Franciszek: każda Msza św. jest pamiątką Paschy

st (KAI) / Watykan / KAI

2017-11-22 13:24

„Msza św. jest pamiątką misterium paschalnego Chrystusa. Czyni nas ona uczestnikami Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, nadając pełny sens naszemu życiu” – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Ojciec Święty kontynuował cykl katechez poświęcony Eucharystii. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś około 12 tys. wiernych.

Polub nas na Facebooku!

Franciszek przypomniał, że „pamiątka” w sensie biblijnym jest nie tylko wspominaniem wydarzeń z przeszłości, lecz głoszeniem cudów, jakich Bóg dokonał dla ludzi, a w doniesieniu do Eucharystii dokonanego przez Jezusa dzieła zbawienia.

„Uczestnictwo we Mszy św., szczególnie w niedzielę, oznacza wejście w zwycięstwo Zmartwychwstałego, bycie rozświetlonym Jego światłem, ogrzanymi Jego ciepłem. Poprzez celebrację eucharystyczną Duch Święty czyni nas uczestnikami życia Bożego, zdolnego przemienić całą naszą śmiertelną istotę. Przechodząc od śmierci do życia, od czasu ku wieczności, Pan Jezus pociąga nas ze Sobą, by sprawować Paschę. We Mszy św. łączymy się z Nim. Co więcej, Chrystus żyje w nas, a my żyjemy w Nim” – stwierdził papież.

Ojciec Święty wskazał, że jeśli przyjmiemy Eucharystię z wiarą, to my również możemy prawdziwie kochać Boga i bliźniego. Zapewnił, że, gdy doświadczymy tej mocy miłości Chrystusa, jesteśmy naprawdę wolni, by dać siebie bez lęku. „Uczestnictwo w Eucharystii wprowadza nas w misterium paschalne Chrystusa, pozwalając nam przejść wraz z Nim ze śmierci do życia” – powiedział Franciszek na zakończenie swej katechezy.

Działy: Anioł Pański