Wakacyjny Festyn Caritas w Sopocie

Ks. Andrzej Puzon, Mirosław Kita

17 lipca Caritas Polska zorganizowała na sopockim molo „Wakacyjny Festyn Caritas” pod patronatem Prymasa Polski i TVP 1. Celem tego Festynu było: spotkanie przedstawicieli dzieci grup kolonijnych z poszczególnych Caritas diecezjalnych, podziękowanie wszystkim, którzy włączają się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i inne zbiórki, pokazanie społeczeństwu działań, jakie podejmuje Caritas na rzecz dzieci - zwłaszcza w okresie wakacji (Wakacyjna Akcja Caritas w Polsce), podziękowanie wszystkim, dzięki którym możemy podejmować od wielu lat różnorakie działania na rzecz dzieci, wspólna zabawa, wakacyjny dzień radości i wdzięczności.
Z każdej diecezji brała udział delegacja dzieci i młodzieży wraz z opiekunami, aby wziąć udział w dużej imprezie nad samym morzem. Naszą diecezję reprezentowała grupa dzieci i młodzieży działająca w szkolnych kołach Caritas z Biłgoraja i Tereszpola pod kierunkiem katechetów - Mirosława Kity i Jerzego Strzałki.
Po przyjeździe do Sopotu nasze dzieci i młodzież wzięły udział w barwnej paradzie dziecięcej, która przeszła ul. Monte Casino w stronę mola sopockiego. Uroczystego powitania parady dokonał nowy dyrektor Caritas Polska ks. Adama Dereń, który przedstawił dzieci i młodzież z każdej diecezji, a te zaznaczyły swoją obecność poprzez różne regionalne stroje ukazujące różnorodność regionów Polski, oraz śpiewy przy akompaniamencie gitar i trąbitów.
Z radością trzeba stwierdzić, iż nasza grupa była bardzo żywiołowa w prezentacji zarówno Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, jak i szkolnych kół Caritas. Dzieci skorzystały z wielu atrakcji, jakie były przygotowane specjalnie dla nich - zwiedzanie statku wojennego Polskiej Marynarki Wojennej, udział w koncercie zespołu „Leszcze”, udział w konkursach, grach, zabawach.
Przez cały dzień przedstawiały się zespoły dziecięce Caritas z poszczególnych diecezji. Nie zabrakło również czasu, aby pospacerować brzegiem morza. Kulminacyjnym punktem spotkania, oprócz Mszy św., modlitwy było podzielenie się sporządzonym na sopockim molo ciastem urodzinowym dzieci i wszystkich, którzy zgromadzili się na molo z okazji 10. rocznicy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Dla wszystkich dzieci był to czas ogromnej radości, gdyż większość nad morzem była pierwszy raz. Wyjazd naszych dzieci i młodzieży w całości pokryła Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Edycja zamojsko-lubaczowska 35/2004