Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: trzeba nam bardziej słuchać Boga aniżeli ludzi

Ks. Mariusz Frukacz

„Dzisiejsza uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest świętem wielkości i miłości Boga, a także pokory człowieka. To dziękczynienie za dar życia człowieka i naszych rodzin” - mówił abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przewodniczył wieczornej Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Msza św. była również dziękczynieniem w 26. rocznicę podniesienia diecezji częstochowskiej do rangi archidiecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. członkowie kapituły bazyliki archikatedralnej oraz duszpasterze rodzin z archidiecezji. Obecni byli przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń prorodzinnych m. in. Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Ruchu Domowego Kościoła.

Zobacz zdjęcia: Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w Częstochowie

W homilii abp Depo przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas audiencji generalnej 29 marca 2000 r. po pielgrzymce do Ziemi Świętej: „W liturgiczną uroczystość Zwiastowania, powracając jak gdyby do źródeł tajemnicy wiary, uklęknąłem w Grocie Zwiastowania w Nazarecie, gdzie w łonie Maryi «Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas» (J 1, 14). W modlitewnym milczeniu można tam usłyszeć «fiat» Maryi, które jest jakby echem Bożego «tak», pełnego miłości do człowieka, oraz «amen» odwiecznego Syna, które otwiera każdemu człowiekowi drogę zbawienia. Właśnie tam, w tym wzajemnym dawaniu się Chrystusa i Maryi osadzone są wszystkie «drzwi święte». Tam, gdzie Bóg stał się człowiekiem, człowiek odnajduje swoją godność i swoje wzniosłe powołanie.”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W tym samym duchu wiary dziś przyklękamy podczas wypowiadania Credo, po słowach: „Za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”. Chcemy również poprzez ten znak uwielbić Boga, który dał dowód dotykalnej miłości – podkreślił abp Depo.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że „ewangeliczny przekaz św. Łukasza dowodzi prawdy, że ów ziemski początek Syna Bożego dokonał się nie pragnienia ludzkiego, lecz pełnej miłości inicjatywy Boga jako Stwórcy i Zbawiciela”. - Opis posłania anioła Gabriela do Nazaretu, do wybranej przez Boga Dziewicy Maryi, poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida, nawiązuje do przesłania proroka Izajasza, gdzie ma miejsce tajemnicze zestawienie godności Dziewicy i Matki - podkreślił metropolita częstochowski.

- Jezus przyszedł nie dlatego, aby się narodzić, ale przyszedł dla naszego zbawienia. O zaistnieniu Mesjasza - Emmanuela na ziemi nie mógł zadecydować człowiek, lecz sam Bóg - kontynuował arcybiskup.

Reklama

Odnosząc się do czasów współczesnych abp Depo powiedział, że „na co dzień jesteśmy świadkami, że przedstawiciele parlamentów świata i wspomagające ich środki społecznego przekazu zdają się mieć pewność władzy nad sumieniami ludzkimi, ale bez odniesienia do Boga. A nasza tożsamość chrześcijańska ukazywana jest jako pełna agresji, mowy nienawiści. I to wszystko w imię wolności indywidualnego sumienia”.

- Czyli każdy człowiek ma decydować o granicy dobra i zła, prawdy i kłamstwa, życia i śmierci? – pytał arcybiskup i dodał: „Bardzo często możemy usłyszeć, jakie Kościół ma prawo, by mieszać się do wolności i prywatnego życia ludzi”.

- Trzeba w imię wyższości głosu woli Boga, Zbawiciela odpowiedzieć. Kościół nie jest jakimś lobby kulturowym zamierzchłego czasu, które rozpowszechnia jakąś ideologię, nie jest klubem towarzyskim, który przegłosowuje pewne prawdy w zależności od czasu. Ale jest wspólnotą wiary w Boga, wspólnotą ustanowioną przez samego Syna Bożego Jezusa Chrystusa. I to od Niego ukrzyżowanego i zmartwychwstałego bierze początek – przypomniał duchowny.

- Czy mam być obojętny wobec utraty prawdziwej wolności, która powinna kierować się prawdą wobec tych, którzy nam tę wolność sumienia i religii wypowiadają? – zapytał arcybiskup.

- Nie, bo w imię wyższości woli Boga trzeba rozpocząć nową batalię zmagań kulturowych, aby zdemaskować niebezpieczeństwa ateistycznych zamierzeń, sprzeciwiających się ewangelii życia, a tym samym koncepcji człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz godności kobiety i mężczyzny, a także zdolności poprzez sakramentu małżeństwa do budowania wspólnoty odpowiedzialnej i rodziny – odpowiedział abp Depo.

Reklama

- Osobiste przekonania nie mogą zależeć od panującej mody, od tak zwanej prywatnej religii, prywatnej duchowości, prywatnego zakątka sumienia. Trzeba nam bardziej słuchać Boga aniżeli ludzi – kontynuował metropolita częstochowski.

Abp Depo przypomniał również postać zmarłej 50 lat temu, 9 kwietnia 1968 r. pisarki i świadka trudnej polskiej niepodległości Zofii Kossak Szczuckiej (Szatkowskiej). – Trzeba wspomnieć jej częstochowskie zmagania o prawdę i chrześcijańską tożsamość poprzez inicjatywę wznowienia po wojnie tygodnika katolickiego „Niedziela” z biskupem Teodorem Kubiną – podkreślił abp Depo.

- Jako więźniarka Pawiaka i obozu Auschwitz – Birkenau miała prawo w swoich wspomnieniach „Z Otchłani” pisanych już w 1946 r. zawołać następującym apelem, który dzisiaj powtarzam z aktualną siłą: „Wychowajcie inaczej ludzi, a wszystko będzie rozwiązane. Czas, by wreszcie świat zrozumiał, że prawda, wolność i dobro nie istnieją i nie mogą istnieć poza Bogiem. Poza Bogiem jest tylko śmierć. Poza Bogiem jest tylko obóz, poza Bogiem jest tylko otchłań” – mówi arcybiskup.

- Maryjo, prowadź nas drogami życia w Chrystusie – zakończył metropolita częstochowski.

Po homilii odbył się obrzęd ślubowania i przyjęcia do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Ślubowanie to złożyło 26 osób. Natomiast przed końcowym błogosławieństwem metropolita częstochowski udzielił specjalnego błogosławieństwa matkom oczekującym narodzin dziecka.

Po Mszy św. w auli przy archikatedrze członkowie ruchów i stowarzyszeń rodzinnych dzielili się świadectwami swojej wiary i uczestniczyli w modlitwie uwielbienia.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-04-10 07:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: z pomocą Ducha Świętego przemieniajmy nasz umysł i sumienie

Maciej Orman/Niedziela

– Mamy kłaść głębsze fundamenty wiary, aby z pomocą Ducha Świętego przemieniać siebie w umyśle i sumieniu, i tym samym zdobywać łaskę u Boga i u ludzi, stanowiąc świątynię Ducha Świętego – powiedział abp Wacław Depo 31 października w kościele Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie.

Więcej ...

Przewodniczący KEP: nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia!

2024-04-18 08:57
Abp Tadeusz Wojda

Episkopat News

Abp Tadeusz Wojda

Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda podczas trzydniowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej. Zaznaczył, że życie jest największym darem Bożym.

Więcej ...

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous