Reklama

Wiadomości

Nikt nie musi być alkoholikiem do końca życia

Grazikao

Wyłożenie ksiąg trzeźwościowych w kościołach, Msze św. i modlitwy w intencji trzeźwości, zachęty do zakończenia karnawału bez alkoholu znalazły się w programie trwającego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu w diecezji płockiej. „Nikt nie jest alkoholikiem do końca życia. Jeśli się modli, może zostać uwolniony przez Boga od na nałogu” - przekonuje ks. kan. Zbigniew Kaniecki, diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

48. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu potrwa do 21 lutego, pod hasłem „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu”.

„Dzieci patrzą na to, czy piją rodzice, to z nich najpierw biorą przykład. Jeśli dzieciom mówi się, że jak dorosną, będą mogły pić alkohol, to im dorosłość będzie się kojarzyć z możliwością picia. Tymczasem do abstynencji dzieci prowadzi abstynencja dorosłych” - uważa ks. Kaniecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Postuluje, aby rodzice nie pili przy dzieciach alkoholu, dopóki nie staną się one dorosłe. Taka postawa rodziców może zapobiec zbyt wczesnemu sięganiu po alkohol przez potomstwo. „Właściwie powinniśmy promować hasło `przez abstynencję dorosłych, do abstynencji dzieci`” - uważa duszpasterz.

Jednocześnie wskazuje na potrzebę posługi duszpasterzy trzeźwości, którzy pomogą w odbudowywaniu relacji z Bogiem, utraconą przez wielu alkoholików w czasie okresu uzależnienia. „Musimy wciąż mówić o potrzebie modlitwy w intencji trzeźwości. Nie powinno być tak, że modlą się o to jedynie żony tych, którzy piją. Nikt nie jest alkoholikiem do końca życia, jeśli się modli, Bóg może go uwolnić od nałogu” - zwraca uwagę ks. Kaniecki.

Przywołuje także postać Sługi Bożego Mateusza Talbota, alkoholika (1856-1925), który po skończeniu z nałogiem 40 lat przeżył w abstynencji. Na terenie parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie, w której ks. Kaniecki jest proboszczem, znajduje się pomnik Talbota, a także miejsce jego kultu. „Dla wierzących Matt Talbot jest przykładem człowieka, który został uwolniony z nałogu” - podkreśla diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

Tradycyjnie już w kościołach i kaplicach parafialnych diecezji płockiej w Wielkim Poście wyłożone zostaną księgi trzeźwościowe. Będą mogli się do nich wpisywać wierni rezygnujący z picia alkoholu w tym szczególnym okresie w roku kościelnym. Ponadto odprawiane będą Msze św. i prowadzone modlitwy w intencji trzeźwości.

Reklama

Do parafii trafiło już „Vademecum duszpasterstwa trzeźwości” na rok 2015, które wskazuje, jakie prace należy podjąć w parafiach, aby zachęcić wiernych do abstynencji i skutecznie działać w obliczu zagrożenia nałogiem alkoholizmu.

W diecezji płockiej promocja abstynencji jako metody pracy duszpasterskiej odbywa się przez cały rok. Koordynacją działań trzeźwościowych zajmują się dekanalni duszpasterze trzeźwości. W wielu dekanatach raz w miesiącu odprawiana jest Msza św. w intencji trzeźwości. Organizowane są spotkania dla osób uzależnionych z udziałem specjalistów, działają grupy AA, Al-Anon i Al-Ateen.

W czerwcu odbędzie się VII Spotkanie ze Sługą Bożym Mateuszem Talbotem (trwają przygotowania do jego beatyfikacji), natomiast w lipcu zaplanowano 26. Pielgrzymkę Płocką z Bieżunia do Niepokalanowa w intencji trzeźwości narodu.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-16 19:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak pomóc alkoholikowi?

Focus Pocus LTD/Fotolia.com

Spożycie alkoholu na mieszkańca Polski systematycznie rośnie na przestrzeni lat. Według danych WHO, na jednego obywatela w 2016 r. przypadało średnio 10,4 litra czystego alkoholu etylowego. Z kolei ostatnie dane OECD wskazują, że średnia spożycia w 2021 r. wzrosła do ok. 11,7 litra na osobę. Rośnie także liczba zgonów spowodowanych nadużyciem alkoholu. - Bardzo często alkoholicy żyją normalnie, np. mąż pije codziennie, ale chodzi do pracy, przynosi pieniądze do domu - mówi w rozmowie z KAI dyrektor poradni we Wrocławiu, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Monar, psychoterapeuta Adam Lewicki. - Mam głębokie przeświadczenie, że miłość dużo zmienia i potrafi pomóc - dodaje. W dniach 11-17 lutego Kościół w Polsce przeżywa 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Więcej ...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Więcej ...

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00
Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Zaproszenie na pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza