Numer 12 miesięcznika «L'Osservatore Romano» po polsku w 2017 r.

2017-12-28 20:36

«Pokój wszystkim ludziom i narodom ziemi! Pokój, który aniołowie głoszą pasterzom w noc Narodzenia Pańskiego, jest głębokim pragnieniem wszystkich ludzi i wszystkich narodów, szczególnie tych, którzy najbardziej cierpią z powodu jego braku», pisze Papież Franciszek w swoim Orędziu, zatytułowanym «Migranci i uchodźcy: mężczyźni i kobiety w poszukiwaniu pokoju».

Polub nas na Facebooku!

Kwestii migrantów i uchodźców poświęcona była również międzynarodowa konferencja, zorganizowana w Rzymie przez uniwersytety katolickie. Przemawiając do jej uczestników, Franciszek podkreślił rolę wyższych uczelni jako «krytycznego sumienia względem różnych form władzy politycznej, ekonomicznej i kulturalnej» i zachęcił do «uważnego interpretowania zjawiska migracyjnego w perspektywie sprawiedliwości, globalnej współodpowiedzialności i jedności w różnorodności kulturowej».

W tym numerze zamieszczamy również przesłanie papieskie do uczestników europejskiego spotkania World Medical Association poświęconego kwestii końca życia, w którym Franciszek mówi, że decyzja o rezygnacji ze środków nieproporcjonalnych lub o zawieszeniu ich stosowania, podjęta przez lekarza i pacjenta, jest równoznaczna z unikaniem uporczywej terapii i stanowi «czyn o znaczeniu etycznym zupełnie innym niż eutanazja». Natomiast wśród tekstów z dodatku miesięcznego «kobiety kościół świat» publikujemy artykuł o św. Marii Skobcowej, która prowadziła przytułek dla ubogich w Paryżu, a w czasie wojny ukrywała Żydów, za co została wywieziona do Ravensbrück, gdzie zginęła w 1943 r.

Więcej tekstów można znaleźć na naszej stronie internetowej http://www.osservatoreromano.va/pl

Działy: Polska