Reklama

Ordo Iuris apeluje do MEN o ochronę tożsamości kulturowej w polskich szkołach

2017-12-21 15:20

Ordo Iuris / Warszawa (KAI)

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Walka z jasełkami to kolejny etap walki z chrześcijaństwem i polską kulturą - alarmuje stowarzyszenie Ordo Iuris. Wezwało Ministerstwo Edukacji Narodowej do wprowadzenia rozwiązań, które systemowo zapewnią rodzicom i nauczycielom realizację ich konstytucyjnych praw w zakresie ochrony tożsamości kulturowej i wartości chrześcijańskich.

Małopolska, Lubelszczyzna i Wielkopolska - kolejne zgłoszenia rodziców, często z małych miejscowości i ten sam problem: próby zakazania wystawiania jasełek w szkołach. Analiza dostępnych przypadków, obejmująca także poprzednie lata, wskazuje jasno, że walka z jasełkami to nie jednorazowe działanie, lecz wieloletni, starannie zaplanowany i przemyślany proces, mający swych zwolenników w kraju i za granicą.

W celu zapewnienia długofalowej ochrony konstytucyjnie gwarantowanych wartości w polskich szkołach, w petycji skierowanej do MEN Ordo Iuris apeluje o wprowadzenie rozwiązań systemowych. Podkreślono, że system oświaty musi szanować chrześcijański system wartości, prawo rodziców do wychowywania dzieci w zgodzie z ich przekonaniami oraz służyć rozwijaniu poczucia poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, co znajduje wyraz w Konstytucji RP oraz w ustawie z 2016 r. – Prawo oświatowe (podobnie zresztą ustawa z 1991 r. o systemie oświaty).

Reklama

W tym roku prawnicy organizacji zaangażowali się w bieżące udzielanie informacji rodzicom, którzy spotkali się z takim problemem. Instytut w odpowiedzi na pytania przygotował także specjalną ulotkę, w której zawarto porady oraz uzasadnienie prawne dla wystawiania jasełek czy wspólnego kolędowania w placówkach oświatowych.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że walka z jasełkami w Polsce trwa od kilku lat i z roku na rok przybiera na sile, czego nie zmieniły nawet ostatnie wybory parlamentarne. Niestety coraz częściej dochodzi do sytuacji, kiedy rodzice i nauczyciele napotykają na poważne przeszkody w realizacji obowiązującego prawa. Aby uniknąć sytuacji, w której elementy tożsamości kulturowej wypierane są ze szkół pod dyktando mniejszości, uruchomiliśmy szereg działań, m.in. apel do MEN oraz bieżące wsparcie rodziców – powiedział dr Marcin Olszówka, analityk Ordo Iuris.

Tagi:
jasełka

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem