Reklama

Franciszek

Franciszek u św. Marty: bez wolności nie można być świętymi

pixabay.com

Na konieczność wolności od wzorców światowych, za którymi dążyliśmy przed spotkaniem z Jezusem i wypracowywaniem wolności wewnętrznej jako niezbędnych warunków osiągnięcia świętości wskazał papież podczas porannej Mszy św. w Domu Świętej Marty.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swojej homilii Ojciec Święty wyszedł od pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (1P 1,10-16), w którym Książę Apostołów zachęca nas, byśmy dążyli do świętości. Podkreślił, że powołanie do świętości jest czymś normalnym, by żyć po chrześcijańsku, a nie powołaniem do nadzwyczajnych wizji czy zachowań sztucznych. Św. Piotr wyraża to słowami: „miejcie doskonałą nadzieję na łaskę, która wam przypadnie przy objawieniu Jezusa Chrystusa”. Zatem pielgrzymowanie ku świętości jest wychodzeniem na spotkanie łaski, zmierzaniem na spotkanie z Jezusem Chrystusem. Franciszek zauważył, że jest to droga podobna do tej, gdy idziemy pod słońce, które nas oślepia, ale dobrze znamy kierunek, w którym mamy pójść. Kiedy natomiast słońce mamy z tyłu, może i dobrze widzimy drogę, ale mamy przed sobą cień, a nie światło. Trzeba iść zatem w stronę światła.

Następnie papież zwrócił uwagę na znaczenie wolności wewnętrznej. Istnieje bowiem wiele rzeczy, które zniewalają. Dlatego św. Piotr zachęca: „Nie stosujcie się do waszych dawniejszych żądz, gdy byliście nieświadomi”. Także św. Paweł zachęca Rzymian: „Nie bierzcie więc wzoru z tego świata” (Rz 12,2), co oznacza, nie naśladujcie schematów tego świata, nie myślcie po światowemu, bo to odbiera wolność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Aby zmierzać ku świętości, musimy być wolni: wolność zmierzania gdy patrzą na światło, trzeba iść naprzód. A kiedy wracamy, jak mowa o tym tutaj, do sposobu życia, jakie wiedliśmy przed spotkaniem z Jezusem Chrystusem lub kiedy powracamy do wzorów świata, tracimy naszą wolność” – przestrzegł Franciszek.

Ojciec Święty przypomniał historię opisaną w Księdze Wyjścia, kiedy lud Boży nie chciał patrzeć ku przyszłości, ku zbawieniu, ale powrócić do Egiptu. Narzekali i wspominali dobre życie, gdzie jedli cebulę i mięso. Papież zauważył, że w chwilach trudnych lud wraca do tego, co było wcześniej, traci wolność, myśli o stole niewoli.

Reklama

„Bez wolności nie można być świętymi. Wolność jest warunkiem, by móc iść patrząc na światło jaśniejące przed nami. Nie wchodzić w schematy doczesności: iść naprzód, patrząc na światło, które jest obietnicą, w nadziei; to jest ta obietnica, podobnie jak lud Boży na pustyni: gdy patrzyli naprzód, szli dobrze, kiedy nachodziła ich nostalgia, bo nie mieli dobrego jadła, jak w Egipcie, błądzili i zapominali, że tam byli pozbawieni wolności” – stwierdził Franciszek. Pan codziennie powołuje do świętości. I są dwa parametry, które wskazują, czy jesteśmy na drodze do świętości: przede wszystkim, czy patrzymy ku światłu Pana w nadziei, że Go znajdziemy, a następnie w chwilach próby, patrzymy przed siebie i nie tracimy wolności, chcąc chronić się w schematach światowych, które „obiecują ci wszystko a niczego nie dają”. Przykazanie Pana brzmi „Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty” (1 P 1,16).

Franciszek przypomniał te słowa i zachęcił zgromadzonych do modlitwy, byśmy dobrze zrozumieli, czym jest świętość: „droga wolności, ale w napięciu nadziei na spotkanie z Jezusem”. I abyśmy dobrze zrozumieli, czym jest zmierzanie ku wzorcom światowym, jakie wszyscy mieliśmy, przed spotkaniem z Jezusem.

Podziel się:

Oceń:

2018-05-29 13:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy słucham Słowa Bożego?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 13, 1-9.

Więcej ...

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Więcej ...

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41
Papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...