Reklama

Polityka

Płock: 40. rocznica wydarzeń Czerwca '76 z prezydentem Andrzejem Dudą

Artur Stelmasiak

W Płocku zakończyły się dziś trzydniowe uroczystości związane z 40. rocznicą wydarzeń Czerwca` 76. Ich zwieńczeniem była Eucharystia na Starym Rynku w Płocku, pod przewodnictwem bp. Piotra Libery: „Troszczmy się o miłosierdzie w prawdzie” – wzywał biskup płocki. W jubileuszu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i wielu płocczan, pamiętających jeszcze wydarzenia sprzed czterech dekad.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Libera przypomniał, że 40 lat temu opór przeciw niegodziwości ówczesnej władzy postawiło wiele płockich przedsiębiorstw. Protestujących nazywano „warchołami i buntownikami”, ale to oni robili kolejny „krok ku Wolności”. Płocka „historia Czerwca` 76” działa się na ulicach, na komendzie Milicji, w kościele św. Jana Chrzciciela przy seminarium, na salezjańskiej „Stanisławówce”.

Hierarcha dziękował ludziom płockiej „Solidarności” za troskę o dziedzictwo Czerwca ’76, bo tamta walka i pamięć o niej, dzieło odbudowy moralnej i materialnej Polski solidarnej jest też formą odpowiedzi na pytanie Jezusa Chrystusa: „A wy, za kogo mnie uważacie?”. Jest także przedłużeniem wyznania św. Pawła: „W Chrystusie jesteś synem, a nie niewolnikiem” - wyznania, które później stało się jednym z haseł „Solidarności”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„W tej perspektywie najlepiej widać, jak bolesna, jak nierozumna jest współczesna choroba chrystofobii - choroba strachu przed Chrystusem, przed chrześcijaństwem. W ostatnich miesiącach obserwujemy, jak dotknięty tą chorobą Zachód wręcz panicznie boi się Polski, która ustami swojego prezydenta wyznaje: chcemy być w Europie, ale chcemy także szanować chrześcijańskie dziedzictwo Mieszkowego chrztu, szanować i bronić naszej tożsamości, wyrosłej z Krzyża Świętego i miłości Bogarodzicy; szanować i wspierać małżeństwo i rodzinę” – przypomniał bp Libera.

Odniósł się też do pobliskiego klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym 22 lutego 1931 św. siostra Faustyna Kowalska roku otrzymała pamiętne objawienie Jezusa w obrazie „Jezu, ufam Tobie!”. Działo się to w latach, gdy gwałtownie rozwijały się największe w dziejach ideologie zła: hitlerowski, bezbożny nazizm i stalinowski, ateistyczny komunizm.

Bp Libera zaznaczył, że do prawdy o Bożym Miłosierdziu i ludzkim sumieniu nawiązał św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Płocka 25 lat temu. Papież prosił wówczas o troskę o „miłosierdzie w prawdzie”: „Co znaczy aby nikt nie bogacił się kosztem bliźniego, abyśmy nie zagubili wrażliwości na ludzką biedę, nie stawali się społeczeństwem, w którym wszyscy wszystkim czegoś zazdroszczą, przywracali blask pięknemu słowu `uczciwość`. To jest wciąż nasze zadanie. W jego spełnianiu także wyraża się odpowiedź na pytanie: `A wy za kogo mnie uważacie?`” - powiedział hierarcha.

Reklama

W płockim jubileuszu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, który złożył kwiaty przy Pomniku Ofiar Protestów Robotniczych i bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki, a potem był obecny na Mszy św. w intencji uczestników Czerwca '76.

Podczas pobytu w Płocku przypomniał, że w 1976 r. doszło do drastycznej podwyżki cen żywności, co do której nie prowadzono żadnych konsultacji społecznych i wprowadzono ją z zaskoczenia. Robotnicy widzieli też „wokół siebie cały czas roztaczającą się propagandę sukcesu, która opowiadała im o państwie, w którym tak naprawdę nie żyli”.

„Nawoływano do tego, aby budować Polskę Ludową nie poprzez unowocześnianie przemysłu, nie poprzez zwiększanie wydajności pracy i wprowadzanie nowych technologii, tylko poprzez pracę coraz cięższą i coraz bardziej ponad siły. Robotnicy powiedzieli: nie, bo uznali, że władza depcze ich godność” - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Obchody rocznicy wystąpień robotniczych z czerwca 1976 r. trwały trzy dni (17-19 czerwca). Otworzył je w płockim Ratuszu panel naukowy z udziałem historyków IPN i uczestników protestu sprzed 40 lat (Zofia Romaszewska, prof. Jerzy Elsner, dr Jacek Pawłowicz). Otwarto też wystawę „Czerwiec 1976 Radom - Ursus - Płock”. Z kolei 18 czerwca, na budynku dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR (ul. Kościuszki 6, obecnie Książnica Płocka), gdzie doszło do starć protestujących z ówczesną Milicją Obywatelską, odsłonięta została tablica pamiątkowa „Krok ku Wolności”, ufundowana przez Zarząd Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”.

Reklama

Odbyła się też przygotowana przez aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku, Stowarzyszenia PER SE i Instytut Pamięci Narodowej inscenizacja wydarzeń, jakie w czasie protestu miały miejsce w Płocku. Wieczorem koncerty dały zespoły Oddział Zamknięty i Lombard.

Natomiast w niedzielę Mszę św. na Starym Rynku poprzedził marsz mieszkańców Płocka i zaproszonych gości ulicami miasta, spod pomnika Ofiar Protestów Robotniczych przy parafii św. Stanisława Kostki na Stary Rynek.

W wydarzeniach uczestniczyło wielu płocczan, członkowie NSZZ „Solidarność”. Obecny był także przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz minister Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Organizatorem jubileuszu był Zarząd Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”, z przewodniczącym Jerzym Obrębskim.

***

Do protestu robotników i mieszkańców Płocka na ulicach miasta doszło 25 czerwca 1976 r. Na wieść o podwyżkach cen żywności i robotniczych wystąpieniach w Ursusie oraz Radomiu spod bramy Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych – obecnie PKN Orlen wyruszył w kierunku centrum miasta spontaniczny pochód robotników, do którego dołączały kolejne osoby, w tym pracownicy innych przedsiębiorstw.

Około 3 tysięcy manifestujących dotarło pod budynek ówczesnego płockiego Komitetu Wojewódzkiego PZPR – obecnie Książnica Płocka. Doszło tam do starć z milicją i ściągniętymi z innych miast jednostkami ZOMO, które trwały do późnego wieczora. Protestujący byli wyłapywani, bici i zatrzymywani. Do zatrzymań dochodziło także po zajściach - uczestników protestu identyfikowano na podstawie zdjęć, które Służba Bezpieczeństwa wykonywała m.in. podczas przemarszu manifestantów ulicami Płocka.

Reklama

Łącznie aresztowano 55 osób, a 34 spośród nich przedstawiono zarzuty. Wobec 18 uczestników protestu zapadły wyroki od 2 do 5 lat pozbawienia wolności. Wielu spośród protestujących było represjonowanych, np. zwalnianych z pracy.

Protest robotników i mieszkańców Płocka w czerwcu 1976 r. był przez ówczesne władze PRL pomijany lub umniejszany. Było to celowe działanie propagandowe, ze względu na planowane tam centralne uroczystości dożynkowe z udziałem pierwszego sekretarza PZPR Edwarda Gierka i premiera Piotra Jaroszewicza. Ostatecznie komunistyczne władze nie zdecydowały o przeniesieniu organizacji dożynek do innego miasta. Odbyły się one w Płocku we wrześniu 1976.

Podziel się:

Oceń:

2016-06-19 17:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent spotkał się z inicjatorami referendów

ratujmymaluchy/facebook

Więcej ...

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

- Gospel jednoczy ludzi, wprowadza w dobry nastrój, a że jest to muzyka związana z Bogiem i modlitwą, to jest dla nas szczególnie bliska – zauważa uczestniczka warsztatów.

Więcej ...

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...