Reklama

Wiadomości

Startowaliśmy z pozycji antyrodzinnych, dziś jesteśmy w europejskiej średniej

W kaplicy Dużego Domu trwa adoracja Jezusa

Archiwum Dużego Domu

W kaplicy Dużego Domu trwa adoracja Jezusa

Jako Polska startowaliśmy z pozycji zupełnie antyrodzinnych. Byliśmy na ostatnim miejscu w Europie, biorąc pod uwagę różne współczynniki. Teraz mieścimy się co najmniej w średniej europejskiej, a w pewnych rozwiązaniach jesteśmy pionierami – mówi KAI Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. W Szczecinie odbywa się VI Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin połączony ze spotkaniem europejskich rodzin wielodzietnych. W rozmowie Krupska tłumaczy, dlaczego na miejsce tegorocznego spotkania wybrana została stolica Pomorza Zachodniego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Kasper (KAI): Dlaczego tegoroczny Zjazd Dużych Rodzin ma miejsce w Szczecinie?

Joanna Krupska: Jest to dla nas miejsce szczególne. Szczecin jest związany z nami od czasu utworzenia Forum Samorządowego na rzecz Dużych Rodzin w 2012 r., którego był jednym z założycieli. W tym roku wybraliśmy to miasto ze względu na bardzo ciekawe programy prorodzinne realizowane w Szczecinie.
Szczecin ma przede wszystkim bardzo ciekawie funkcjonującą samorządową Kartę Dużej Rodziny. Ma bardzo progresywny charakter, obowiązuje już od drugiego dziecka. Nigdzie indziej w Polsce nie ma takiej karty. Innym funkcjonującym tu rozwiązaniem, wdrożony w porozumieniu ze Związkiem Dużych Rodzin, jest bon opiekuńczo-wychowawczy dla dzieci do lat 3, opracowany przez Urząd Miasta Szczecina i wypłacany wszystkim osobom, które korzystają z różnych form opieki nad małym dzieckiem.

- Szczecin jest też niestety miejscem, który w ostatnich demograficznie ucierpiał. Młodzi ludzie swego czasu stąd wyjeżdżali na emigrację zarobkową, zamiast zostać i zakładać rodziny...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Szczecin jest w podobnej sytuacji jak inne miasta z granicznych województw, w których nastąpiła duża depopulacja. Być może to też motywuje miejscowe władze do tego, aby podjąć kroki w kierunku stworzenia bardziej radykalnej miejskiej polityki prorodzinnej. Ale powód, dla którego właśnie tu organizujemy VI Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin jest taki, że Szczecin takie kroki podjął i że wykazuje dużą aktywność w polityce społecznej. Funkcjonuje tu ponadto projekt bonu dla osób, które opiekują się osobami starszymi cierpiącymi na chorobę Alzheimera w ich domu. To też w pewnym stopniu mieści się w naszym sposobie myślenia o rodzinie, w której też pomaga się słabszym bliskim.
Szczecin stara się sprostać wymaganiom rodzin także w obszarze mieszkaniowym. Dlatego aktywność tego miasta, jego zrozumienie współtworzenia polityki rodzinnej i społecznej w mieście sprawiło, że chcieliśmy, aby właśnie tu odbył się Zjazd Dużych Rodzin. Oczywiście nie bez znaczenia była pozytywna reakcja miasta na taką propozycję.

- Ogólnopolskiemu Zjazdowi Dużych Rodzin towarzyszy IX Europejska Konferencja Dużych Rodzin. Jakie tematy są podejmowane na tym spotkaniu?

- Podczas głównej konferencji chcielibyśmy poruszyć kwestię wartości ekonomicznej pracy, jaką wykonują rodzice, wychowując dzieci, przede wszystkim w obszarze emerytalnym (o tym będzie mowa w pierwszej części konferencji), ale też w wymiarze opieki nad małym dzieckiem (druga część wystąpień).

Reklama

- Sytuacja społeczno-ekonomiczna polskich dużych rodzin różni się od sytuacji rodzin w Europie Zachodniej?

- To bardzo szerokie zagadnienie. My startowaliśmy 12 lat temu z pozycji zupełnie antyrodzinnych. Byliśmy na ostatnim miejscu w Europie, biorąc pod uwagę różne współczynniki: procent PKB przeznaczany na politykę rodzinną, wysokość świadczeń, wysokość kryteriów uprawniających do ich otrzymania. Wszystko to sytuowało nas na ostatnim miejscu. W ostatnich 10 latach zrobiliśmy ogromny krok do przodu. W tej chwili mieścimy się co najmniej w średniej europejskiej, jeśli nie jesteśmy pionierami w pewnych rozwiązaniach.

- Rodziny zachodnioeuropejskie także mogą się zatem czegoś od nas nauczyć?

- Tak jest. Oczywiście wymiana powinna być obopólna, możemy się nawzajem zarażać pozytywnymi praktykami. Ale wydaje mi się, że w tej chwili już nie musimy się tak wstydzić, jak 10 lat temu.

- Zjazd jest także zawsze okazją do integrowania się rodzin, wymiany idei i doświadczeń oraz wspólnej zabawy i spędzania czasu. To jest dla nich ważne? Już sam przyjazd na koniec Polski jest dla nich wyzwaniem...

- Tak, ale gdy uruchomiliśmy zapisy, to po jednym dniu zabrakło miejsc, potrzebna była lista rezerwowa. Rodziny bardzo sobie cenią te zjazdy, możliwość spotkania, nawiązywania przyjaźni i więzi oraz wspólnego spędzania czasu tak atrakcyjnie i w tak życzliwym klimacie. Miasto robi, co może, żebyśmy się tu dobrze czuli, a my po prostu cieszymy się, że jesteśmy razem.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-06-02 08:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Matki w modlitwie

Adobe Stock

Świeca, Pismo Święte, krzyż i wiklinowy koszyk. Kobiety w ciszy wkładają do niego białe krążki z wypisanymi imionami. Niczym do wyciągniętych rąk Boga. Powierzają Mu swoje dzieci, wnuki, dzieci chrzestne.

Więcej ...

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Groby Pańskie 2024 - Stwórz z nami galerię

2024-03-29 09:19
Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Piękną tradycją stało się budowanie w kościołach Grobu Pańskiego. Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć z waszych kościołów i kaplic, a to pozwoli nam stworzyć piękną galerię. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...