Reklama

Wydarzenia z diecezji

Posyłam was…

Ks. Rafał Bednarczyk
Edycja płocka 39/2004

Ostatnie dni sierpnia już od lat są terminem spotkań wszystkich katechetów i księży proboszczów naszej diecezji. Spotkania, organizowane przez wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej, odbywają się w czterech miejscach: w Pułtusku, Ciechanowie, Rypinie oraz Płocku. Obecny na spotkaniu w Pułtusku dr Andrzej Kaliszewski - dyrektor ODN w Ciechanowie gratulując organizacji zjazdu podkreślił, że katecheci są jedną z tych nielicznych grup nauczycieli, które mają odrębne spotkania informacyjno-formacyjne przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Pierwsza część spotkania to nabożeństwo Słowa Bożego, któremu przewodniczył bp Roman Marcinkowski. „Katecheta, ponieważ jest posłany do świata, ma nieść w sobie Ewangelię i dzielić się nią w środowisku szkolnym. Nie może przy tym ograniczyć się tylko do nauczania. Jego zadaniem jest tak zaprzyjaźniać katechizowanych, aby ci mogli stawać się uczniami Chrystusa” - przypominał katechetom w swojej homilii Ksiądz Biskup. - Źródłem naszej nadziei powinno być przekonanie, że nie jest to nasza misja, ale Jezusa i to, że On jest z nami i On nas śle.
Części konferencyjnej przewodniczył ks. prał. dr Ryszard Czekalski - dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej, który przekazał najistotniejsze informacje związane z aktualną organizacją katechezy w naszej diecezji. Doceniając wysiłki katechetów zmierzające do uzyskiwania jak najwyższych stopni awansu zawodowego Ksiądz Dyrektor pogratulował szczególnie tym, którzy w ostatnim czasie osiągnęli stopień nauczyciela dyplomowanego oraz mianowanego. Obecnie w diecezji katechizuje ponad 80 nauczycieli dyplomowanych oraz blisko 570 nauczycieli mianowanych. W gronie katechetów została także powitana grupa 30 osób rozpoczynających swoją pracę katechetyczną w naszej diecezji.
Kolejne punkty spotkania skoncentrowane były na katechezie parafialnej przygotowującej dzieci do I Komunii św. oraz odnowienia przyrzeczeń chrztu św. Historyczne korzenie oraz rozwój praktyki uroczystego odnawiania przyrzeczeń chrzcielnych nazywanego popularnie Komunią św. generalną przypomniał w swoim wystąpieniu bp Roman Marcinkowski. Ksiądz Biskup będąc przed 20 laty dyrektorem wydziału katechetycznego wydał specjalną instrukcję dotyczącą przygotowania i przebiegu tej uroczystości. Refleksja Księdza Biskupa nad współczesnym kształtem katechezy przygotowującej do tego wydarzenia w życiu dziecka pozwoliła na głębsze osadzenie tej uroczystości w życiu wspólnoty parafialnej.
Współcześnie na naszym rynku księgarskim coraz liczniej pojawiają się różne propozycje pomocy i materiały do katechezy parafialnej. Przybliżeniu oraz ocenie możliwości ich wykorzystania w oparciu o tradycje naszej diecezji w przygotowaniu dzieci do odnowienia przyrzeczeń chrztu św. oraz I Komunii św. służyły referaty Ewy Jancewicz i ks. dr. Andrzeja Krasińskiego.
W końcowej części spotkania zostały zaprezentowane możliwości skorzystania z różnych form kursów i szkoleń proponowanych dla katechetów w rozpoczynającym się roku szkolnym. Należy w tym miejscu zauważyć, że od tego roku w naszej diecezji pojawiło się dwóch kolejnych pracowników ośrodków doskonalenia nauczycieli w zakresie nauczania religii. Są nimi: Ewa Bembenista w Zespole Placówek Doskonalenia Nauczycieli w Płocku oraz Iwona Kamińska w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Golubiu-Dobrzyniu. Nie zabrakło także informacji o nowościach podręcznikowych. Ich bezpośredniej prezentacji dokonali ks. Rafał Bednarczyk oraz uczestniczący w spotkaniach w Rypinie oraz Płocku przedstawiciele wydawnictwa WAM.
W ostatnim spotkaniu odbywającym się 31 sierpnia w Płocku wzięli udział biskup płocki prof. Stanisław Wielgus oraz Teresa Dobrosielska - dyrektor Delegatury Kuratorium Mazowieckiego w Płocku. W wystąpieniach zarówno Pani Dyrektor jak i Księdza Biskupa pojawiła się myśl, że wobec rozmaitych trudności piętrzących się przed współczesną polską szkołą, rola katechezy i katechetów jest dziś nie do przecenienia.
Doroczne zjazdy katechetyczne są nie tylko okazją, aby zaczerpnąć nowych sił na kolejny rok pracy. Mają one także pobudzić na nowo gorliwość oraz pokazać, że ich trud katechetyczny jest ważny i potrzebny. Jest to także trud całego Kościoła, który pragnie sprostać zadaniu pozostawionemu nam przez Mistrza. Taki charakter miały także tegoroczne spotkania, w których wzięło udział ok. 900 katechetów i duszpasterzy.

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem