Reklama

Polska

Msza św. za uchodźców także na Jasnej Górze

Bożena Sztajner/Niedziela

Msza św. za uchodźców odprawiona zostanie także na Jasnej Górze. Sanktuarium włącza się w ogólnoświatową modlitwę z racji obchodzonego po raz 104. Dnia Migranta i Uchodźcy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Paulini podkreślają, że będzie to błaganie nie tylko za tych, którzy z różnych powodów muszą poszukiwać nowego miejsca do budowania bezpiecznej przyszłości, ale również o pokój na świecie. Przypominają, że prośba o zakończenie wojen i za prześladowanych chrześcijan zanoszona jest w Kaplicy Matki Bożej już od początku konfliktu na Ukrainie. Eucharystia odprawiona zostanie w niedzielę, 14 stycznia o godz. 9.30 przed Cudownym Obrazem.

- Na Jasnej Górze, w sercu Polski i ważnym sanktuarium świata czujemy wielką potrzebę jedności z tymi wszystkimi ludźmi, którzy są w potrzebie, a potrzeba doświadczenia miłości braterstwa, jedności i obecności we wspólnocie, potrzeba stabilizacji i pokoju, to chyba jedna z najbardziej podstawowych ludzkich potrzeb - zauważył o. Sebastian Matecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rzecznik częstochowskiego sanktuarium podkreśla, że o tej potrzebie często mówią przybywający na Jasną Górę pielgrzymi, wśród nich również uchodźcy i ludzie doświadczeni cierpieniem wojny, rozłąki i rozdarcia. - Oni są nam bliscy i musimy być nimi solidarni – powiedział paulin.

Zakonnik zauważył, że „potrzeba nam wielkiej mobilizacji wewnętrznej i duchowej, bo choć problem jest stary, czego dowodem jest obchodzony w Kościele po raz 104. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, to dziś jest niezwykle aktualny”. - Ta modlitwa, Msze św. są naprawdę wielkim darem. Może nie zawsze sobie to uświadamiamy, może ktoś pomyśli, co to jest modlitwa, trzeba robić dużo więcej i to prawda, ale choć nas to niewiele kosztuje, to ma potężną siłę i może zdziałać wiele - powiedział o. Matecki.

Rzecznik zauważył, że zwłaszcza przybywający na Jasną Górę kapłani, w tym biskupi i misjonarze proszą o modlitwę, wiedzą, że sanktuarium to „zaplecze duchowe” i cieszą się, kiedy daje im się dowody, że nie są sami, że ich wspieramy. - Musimy im dać dowody tego, że w tym zmęcie świata nie są sami i dlatego bardzo zachęcamy do tej modlitwy – powiedział o. Sebastian Matecki i wezwał: „poczujmy się współodpowiedzialni, poczujmy się braćmi”.

Reklama

Paulin podkreślił, że „obserwowane teraz niepokoje i wojny wzmagają problem migracji, uchodźctwa, prześladowań, dlatego tak wielu ludzi w trosce o swoje zdrowie, życie, o swoje rodziny, zmuszonych jest do opuszczenia domów i to jest bardzo ważny i poważny problem”. - Jesteśmy świadkami tak wielu konfliktów, które godzą w człowieka i to powinno nas mobilizować do wielkiej modlitwy o pokój – powiedział rzecznik.

Zauważył, że na Jasnej Górze błaganie o pokój jest codzienną modlitwą włączoną w Mszę św. celebrowaną każdego dnia o godz. 15.30 w kaplicy Matki Bożej. Ta modlitwa trwa od wybuchu wojny na Ukrainie, i choć najpierw zanoszona była o zakończenie działań zbrojnych za wschodnią granicą, to została poszerzona także o pokój i za prześladowanych chrześcijan.

- Modlimy się gorąco, by uchodźcy i migranci mogli powrócić do swych domów i wspieramy wszelkie działania, które pomagają ratować pokój i odbudowywać miejsca, by ci ludzie na nowo dostali szansę życia u siebie – powiedział o. Matecki.

Msza św. za uchodźców odprawiona zostanie w niedzielę, 14 stycznia o godz. 09.30 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

Podziel się:

Oceń:

2018-01-12 18:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katowice: abp Skworc zarządził stałą modlitwę w intencji migrantów i uchodźców

KEP

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zarządził począwszy od obecnej niedzieli stałą modlitwę w intencji migrantów i uchodźców. W sposób szczególny powierzył ją parafialnym wspólnotom.

Więcej ...

10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz

2024-04-24 08:39

wikipedia.org

"Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon" - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija 10 lat od śmierci Tadeusza Różewicza.

Więcej ...

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim