Reklama

Polscy bezdomni spotkali się z papieżem Franciszkiem

2017-11-18 18:03

abd (KAI) / caritas.pl / Rzym / KAI

Grzegorz Gałązka

Trzej uczestnicy programu wychodzenia z bezdomności i uzależnień "Damy Radę", prowadzonego przez Caritas Polska, spotkali się z papieżem Franciszkiem na pl. Świętego Piotra. Przebywają oni w Rzymie z pielgrzymką, wieńczącą wrześniowe II Drużynowe Mistrzostwa Polski Osób Bezdomnych w Szachach.

II Drużynowe Mistrzostwa Polski Osób Bezdomnych w Szachach odbyły się we wrześniu z inicjatywy Caritas Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Wśród amatorów, biorących udział w rozgrywkach, znaleźli się podopieczni programu Caritas Polska "Damy Radę", którzy - choć zajęli dalekie miejsce w rywalizacji - zostali docenieni przez organizatorów.

"Dyrekcja Caritas Polska dostrzegła w ich postawie coś wartego nagrodzenia i pokazania – może wytrwałość i staranie w dążeniu do życia w wolności od nałogów, destrukcyjnych zachowań i życiowego nieporządku, może odwagę w braniu życia w swoje ręce i sięganiu po – zdawałoby się – trudno dostępne cele. Pewnie jedno i drugie razem wzięte" - czytamy na stronie Caritas Polska.

Reklama

Troje spośród uczestników programu "Damy Radę" bierze udział w pielgrzymce do Rzymu, a podczas środowej audiencji generalnej spotkali się z papieżem Franciszkiem, który poświęcił kilka minut na rozmowę z nimi i pobłogosławił przywiezioną przez nich koszulkę.

"Damy radę!” to program wychodzenia z bezdomności i uzależnień dla bezdomnych mężczyzn w wieku 25-35 lat, prowadzony przez Caritas Polska. Warunkiem uczestnictwa w programie jest determinacja do podjęcia terapii, wytrwaniu w abstynencji, a z czasem także chęć podjęcia pracy i starań o stabilizację życiową. Program ma trzy etapy, trwa ok. 3 lat. Oferuje możliwość zamieszkania w mieszkaniu treningowym w trzyosobowym zespole, później także pomoc w uzyskaniu mieszkania komunalnego. Program to również wspólnota terapeutyczna, która jest równocześnie grupą wsparcia, prowadzoną przez doświadczonego terapeutę uzależnień i nadzorowana przez zespół kierowany przez psychologa. Program spotkań obejmuje naukę praktycznych umiejętności życiowych a także zajęcia dokształcające, kulturalne i rekreacyjne. Ukierunkowany jest na odkrycie i realizację własnego potencjału życiowego. Adresowany jest również do chętnych kończących odbywanie kary pozbawienia wolności i realizowany na terenie zakładów karnych.

Tagi:
Franciszek

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem