Reklama

Wiara

Napromieniowani ojcostwem

Archiwum Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 14

Dlaczego młodzi tak bardzo szukali kontaktu z Janem Pawłem II? Bo jego drzwi zawsze były otwarte. I jeżeli pytamy, dlaczego był ikoną, to dlatego, że był wzorem ojca, za którym wielu tęskniło

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak tuż przed Dniem Papieskim do 14 tys. młodych ludzi – uczestników pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II mówił abp Mieczysław Mokrzycki, wieloletni osobisty sekretarz polskiego Papieża, a dziś metropolita lwowski. 10-11 października br. na Jasnej Górze zgromadzili się przedstawiciele 300 szkół noszących imię naszego rodaka. Dla nich obecność w częstochowskim sanktuarium to doświadczenie jedności, przekonanie, że jest wielu im podobnych, dla których wartości i wskazówki ich patrona są tym, co nadaje kierunek działaniom. – Czuję się dumna, że chodzę do szkoły im. Jana Pawła II.

Jest on dla mnie przewodnikiem życia, a najważniejsze jego słowa to „Totus Tuus”, jak on oddaję się Maryi – mówi Kamila z Jadownik w diecezji tarnowskiej. Karolina z Zawady w Łódzkiem dopowiada: – W wielu kwestiach biorę z niego przykład. Ważne też, żeby zobaczyć, jak wielu ludzi podąża za takim wzorcem. Duża część spośród młodych, jak zaznacza katecheta Kamili, ks. Norbert Sadko, przyjechała tu po raz pierwszy. – To przyjazd do wielkiej rodziny, którą jednoczy Matka Boża – mówi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Chcemy pokazać jedność nauczania Jana Pawła II, ale i powierzyć Matce Bożej cały rok szkolny. Przyjeżdżamy tu jak do siebie.

Przyjeżdżamy z wiarą

Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II przewodził jak co roku jej duszpasterz bp Henryk Tomasik. Powiedział m.in., że ta pielgrzymka jest wyjątkowa, ponieważ włącza się w dziękczynienie z racji 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.

– Niektórzy z nich [uczniów – przyp. red.] w ogóle nie pamiętają św. Jana Pawła II, bo są zbyt młodzi, ale bardzo ważne jest, żeby przypominać osobę Ojca Świętego, jego nauczanie – podkreślił.

A dlaczego akurat Jasna Góra została wybrana na miejsce corocznego spotkania, a nie inne związane z życiem kard. Wojtyły? – To tu papież zawierzył się Maryi – tłumaczy Jan Rychlicki, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu, członek społecznej rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Reklama

– Zwiedzamy miejsca związane z Papieżem, ale trudno wyobrazić sobie bardziej właściwe miejsce niż duchowa stolica Polski. Czujemy się tu jak u siebie. Dla mnie to także wypełnianie testamentu naszego wielkiego patrona. – To u nas została zapoczątkowana Rodzina Szkół im. Jana Pawła II. Skoro mamy tak wielkiego patrona, to warto się spotkać – dopowiada Irmina Warmiak, nauczyciel z tej samej szkoły i jednocześnie koordynator medialny Rodziny Szkół. – To dla nas coroczna odnowa, poczucie, że nie jesteśmy sami i że wspólnie możemy zrobić coś dobrego. Przyjeżdżamy z wiarą, że coś się zadzieje, że w czasie Mszy będą przekazane konkretne wskazania.

Ojcostwo

Co więc szczególnego wyniosą w tym roku z jasnogórskiego pielgrzymowania tak młodzi, jak i ich wychowawcy? – [Ojcostwo Jana Pawła II – przyp. red.] było mądre, szanujące w młodych ludziach ich godność, czasem ich odrębność, a nawet chwile zagubienia i buntu – mówił w czasie homilii abp Mokrzycki. I dalej: – Ciągle szukał i czekał. Kto widział w nim ojca, to wie, że Jan Paweł II nie stawiał nigdy łatwych zadań ani sobie, ani tym, do których został posłany. Przecież mówił: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Uczył, by więcej być, zamiast więcej mieć. Uczył życia nie na skróty, ale według porządku i harmonii, jaka wyszła z zamysłu Stwórcy. (...) On miał posłuch, ponieważ nie tylko głosił, ale żył według tego, czego nauczał. Dlaczego więc młodzi szli za nim? Ponieważ był autentyczny, był sobą.

Zbigniew Gumiński, pomysłodawca Rodziny Szkół im. Jana Pawła II i inicjator pielgrzymowania na Jasną Górę, podkreślił w rozmowie z „Niedzielą”, że Jan Paweł II jest znakomitym sposobem na wychowanie dzieci.

Reklama

– Wiem, że to imię bardziej pomaga, niż przeszkadza. Ponieważ to już postać historyczna, trudno przekazać emocje związane ze spotkaniem, jednak dzisiaj młodzież jest do tego przyzwyczajona przez media społecznościowe. My kiedyś goniliśmy za pielgrzymką, żeby się spotkać, dotknąć, powąchać, posmakować. Dzisiaj zmysły stają się coraz mniej wykorzystywane, ale mam nadzieję, że do nich wrócimy.

W pielgrzymce po raz pierwszy uczestniczyli przedstawiciele Polskiej Szkoły Społecznej im. św. Jana Pawła II w Grodnie. Jej dyrektor Helena Dubowska przyznała: – Chcemy w młodych zaszczepić polskość, którą propagował Jan Paweł II. Chcemy poczuć się społecznością szkół, które noszą imię Papieża. Być z tymi, którzy dążą ku temu samemu.

Informacyjnie

Tradycyjnie Rodzina Szkół im. Jana Pawła II włączyła się w organizację XVIII Dnia Papieskiego. Jego widocznym znakiem była zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Pielgrzymka pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa” rozpoczęła się modlitwą przed Cudownym Obrazem, a jej centralnym punktem była Eucharystia przed Szczytem. Oprócz abp. Mokrzyckiego uczestniczyli w niej bp Henryk Tomasik oraz ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, a także kapłani na co dzień zaangażowani w działalność papieskich szkół. Tradycyjnie w niebo poszybowało 350 balonów z intencjami, wypuszczonych przez dzieci i młodzież. Odczytano także Akt Zawierzenia Matce Bożej i list do papieża Franciszka jako owoc pielgrzymowania.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-10-24 10:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak być fajnym ojcem

Dariusz Cupiał, teolog, współzałożyciel
Fundacją Cyryla i Metodego
i pomysłodawca Tato.Net, ojciec
trojga dzieci i dziadek dla wnuka

Archiwum

Dariusz Cupiał, teolog, współzałożyciel Fundacją Cyryla i Metodego i pomysłodawca Tato.Net, ojciec trojga dzieci i dziadek dla wnuka

Czy ojcostwa można się nauczyć? Ludzie związani z Fundacją Cyryla i Metodego i powołaną przez nią inicjatywą Tato.Net nie mają wątpliwości: można i trzeba się go uczyć

Więcej ...

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św. Jana Pawła II" i "Królestwo Dwóch Serc Jezusa i Maryi"

2024-04-11 13:02

Red.

Bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko - lubaczowskiej zakazał działalności wspólnot „Domy Modlitwy św. Jana Pawła II” oraz „Królestwo Dwóch Serc Jezusa i Maryi” na terenie tej diecezji. Jak czytamy w dokumencie opublikowanym na stronie diecezji, treści promowane przez te wspólnoty należy uznać za błędne i niezgodne z Urzędem Nauczycielskim Kościoła, a rzekome objawienia inicjatorki i liderki duchowej ruchów są teologicznie niepoprawne i nie mają aprobaty Kościoła.

Więcej ...

Finał 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach

2024-04-16 10:50
Tematyka konkursu obejmowała życie bł. Rodziny Ulmów

ks. Andrzej Bienia

Tematyka konkursu obejmowała życie bł. Rodziny Ulmów

Uczestnicy 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach ponownie spotkali się z bł. Rodziną Ulmów. 12 kwietnia 2024 r. w Markowej odbył się finał konkursu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof....

Wiadomości

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof....

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Kościół

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny