Reklama

Wiadomości

Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w Łodzi

Marek Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Projektem „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” w jubileuszowe obchody włączyło się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski.

Projekt składa się z dziesięciu ogólnopolskich naukowych konferencji tematycznych, organizowanych w ośrodkach akademickich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gospodarzem drugiego spotkania „Praca – Przedsiębiorczość – Społeczna Gospodarka Rynkowa” była Politechnika Łódzka. Konferencję poprzedziła Msza św. w intencji Kościoła i Ojczyzny celebrowana przez ks. abp Grzegorza Rysia, Metropolitę Łódzkiego w Bazylice Archikatedralnej.

Marek Kamiński

Spotkanie otworzył i przywitał przybyłych gości prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej. Słowa powitania do uczestników konferencji skierował także o. prof. dr hab. Józef Bremer SJ, rektor Akademii Ignatianum w Krakowie. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę jak ważną rolę w pracy odgrywa kwestia zaufania, a także Katolicka Nauka Społeczna oparta na Biblii.

Inicjator projektu Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powiedział, że Polskę trzeba przemyśleć na nowo, potem te przemyślenia realizować, a busolą powinna być Katolicka Nauka Społeczna. W dzisiejszych czasach musimy zadać sobie pytania, czym jest godna praca i czym jest sprawiedliwa płaca.

Tematem wystąpienia abp prof. dr hab. Grzegorza Rysia była „Praca i przedsiębiorczość w świetle Katolickiej Nauki Społecznej oraz ich polskie doświadczenia”.

Marek Kamiński

Ksiądz Arcybiskup przedstawił rozwój myśli papieży na temat pracy opierając się na encyklikach papieża Leona XIII poprzez Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Ojca Świętego Franciszka. Świat się rozwija w takim tempie, mówił abp Grzegorz Ryś, że Kościół stara się za nim nadążyć. Wszystkie zmiany, za którymi szły Katolickie Nauki Społeczne odnajdują odzwierciedlenie w rozwoju Łodzi.

Reklama

W panelach dyskusyjnych „Wyzwania społeczne dla środowiska postrobotniczego”,

„Gospodarka rynkowa – transakcyjna czy relacyjna?”, „Społeczna gospodarka rynkowa w świetle zasad ekonomii i katolickiej nauki społecznej: dobra wspólnego, solidarności i sprawiedliwości społecznej” wzięli udział m.in. abp Grzegorz Ryś, bp Marek Izdebski (Kościół ewangelicko-reformowany), dr Marek Dietl - prezes Giełdy Papierów Wartościowych, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz prezes Związku Przedsiębiorców i Pracowników Cezary Kaźmierczak.

Łódź, od wieków miasto robotnicze, nieprzypadkowo została wybrana na drugą konferencję. Obecnie Łódź jest miastem akademickim. Politechnika Łódzka kształci wysoko wyspecjalizowane kadry dla przemysłu. Co roku około 3500 absolwentów opuszcza jej mury i rozpoczyna karierę zawodową. Około 18000 studentów kształci się na 45 kierunkach, zdobywając kompetencje na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Jest najlepiej ocenianą przez pracodawców uczelnią w regionie łódzkim. Jest to czwarta według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego najchętniej wybierana uczelnia w Polsce.

Podziel się:

Oceń:

2018-04-16 19:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

11 listopada 1918 w odsłonach

Rozbrajanie Niemców
w Warszawie – plakat
„Oddajcie broń!”.

Wolski Saryusz /ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Rozbrajanie Niemców w Warszawie – plakat „Oddajcie broń!”.

Obraz ziem polskich w tym dniu przypominał, wbrew potocznym skojarzeniom, bardzo zróżnicowaną mozaikę. Wolność krocząca już od przeszło trzech tygodni dotarła tylko do niewielkiej części przedrozbiorowej Rzeczypospolitej

Więcej ...

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Więcej ...

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza