Reklama

Kościół

Od wolności wewnętrznej do niepodległości

Konferencja „Duchowieństwo w walce o wolność i suwerenność
Polski w XX wieku” w Sejmie RP.

Andrzej Tarwid/Niedziela

Konferencja „Duchowieństwo w walce o wolność i suwerenność Polski w XX wieku” w Sejmie RP.

Przez lata niewoli i w pamiętnym czasie przełomu niepodległościowego mieliśmy wielkich ludzi ducha i wielkich duchownych – powiedział bp Piotr Turzyński podczas konferencji „Duchowieństwo w walce o wolność i suwerenność Polski w XX wieku” w Sejmie RP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencję zorganizowały Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz Ruch Światło-Życie.

W ostatnią sobotę listopada na spotkanie do Warszawy przyjechało ponad 300 osób duchownych i świeckich z niemal wszystkich diecezji w kraju. W Sali Kolumnowej Sejmu RP zasiedli m.in. przedstawiciele wspólnot katolickich, młodzież z KSM, klerycy z radomskiego seminarium, uczniowie i politycy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gościem specjalnym wydarzenia był biskup pomocniczy diecezji radomskiej dr hab. Piotr Turzyński, który w swoim wystąpieniu mówił o trzech wymiarach historii: duchowym, teologicznym i personalistycznym. – Nasza historia odzyskania niepodległości jest utkana z obecności wielu wspaniałych ludzi. Ludzi ducha i duchownych, bez których nie bylibyśmy tymi, którymi jesteśmy dziś – powiedział. – Trzeba dziękować Opatrzności za dar niepodległości. I trzeba mieć nadzieję, że pozostaniemy wierni naszemu DNA, na które składają się: szacunek do prawdy, historii, wiara w Boga i ofiarna miłość. Miejmy nadzieję, że w naszej przyszłości nie zabraknie ludzi ducha i wielkich kapłanów, którzy będą narzędziami w ręku Boga – podkreślił.

Reklama

W dalszej części konferencji wykłady wygłosili historycy i politolodzy. Prof. Mieczysław Ryba mówił o roli Kościoła katolickiego w budowaniu II RP. Postawa duchowieństwa w okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej była tematem wystąpienia historyka i senatora RP prof. Jana Żaryna. Referat dr hab. Martyny Deszczyńskiej poświęcony był pielęgnowaniu tożsamości narodowej przez duchownych na przełomie XIX i XX wieku. Dr Robert Derewenda mówił natomiast o dziejach Kościoła w latach 1944-89. Ostatnim wątkiem jego wystąpienia były relacje między Kościołem a Solidarnością, których ikoną stał się bł. ks. Jerzy Popiełuszko. – Kościół był z narodem i naród był obecny w Kościele – zauważył dr Derewenda.

Konferencja „Duchowieństwo w walce o wolność i suwerenność Polski w XX wieku” rozpoczęła się Mszą św. w sejmowej kaplicy. Spotkanie zakończyło przyjęcie przez aklamację stanowiska, w którym napisano m.in., że „duchowieństwo polskie mimo ponoszonych ofiar nie ustało na drodze prowadzącej do wolności Polski. Kościół nie tylko stał z narodem, ale naród polski tworzył Kościół rzymsko-katolicki i miał w nim przez cały wiek XX ostoję wolności”.

Podziel się:

Oceń:

2018-12-05 11:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Litterae clausae zaprezentowany podczas konferencji Archiwistów Kościelnych w Łodzi

ks Paweł Kłys

W Łodzi rozpoczęła się trzydniowa konferencja naukowa zatytułowana: Archiwa kościelne w niepodległej Polsce, która jest projektem realizowanym w ramach obchodów Stulecia Archiwów Państwowych

Więcej ...

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous