kwietnia

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Częstochowie

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Częstochowie

Msza Wieczerzy Pańskiej we wrocławskiej Katedrze

Msza Wieczerzy Pańskiej we wrocławskiej Katedrze

Msza Wieczerzy Pańskiej we wrocławskiej Katedrze

Msza Wieczerzy Pańskiej we wrocławskiej Katedrze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem