Reklama

Wiadomości

Poznań: 61. rocznica obchodów Poznańskiego Czerwca

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Msza św. w intencji ofiar wydarzeń pierwszego w PRL powstania przeciwko władzom komunistycznym, rekonstrukcja historyczna oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca’56 złożą się na 61. rocznicę obchodów Poznańskiego Czerwca. Uroczystości odbędą się 28 czerwca w stolicy Wielkopolski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jako co roku, główne obchody wydarzeń sprzed 61 lat rozpoczną się 28 czerwca w Poznaniu od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową na bramie Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielski. To właśnie pracownicy tych poznańskich Zakładów im. Stalina (później im. Hipolita Cegielskiego) 28 czerwca 1956 r. o godz. 6 rano rozpoczęli strajk generalny, który przerodził się w wielotysięczną manifestację, a następnie w walki uliczne.

W godzinach porannych okolicznościowe uroczystości odbędą się też pod tablicą poległych w czerwcu 1956 roku studentów (Politechnika Poznańska, pl. Marii Skłodowskiej-Curie), przy dawnej zajezdni MPK na ul. Gajowej, a po południu kwiaty zostaną złożone przy Bramie Głównej H. Cegielski – Poznań S.A. (ul. 28 Czerwca 1956 223/229).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przed południem, o godz. 11, odbędą się uroczystości przy pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r., które zakończy rekonstrukcja historyczna i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Mszy św. w kościele oo. Dominikanów o godz. 17, w intencji ofiar wydarzeń sprzed 61 lat, będzie przewodniczyć abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik Poznańskiego Czerwca ’56 na pl. Adama Mickiewicza, gdzie nastąpi złożenie kwiatów. Uroczystości rozpoczną się od sygnału syren, a po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpią okolicznościowe przemówienia.

Obchody rocznicy Poznańskiego Czerwca w tym roku trwają w stolicy Wielkopolski od początku czerwca. Wiele wydarzeń, jak rocznicowe apele w szkołach, wystawy, turniej międzyszkolny poświęcony tematyce Poznańskiego Czerwca ’56 i imprezy sportowe, było adresowanych do młodych mieszkańców Poznania.

Poznańska młodzież uczciła bohaterów wydarzeń sprzed 61 lat okolicznościowym biegiem śladami robotników Czerwca ’56, który rozpoczął się sprzed Bramy Głównej H. Cegielski - Poznań S.A., a zakończył na pl. A. Mickiewicza. W uroczystościach przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2 uczestniczyli też kombatanci, przedstawiciele „Solidarności” i władze miasta.

Reklama

Na wtorek 27 czerwca zaplanowano m.in. złożenie kwiatów pod pomnikiem adwokatów-obrońców bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz oskarżonych w procesach politycznych u zbiegu ul. Solnej i Stanisława Hejmowskiego. Odbędzie się również spotkanie uczestników, kombatantów Poznańskiego Czerwca '56 i ich rodzin z władzami wojewódzkimi i miejskimi. W Sali Kominkowej CK Zamek ul. Św. Marcin 82 Teatr w Przejściu z XVII LO w Poznaniu zaprezentuje spektakl pt.: „Poznański Czerwiec ‘56”. Do 30 września na pl. A. Mickiewicza będzie można obejrzeć wystawę plenerową „Powstanie Poznańskie – Czerwiec ‘56”.

Poznański Czerwiec 1956 był pierwszym w PRL strajkiem generalnym i wystąpieniem ulicznym. Rankiem 28 czerwca robotnicy Zakładów Przemysłu Metalowego H. Cegielskiego rozpoczęli strajk i wyszli na ulice. Do protestu dołączali się inni mieszkańcy Poznania.

Tragicznym symbolem tamtych wydarzeń stał się Romek Strzałkowski, 13-letni uczeń niosący biało-czerwony sztandar, który przejął od rannych tramwajarek. Chłopiec został zastrzelony przez funkcjonariuszy bezpieki.

Demonstracje zostały krwawo stłumione przez komunistyczne władze. 29 czerwca wieczorem premier Józef Cyrankiewicz wygłosił przemówienie radiowe, w którym padła między innymi słynna groźba, że „każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewien, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie”.

Po pacyfikacji protestów zatrzymano blisko 700 mieszkańców Poznania, a ponad 300 poddano brutalnemu śledztwu. Oskarżono 21 osób, z których większość otrzymała kilkuletnie wyroki. Propaganda PRL bagatelizowała Poznański Czerwiec jako „wypadki czerwcowe” lub ostentacyjnie przemilczała.

Reklama

Jan Paweł II podczas pierwszej wizyty w stolicy Wielkopolski w 1983 roku pragnął przybyć pod pomnik Ofiar Poznańskiego Czerwca, ale ówczesne władze Polski nie wyraziły na to zgody. Uczynił to podczas pielgrzymki do Polski w 1997 roku, kiedy po raz drugi odwiedził Poznań.

W 2006 roku, w 50. rocznicę tragicznych czerwcowych wydarzeń, Sejm ustanowił 28 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956. Święto jest uhonorowaniem „bohaterów, których odwaga i patriotyzm stały się kamieniem węgielnym późniejszych antykomunistycznych zrywów w Polsce”.

Podziel się:

Oceń:

2017-06-26 12:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

70 lat od Szoah Majdanka: memento!

Niedziela lubelska 29/2014

ARCHIWUM MUZEUM NA MAJDANKU

We wtorek 22 lipca odbędą się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę likwidacji KL Lublin – niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Więcej ...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53
Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

Więcej ...

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous