Reklama

Wiadomości

#Dobre 2 lata w Ministerstwie Środowiska

W Bonn, gdzie trwa 23. szczyt klimatyczny ONZ (COP23), odbyła się konferencja prasowa podsumowująca dwa lata działań resortu środowiska od czasu powołania rządu pani Premier Beaty Szydło. W spotkaniu z mediami, które odbyło się 16 listopada 2017 r., udział wzięli minister środowiska prof. Jan Szyszko oraz wiceminister środowiska Paweł Sałek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polska organizatorem COP24

Minister Środowiska Jan Szyszko przypomniał, że Polska w 2018 r. będzie gospodarzem 24. konferencji w sprawie zmian klimatu (COP24).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Polsce szczególnie zależy, by podczas szczytu w Katowicach przyjęto pakiet decyzji wdrażających Porozumienie paryskie, który ma zapewnić zrealizowanie jego celów” – powiedział.

”Wybór naszego kraju na gospodarza COP24 stanowi o dużym zaufaniu do Polski na arenie międzynarodowej, zwłaszcza że już po raz czwarty Polska będzie sprawować Prezydencję COP, a po raz trzeci będziemy gościć u nas w kraju tę największą na świecie konferencję poświęconą zmianom klimatu” – dodał.

Reforma gospodarki wodnej

Resort środowiska, stawiając czoła wieloletnim zaniedbaniom w sferze gospodarki wodnej, przygotował nową ustawę Prawo wodne, która wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.

„Celem tej ustawy będzie przede wszystkim stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego systemu zarządzania zasobami wodnymi w Polsce, finansowania gospodarki wodnej, a także usprawnienie mechanizmów zarządzania ryzykiem powodziowym. Ten akt legislacyjny przewidział także stworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie” – wyjaśnił minister środowiska.

„Ponadto, po ponad 30 latach, udało się zakończyć budowę zbiornika wodnego w Świnnej Porębie. Zbiornik ten jest kluczowy nie tylko dla ochrony województwa małopolskiego przed powodzią, lecz jest także elementem systemu przeciwpowodziowego całego kraju” – dodał prof. Szyszko.

Przywracamy zdrowie Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska to dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze Polski, o czym również przypomniał prof. Szyszko.

„Puszcza Białowieska to unikat pod względem bioróżnorodności w skali całej Europy. To, co jest tam od wieków niezmienne, chcemy w dalszym ciągu chronić. Jest to naszym obowiązkiem” – podkreślił.

„Obecnie w Puszczy Białowieskiej w niebezpiecznym tempie rozwija się populacja kornika drukarza. Jednak Ministerstwo Środowiska oraz Lasy Państwowe robią wszystko, by osiągnąć wspólny cel, jakim jest przywrócenie jej zdrowia” – dodał minister środowiska.

Reklama

Gospodarka odpadami

Prof. Szyszko zwrócił również uwagę, że w ministerstwie środowiska uruchomiony został program pilotażowy dot. wdrażania zasad gospodarki o obiegu zamkniętym na terenach niezurbanizowanych. Pilotaż, w którym uczestnicy 5 gmin, finansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Wprowadziliśmy także w całym kraju jednolite zasady selektywnego zbierania odpadów komunalnych w podziale na 5 frakcji (papier, metal, szkło, plastik, odpady biodegradowalne). Dzięki temu zyskamy dobrej jakości surowiec, który będzie mógł trafić do recyklingu. Pamiętajmy, że Polska do roku 2020 musi osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów komunalnych” – zaznaczył minister.

Poprawa jakości powietrza

Najważniejszym priorytetem dla resortu środowiska do realizacji w zakresie poprawy jakości powietrza jest ograniczenie zjawiska tzw. niskiej emisji, czyli emisji powodowanej przez bardzo małe, lokalne kotłownie.

Prof. Jan Szyszko przypomniał o dobrej współpracy z innymi ministerstwami w sprawie walki ze smogiem oraz o konkretnych działaniach legislacyjnych.

„Do tej pory, dzięki realizacji rekomendacji KERM - Program „Czyste Powietrze” z 25.04.2017 r., udało się m. in. przyjąć strategiczne rozporządzenie w sprawie norm emisji dla kotłów. Oznacza to, że od lipca przyszłego roku w sprzedaży będą dostępne tylko piece spełniające najwyższe wymagania ekologiczne” – powiedział.

Ze środków NFOŚiGW do 2020 r., na działania poprawiające jakość powietrza resort środowiska przeznaczy w sumie 10 mld zł.

Rozwój energii geotermalnej

Od początku kadencji obecnego Rządu podjęto ważne działania mające na celu pobudzenie zainteresowania samorządów i podmiotów prywatnych realizacją zadań zmierzających do wzrostu wykorzystania energii geotermalnej, m.in. poprzez działania pomocowe, polegające na dofinansowaniu realizacji przedsięwzięć geotermalnych ze środków NFOŚiGW.

Reklama

„Źródła geotermalne w Polsce są unikatowe i przewyższają wielokrotnie nasze zapotrzebowanie, dlatego powinniśmy aktywnie inwestować w geotermię, co jest również priorytetem z punktu widzenia ochrony klimatu” – podkreślił podczas konferencji minister środowiska.

Zmiana ustawy o lasach

Prof. Szyszko przypomniał również o ustawie resortu umożliwiającej ochronę polskich lasów przed obcym kapitałem. Dzięki czemu prawo pierwokupu ma Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Tym samym możliwe jest powiększenie areału zasobów naturalnych jakimi są lasy państwowe, a także poprawa stanu i kondycji lasów.

„Zebraliśmy ponad 3 mln podpisów obywateli w obronie polskich lasów i polskiej ziemi, dzięki czemu nie trafią one w obce ręce” – zaznaczył.

„Efekty te są istotne z punktu widzenia całego społeczeństwa, ponieważ sprzyjają trwałości lasów i bezpieczeństwu ekologicznemu kraju” – dodał.

Zwalczanie ASF

Minister środowiska prof. Jan Szyszko zwrócił również uwagę na współpracę z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. walki z ASF.

„Współdziałamy aktywnie z ministerstwem rolnictwa, a także przyczyniamy się do rozrzedzania populacji dzika na zarażonych terenach. Dzięki temu zmniejsza się liczba ognisk zachorowań na ASF” – powiedział.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-16 18:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dyskusje o zdrowiu, a zrównoważony rozwój kraju

moakets/PIXABAY

Więcej ...

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Więcej ...

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim