Reklama

Felietony

Sól ziemi

Początek jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Krzysztof Sitkowski/KPRP

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polskę nosili w sercu i całym swoim życiem dali dowód swojego patriotyzmu.

Na 5 grudnia br. zaplanowano posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z przemówieniem prezydenta Andrzeja Dudy, aby w dniu 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego nie tylko przypomnieć zasługi tego wielkiego Polaka, ale również zainaugurować obchody przypadającego w przyszłym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – po 123 latach niewoli. Uroczystości jubileuszowe są koordynowane przez Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, któremu przewodniczy na mocy specjalnej ustawy Prezydent RP. Celem działań komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań polegających na upamiętnieniu i uczczeniu wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i jej utrwaleniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednakże obchody tej doniosłej rocznicy przeżywamy już w 2017 r. za sprawą wybitnych Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania wolności. W tym roku przypadły m.in. rocznice 150-lecia urodzin: gen. Mariusza Zaruskiego – pioniera polskiego żeglarstwa, taternika, narciarza, twórcy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego; Władysława Reymonta – pisarza, jednego z czołowych przedstawicieli nurtu realistycznego w prozie okresu Młodej Polski, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 4-tomową epopeję chłopską „Chłopi”; Adama Stefana Sapiehy – kardynała i arcybiskupa krakowskiego, jednej z czołowych postaci w dziejach Kościoła w Polsce pierwszej połowy XX wieku, nazywanego Księciem Niezłomnym, który 1 listopada 1946 r. wyświęcił na kapłana Karola Wojtyłę; Leona Janty-Połczyńskiego, ziemianina, doktora praw, polityka, działacza społecznego, ministra rolnictwa i dóbr państwowych, senatora I i III kadencji w II Rzeczypospolitej, członka Naczelnej Rady Ludowej w 1918 r.; gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego – dowódcy I Korpusu Polskiego w Rosji i dowódcy powstania wielkopolskiego; gen. Stanisława Szeptyckiego – w wojnie 1920 r. dowódcy 4. Armii Wojska Polskiego, ministra spraw wojskowych w drugim rządzie Wincentego Witosa, który 4 sierpnia 1923 r. rozkazem nr 126 ustanowił Święto Żołnierza Polskiego obchodzone 15 sierpnia; Marii Skłodowskiej-Curie – jedynej kobiety w historii uhonorowanej Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych; i wreszcie 5 grudnia – marszałka Józefa Piłsudskiego, uchodzącego za niekwestionowanego ojca niepodległości Polski.

Reklama

W tym panteonie wybitnych Polaków swoje miejsce ma również prof. Ignacy Mościcki, który został niedawno uczczony przez Senat RP okolicznościową uchwałą. Ten naukowiec, wynalazca, budowniczy polskiego przemysłu chemicznego, a w latach 1926-39 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, urodził się 1 grudnia 1867 r. w Mierzanowie k. Gruduska na północnym Mazowszu, w szlacheckiej rodzinie o tradycjach patriotycznych. Dziadek Ignacego Mościckiego, Walenty Mościcki, był uczestnikiem powstania listopadowego, a ojciec, Faustyn Mościcki, oraz stryjowie, Jan i Kazimierz, walczyli w powstaniu styczniowym. Opatentował ok. 60 wynalazków. 1 czerwca 1926 r. został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Gdy został prezydentem, przekazał nieodpłatnie państwu polskiemu prawa do swych wynalazków. 30 września 1939 r., internowany w Rumunii, w celu zachowania ciągłości istnienia i działania struktur państwowych przekazał swoje prerogatywy – na mocy konstytucji z kwietnia 1935 r. – Władysławowi Raczkiewiczowi.

Przez imponujący kalendarz wydarzeń związanych z 100. rocznicą odrodzenia Polski oddajemy hołd ludziom, którzy w warunkach, wydawało się, beznadziejnych Polskę nosili w sercu i całym swoim życiem dali dowód swojego patriotyzmu oraz wybitnego talentu w pracy na rzecz niepodległości i wolności.

Jan Maria Jackowski, publicysta i pisarz, eseista, senator RP, www.jmjackowski.pl

Podziel się:

Oceń:

2017-12-06 11:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziś 11 listopada

Więcej ...

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30
Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Więcej ...

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08
Abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć