Reklama

Abp Jędraszewski: rozpoczął się kolejny etap dziejów zbawienia

2018-01-01 10:04

luk / Kraków (KAI)

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył pasterce noworocznej w krakowskiej bazylice oo. franciszkanów. "Rok 2018, który właśnie się rozpoczął, jest kolejnym etapem wielkich dziejów zbawienia, których szczególny początek to przyjście na świat zrodzonego z Maryi Jezusa Chrystusa" - mówił do zgromadzonych metropolita krakowski.

Na wstępie zaznaczył on, że wierzący powinni wchodzić w nowy rok kalendarzowy w imię Trójcy Przenajświętszej - w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego. Wskazał, że z racji tego, że Kościół jest ludem Bożym, do każdego odnosi się starotestamentowe błogosławieństwo: "Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem".

Wyjaśnił, że rozpoczęcie Nowego Roku ma odbywać się z Chrystusem, którego zbawczą misję zapowiada anielskie orędzie w Betlejem. "Zsyłając swego Syna Jednorodzonego na świat, Bóg Ojciec właśnie w Nim i przez Niego rozpromienił oblicze swe nad nami i obdarzył nas swą łaską, zwrócił ku nam oblicze swoje i obdarzył nas pokojem raz na zawsze" - mówił.

Odnosząc się do działania Ducha Świętego w nadchodzących nieznanych dniach, hierarcha zachęcił zebranych do budzenia w sobie, w ramach programu duszpasterskiego polskiego Kościoła, świadomości Jego darów. "To te dary mają nas inspirować do działań o charakterze przede wszystkim ewangelizacyjnym. Potrzeba naszemu Kościołowi świadków wiary żyjących Duchem Prawdy, a zatem niezłomnych i odważnych" - podkreślił.

Reklama

Dodał, że na początku roku 2018 trzeba powierzyć się także Maryi - jej macierzyńskiej opiece i wstawiennictwu - tak, aby jego kolejne dni były prawdziwie błogosławionymi. "Ósmy dzień oktawy świąt Bożego Narodzenia jest poświęcony Bogarodzicy Dziewicy, Tej, która stała się Matką Bożego Syna. Jej cześć niemal od początku przeniknęła polską ziemię - od chwili, gdy ponad 1050 lat temu zaczęły się w Polsce dzieje chrześcijaństwa" - powiedział.

Przypomniał przy tym postać Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, który w swoich notatkach na początku każdego roku pisał: "Nowy Boży Rok" i zawsze wiązał posługę Bogu z posługą ojczyźnie. "Pozostaje on dla nas niezrównanym wzorcem pasterza, dla którego służenie Kościołowi utożsamiało się z posługą dla polskiego narodu. W imię Chrystusowego zwycięstwa na naszej polskiej ziemi" - powiedział abp Jędraszewski.

Metropolita dopowiedział, że Nowy Rok powinien być dziękczynieniem za 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz za 40-lecie wyboru Karola Wojtyły na papieża. "Ten rok, który się otwiera przed nami musi być czasem, kiedy cały nasz naród zjednoczy się w dziękczynieniu Bogu za łaskę odzyskania niepodległości po 123 latach wykreślenia państwa polskiego z map politycznych kontynentu europejskiego" - stwierdził.

Wezwał do tego, by dziękować za wspaniałe postacie z życia politycznego i Kościoła, "które tyle uczyniły, tyle dały z siebie i tyle ofiarowały Bogu i ojczyźnie cierpienia, aby można było z radością przeżywać to, co stało udziałem pokolenia Polaków 1918 roku".

"Jesteśmy dopiero w pierwszych minutach Roku Pańskiego 2018. Jak w tym momencie nie zwrócić się do Boga słowami tej pięknej polskiej kolędy: 'Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław ojczyznę miłą, w dobrych radach, w dobrym bycie, wspieraj jej siłę Swą siłą'" - powiedział na zakończenie abp Jędraszewski.

Tagi:
Kraków abp Marek Jędraszewski

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem