Reklama

Aktualności

Papież do Kościoła Szkocji: chrześcijanie prześladowani chcą od nas jedności

Mazur/episkopat.pl

Nasz dialog prowadzący ku pełnej jedności, nasze świadectwo oraz wspólna posługa, wola modlitwy jedni za drugich oraz przezwyciężenie ran przeszłości są odpowiedziami należnymi także chrześcijanom znoszącym prześladowania dla imienia Jezusa – powiedział papież Franciszek przyjmując Moderatora Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, dr. Dereka Browninga. Reprezentuje on ten Kościół na forum publicznym przez okres jednego roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie papież zauważył, że dzisiejsze spotkanie z przedstawicielami Kościoła Szkocji odbywa się w bliskości pięćsetnej rocznicy Reformacji.

„Dziękujmy Panu za wielki dar, iż możemy przeżywać ten rok jako prawdziwi bracia, już nie jako rywale, po zbyt wielu wiekach obcości i konfliktu. Stało się to możliwe, dzięki Bożej łasce przez proces ekumeniczny, który umożliwił nam zintensyfikowanie naszego zrozumienia, zaufania i konkretnej współpracy. Wzajemne oczyszczenie pamięci jest jednym z najważniejszych owoców tej łączącej nas drogi. Jeśli prawdą jest, że przeszłości jako takiej nie jesteśmy w stanie zmienić, to prawdą jest także, iż dzisiaj wreszcie się rozumiemy wychodząc od spojrzenia Boga na nas: jesteśmy przede wszystkim Jego dziećmi, odrodzonymi w Chrystusie w tym samym chrzcie, a zatem braćmi. Przez długi czas patrzyliśmy na siebie z dystansu, spojrzeniem nazbyt ludzkim, żywiąc podejrzenia, patrząc głównie na różnice i błędy, z sercem skłaniającym się do stawiania zarzutów z powodu doznanych cierpień” – powiedział Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie Ojciec Święty wyraził zadowolenie z tego, że obecnie obydwa Kościoły podążają drogą pokornej miłości, prowadzącej do przezwyciężenia podziałów oraz uzdrowienia ran. Papież przypomniał, że to właśnie w Edynburgu przed ponad stu laty (1910) odbyła się I Światowa Konferencja Misyjna, która zapoczątkowała rozwój ruchu ekumenicznego posługującego się językiem miłości. Chrześcijanie zrozumieli bowiem, że głoszenie Ewangelii i misje domagają się jedności chrześcijan. Dodał, że jest to aktualne także i dziś.

Nawiązując do godła Kościoła Szkocji, w którym przedstawiony jest płonący krzew, w obecności którego Mojżesz doświadczył żywego Boga, Franciszek podkreślił znaczenie ekumenizmu modlitwy. Bóg wzywa bowiem każdego do wejścia jako dzieci i bracia w historię relacji, uprzedniej względem nas oraz przyjęcia życia wiary nie w izolacji i w sposób abstrakcyjny, ale w kontekście konkretnej wspólnoty. „Nikt nie staje się bowiem chrześcijaninem samemu i nikt nie może żyć jako chrześcijanin bez innych. Należymy do rodziny wierzących, wielu braci i sióstr, którzy zaczęli chodzić w nowym życiu w Chrzcie (por. Rz 6, 4) i towarzyszą nam na tej samej drodze” - stwierdził papież.

Reklama

Ojciec Święty podkreślił także znaczenie tzw. „ekumenizmu krwi” – cierpień chrześcijan prześladowanych dla imienia Chrystusa. „Ich świadectwo każe nam podążać naprzód, z miłością i odwagą, aż do końca. Nasz dialog prowadzący ku pełnej jedności, nasze świadectwo oraz wspólna posługa, wola modlitwy jedni za drugich oraz przezwyciężenie ran przeszłości są odpowiedziami należnymi także im, w obrębie tego wielkiego «my» wiary” – powiedział Franciszek.

Papież zapewnił, że Kościół katolicki pragnie, aby dialog z Kościołem Szkocji oraz Światową Wspólnotą Kościołów Reformowanych przynosił obfite owoce.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-10-26 13:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O. John Bashobora na jubileuszu młodych w Legnicy

Monika Łukaszów

Diecezja legnicka świętuje 25. rocznicę istnienia i 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Legnicy. Gościem obchodów jest o. John Baschobora, który w sobotę 3 czerwca 2017 r. spotkał się z młodzieżą.

Więcej ...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia postępowania w sprawie ks. Michała O.

2024-03-28 19:21

Red.

Niepokoją nas doniesienia płynące od pełnomocnika ks. Michała, mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, dotyczące sposobu prowadzenia postępowania - piszą księża sercanie w opublikowanym dziś komunikacie. To reakcja zgromadzenia na działania prokuratury związku z postępowaniem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Dementują pogłoski, jakoby ich współbrata zatrzymano w niejasnych okolicznościach w hotelu. Wzywają do modlitwy za wszystkich, których dotknęła ta sytuacja.

Więcej ...

Wielki Czwartek we Wschowie z biskupem Tadeuszem

2024-03-28 22:04
Wschowa

Krystyna Pruchniewska

Wschowa

Liturgii Wieczerzy Pańskiej w kościele pw. św. Stanisława we Wschowie przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Lityński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...