Reklama

Jasna Góra

Rekolekcje biskupów na Jasnej Górze

KEP

„Według miary daru Chrystusowego” pod takim hasłem w poniedziałek, 20 listopada, na Jasnej Górze rozpoczną się doroczne rekolekcje biskupów. Czterodniowe nauki rekolekcyjne będzie głosił ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, bliski współpracownik św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje biskupów rozpoczną się w poniedziałek wieczorem modlitwą przed Najświętszym Sakramentem. Zakończą się zaś w czwartek Mszą św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. W tym roku lekturą towarzyszącą biskupom podczas rekolekcji będzie książka „Wstańcie, chodźmy!” Jana Pawła II.

Każdy dzień biskupi rozpoczną wspólną modlitwą. We wtorek Mszy św. z Jutrznią będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w środę zaś kard. Stanisław Dziwisz, metropolita senior krakowski. Apel Jasnogórski na zakończenie dnia poprowadzą w kolejnych dniach wieczorem: bp Marek Marczak, bp Michał Janocha oraz bp Zbigniew Zieliński. Środa, 22 listopada, będzie dniem sakramentu pokuty i pojednania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak co roku biskupi wysłuchają ośmiu nauk rekolekcyjnych. Wygłosi je tym razem ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Pierwsza, poniedziałkowa konferencja zatytułowana jest „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6). We wtorek biskupi wysłuchają kolejnych trzech konferencji: „Być w tym, co należy do Ojca” (por. Łk 2, 49); „Innego Parakleta dam Wam – On was wszystkiego nauczy” (J 14, 16.26) oraz „To czyńcie na Moją pamiątkę” (Łk 22, 19). W środę następnych trzech: „Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone” (J 20, 23); „O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię” (J 14, 14) oraz „Idźcie i głoście: bliskie jest Królestwo niebieskie” (Mt 10, 7). Ostatniego dnia rekolekcji ks. Ptasznik wygłosi konferencję „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5).

Reklama

Równolegle z rekolekcjami biskupów odbędą się też tradycyjnie rekolekcje dla ich kierowców.

Tegoroczny rekolekcjonista biskupów ks. prał. Paweł Ptasznik urodził się 15 czerwca 1962 r. w Węgrzycach Wielkich (archidiecezja krakowska). Święcenia kapłańskie przyjął 17 maja 1987 w Krakowie z rąk kard. Franciszka Macharskiego. W 1989 ukończył Akademię Teologiczną w Krakowie, a w 1995 uzyskał doktorat z dogmatyki na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W latach 1987-1988 był wikariuszem parafii św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, następnie przez rok posługiwał w parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Krakowie Woli Justowskiej. W latach 1995-1996 był ojcem duchownym w Metropolitalnym Seminarium Krakowskim. W 1996 r. rozpoczął pracę w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Od 2007 pełni też funkcję rektora kościoła św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzymie i duszpasterza polskiej emigracji w tym mieście. Jest autorem licznych artykułów i publikacji związanych z Janem Pawłem II. Redagował m.in. serię „Dzieła zebrane Jana Pawła II”, był też watykańskim konsultantem filmów „Jan Paweł II” oraz „Karol. Człowiek, który został papieżem”, jak również współautorem scenariusza filmu „Świadectwo”. Jego zainteresowania to muzyka, literatura piękna oraz pisma i nauczanie Jana Pawła II.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-16 11:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja gnieźnieńska: pielgrzymki rowerowe w drodze na Jasną Górę

sweetlouise/pixabay.com

Oprócz pątników pieszych na Jasną Górę zmierzają już także z archidiecezji gnieźnieńskiej pielgrzymi na rowerach. Grupy z Gniezna, Inowrocławia, Strzelna i Zabartowa dotrą do celu w tym samym dniu, co grupy piesze, czyli w niedzielę 5 sierpnia.

Więcej ...

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33
Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza