Reklama

Wiara

Ten koncert dotyka polskie serce

„To nie są wiersze, poematy/ I polonezy karmazynów:/ To biblia, w której polskie światy/Z ojców przenoszą się na synów (...)” – te słowa z wiersza Kazimierza Wierzyńskiego „Biblia polska” stały się inspiracją projektu o tym samym tytule, w ramach którego już 9 października br. w Nowym Targu zostanie zaprezentowany patriotyczny koncert

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chcemy przypomnieć i przywołać treści, które tworzą nasz kod kulturowy, są fundamentem niepodległościowych dążeń Polaków, od zaborów aż do odzyskania niepodległości, a które swoimi korzeniami sięgają początków polskiej państwowości, nierozerwalnie związanej z chrześcijaństwem – wyjaśnia koordynator projektu Andrzej Dubiel ze stowarzyszenia Muza Dei. Przypomina, że na takich fundamentach wyrosły wielkie postaci naszej współczesności, m.in. św. Jan Paweł II, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki czy bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Słowo

W koncercie zostaną wykorzystane fragmenty dzieł m.in.: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasin´skiego, Cypriana Kamila Norwida, Kazimierza Wierzyn´skiego, Zbigniewa Herberta czy Karola Wojtyły. Autor scenariusza i reżyser koncertu Dariusz Kowalski (związany od lat z festiwalem Strefa Chwały) przyznaje, że przeczytany przed laty wiersz „Biblia polska” głęboko zapadł mu w pamięć. I dodaje: – Mam świadomość, że słowo poetyckie ma moc. A szczególnie poezja naszych wieszczów. To byli prorocy! Poza tym jest to poezja piękna pod względem zarówno formy, jak i treści – porusza wszystko, co jest istotą polskiego serca. Prawdziwa Biblia narodu, który długie lata pielgrzymował do wolnej Ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W projekcie, dofinansowanym z programu „Niepodległa”, wystąpią m.in.: Dominika Figurska, Agnieszka Cudzich, Agnieszka Musiał, Paweł Królikowski, Full Power Spirit, chór Strefy Chwały. – Zależało nam na stworzeniu widowiska, w którym znani i lubiani aktorzy przywołają twórczość polskich poetów, a wszystko to będzie wzmocnione muzyką, pod kierownictwem Marcina Pospieszalskiego, oraz scenografią multimedialną – informuje Andrzej Dubiel i zapewnia: – To nietuzinkowe wydarzenie. Jedyne w swoim rodzaju widowisko! Dariusz Kowalski dodaje: – Będziemy świętować niepodległość. Przywoływać wartości, które nas ukształtowały i ocaliły: patriotyzm, odwagę, honor, wiarę... Odwołując się do „Przesłania Pana Cogito”, w którym Herbert napisał: „powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem”, reżyser wyjaśnia, że wartości, które budują naszą wspólnotę, trzeba przypominać. – A czasem uczyć ich na nowo – przekonuje.

Reklama

Spojrzenie i refleksja

Gdy przywoławszy popularne stwierdzenia, że muzyka łagodzi obyczaje, ale też motywuje do walki, do aktywności, dopytuję, który z tych celów jest uznawany przez twórców koncertu za priorytetowy, Dariusz Kowalski stwierdza: – Pokolenia, które zapłaciły najwyższą cenę za Polskę, łączyły w sobie łagodność obyczajów z duchem walki. To byli ludzie dobrze, po chrześcijańsku wychowani, praktykujący miłość bliźniego na co dzień. Autor i reżyser przywołuje Sergiusza Piaseckiego, który w jednej ze swych książek opisuje instrukcję dla agentów sowieckiego wywiadu wysyłanych do Polski, w której pouczono, że jeśli w domu, do którego wejdą, wisi krzyż, to nic im tam nie grozi, ale jeśli krzyża nie ma, to trzeba uważać. Kowalski podkreśla: – To byli ludzie, którzy łączyli najlepsze obyczaje – a więc życzliwość, łagodność, szacunek dla drugiego człowieka – z przeświadczeniem, że są wartości, których trzeba bronić za wszelką cenę, nawet za cenę życia. A odnosząc się do koncertu zapowiada: – Chcemy przypomnieć, jaką cenę za wolność płacili nasi przodkowie. Że to zobowiązuje. To jest spojrzenie na przeszłość, z jednoczesną refleksją na temat teraźniejszości, która również ma swoje wyzwania; trudno i pięknie jest umierać za Ojczyznę, ale czasem równie trudno jest pięknie dla niej żyć...

Naszyjnik z pereł

Moi rozmówcy zapewniają, że koncert zainteresuje odbiorcę w każdym wieku. – Myślę, że z prezentowanymi treściami mogą się utożsamiać osoby w różnym wieku. Mamy przecież wspólny kod kulturowy – przekonuje Dariusz Kowalski. A Andrzej Dubiel potwierdza, że projekt jest kierowany do wszystkich grup, ale ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży. I dodaje: – Spodziewamy się pełnej sali koncertowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Podjęliśmy współpracę z nowotarskimi szkołami i już wiemy, że na widowisko przyjdzie młodzież. Równocześnie koordynator projektu informuje, że bezpośrednia transmisja w Internecie pozwoli je obejrzeć i przeżyć nieograniczonej liczbie osób z różnych stron nie tylko Polski.

Koordynator projektu przekonuje, że warto się zainteresować treściami, które niesie koncert, a jego reżyser porównuje prezentowane utwory do ukrytych w szufladzie pereł, wyciąganych od święta, którym prawdziwy blask nadają dopiero padające na nie światło i nasze spojrzenie. I zapowiada: – Ten koncert dotyka polskie serce. Zaprezentujemy naszyjnik z prawdziwych pereł!

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-10-03 08:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rapujący bracia franciszkanie o krok od wydania płyty! Premiera pierwszego singla

FRS, czyli Franciszkański Rap Session to bracia franciszkanie, którzy muzyką rap pragną głosić Dobrą Nowinę i pomagać dzieciom z Domów Dziecka czy Zakładów Poprawczych.

Więcej ...

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Więcej ...

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...