Reklama

Polska

Priorytet dla wszystkich: Trwała rodzina

Antoni Szymański  na zdjęciu w środku

Andrzej Tarwid

Antoni Szymański na zdjęciu w środku

- Staram się unikać słowa kryzys, ale problemy dotyczące polskich rodzin i małżeństw są ogromne – powiedział senator Antoni Szymański podczas wystąpienia na III Międzynarodowym Kongresie Rodzin, który dzisiaj rozpoczął się na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polityk przypomniał kilka danych statystycznych. Okazuje się, że Polska jest nie tylko na jednym z ostatnich miejsc w Europie, ale jest na szarym końcu na świecie, jeśli chodzi o ilość dzieci rodzących się na tysiąc mieszkańców. W ostatnich trzech miesiącach trend ten udało się odwrócić, ale to dopiero początek wobec skali wyzwań stojących przed naszym krajem.

Statysty obliczyli, że jeśli w demografii nic się nie zmieni, to w 2050 roku będzie nas o ponad 4,5 mln mniej niż obecnie. A na 1000 noworodków będzie przypadało ponad 2 tys. osób w wieku 65 +. Taka sytuacja spowoduje głęboki kryzys nie tylko społeczny, ale i gospodarczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W centrum polityki społecznej państwa powinna być polityka rodzinna – podkreślił Antoni Szymański i w tym kontekście wymienił działania rządu, które mogą pomóc w rozwiązaniu kryzysu demograficznego. Są to programy 500+ i Mieszkanie+, a także: ulgi podatkowe dla rodziców, urlopy z tytułu opieki, itd.

Jednak zdaniem prelegenta zakres zmian musi być znacznie szerszy, a w jego rozwiązanie muszą zaangażować się nie tylko władze centralne, ale też samorządy. Od tych ostatnich zależy np. poziom oświaty na swoim terenie i udzielanie pomocy społecznej. A to ma ogromne znaczenie dla małżeństw chcących mieć potomstwo.

Kryzys rodzin to w znacznej mierze pochodna kryzysu małżeństw. Coraz więcej Polaków się rozwodzi. Coraz więcej dzieci – już co czwarte – przychodzi na świat w związkach pozamałżeńskich. I co całkowicie zaskakuje i jednocześnie przeraża – okazuje się bowiem, że coraz więcej dzieci trafia do pieczy zastępczej, mimo że rodzi się ich mniej. Oznacza to, że więcej rodziców porzucają swoje dzieci.

Dlatego zdaniem prelegenta kolejną instytucją, która powinna zmienić swoje działanie wobec małżeństw, są sądy. Niestety obecnie właściwie zrezygnowano z posiedzeń pojednawczych. – W Norwegii małżonkowie zamierzający się rozwieść spotykają się z psychologami i socjologami. To eksperci wyjaśniają im, jakie ich decyzja będzie miała negatywne konsekwencje dla ich dzieci, które nie znikną nawet w ich dorosłym życiu – powiedział Antoni Szymański i podkreślił, że w Norwegii wielu dorosłych rezygnuje z rozwodu po spotkaniach ze specjalistami.

Reklama

Na koniec swojego wystąpienia senator Antoni Szymański zaapelował do wszystkich środowisk politycznych i społecznych, aby obniżyć temperaturę sporu publicznego. - Jeżeli w społeczeństwie jest duże napięcie, to te podziały idą poprzez rodziny. A to nie jest sytuacja pomagająca dobrostanowi rodziny. Dlatego wszyscy musimy sprawić, byśmy byli bardziej życzliwi dla siebie – powiedział.

Organizatorem trzydniowego sympozjum są Podyplomowe Studium Relacji Interpersonalnych i Profilaktyki Uzależnień UKSW oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

Tygodnik „Niedziela” jest jednym z patronów medialnych wydarzenia, które odbywa się na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Podziel się:

Oceń:

2017-03-17 14:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

To bardzo dobry czas

– To dla nasdobry czas, mimo pandemii i niestabilnosci fi nansowej – mówi Ola,
zona Piotra, mama szesciorga dzieci (najmłodsze rozwija sie pod sercem)

Archiwum rodzinne

– To dla nasdobry czas, mimo pandemii i niestabilnosci fi nansowej – mówi Ola, zona Piotra, mama szesciorga dzieci (najmłodsze rozwija sie pod sercem)

Ola i Piotr Wołkowscy mieszkają w starym, drewnianym domku w podkrakowskiej wsi. Wychowują pięciu synów i próbują odnaleźć się w nowej, epidemicznej rzeczywistości.

Więcej ...

Papież na Forum Chrześcijańskie w Ghanie: potrzeba wspólnego świadectwa

2024-04-18 16:52

PAP/ETTORE FERRARI

Jedność jest niezbędnym elementem do przyjęcia wizji Królestwa Bożego. Dlatego też istnieje nieodłączna więź między ekumenizmem a misją chrześcijańską. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na IV Światowe Zgromadzenie Globalnego Forum Chrześcijańskiego. Wydarzenie odbywa się w stolicy Ghany.

Więcej ...

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza