Reklama

Kościół

Abp Ryś: w Polsce ważne jest podkreślanie jedności z papieżem Franciszkiem

BP KEP

„Na metropolicie ciąży szczególna odpowiedzialność za przedłużanie obecności Piotra w Kościele i podkreślanie jego nauczania, jego prowadzenia w Kościele” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Grzegorz Ryś. Wskazuje, że dla niego paliusz jest symbolem zobowiązania do przekazywania nauczania Ojca Świętego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie uroczystej Eucharystii w Watykanie Papież Franciszek pobłogosławił paliusze, które nowym metropolitom zostaną nałożone w miejscach ich posługi. Są one znakiem jedności z Biskupem Rzymu. Wraz z metropolitą łódzkim otrzymało je trzydziestu nowych metropolitów, mianowanych przez Ojca Świętego w ostatnim roku.

W rozmowie z Radiem Watykańskim abp Ryś przyznaje, że wciąż uczy się swej nowej roli. „Metropolia łódzka nie jest wielka. Moja rola nie polega na jakiejś ogromnej władzy, ale na podejmowaniu konkretnych decyzji dotyczących bieżącej pracy Kościoła. Myślę jednak, że tak naprawdę chodzi o coś więcej, o to czego znakiem jest paliusz” – podkreśla abp Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Paliusz jest znakiem jedności z Piotrem i zapewne każdy biskup ma ten obowiązek i gdzieś tak odczytuje swoją tożsamość, ale na metropolicie ciąży szczególna odpowiedzialność za to przedłużanie obecności Piotra w Kościele i podkreślanie jego nauczania, jego prowadzenia w Kościele. Ten symbol to właśnie oznacza – mówi abp Ryś. – Jest to bardzo potrzebne także w Kościele w Polsce, to podkreślanie jedności z Papieżem, nie na zasadzie gołych słów, tylko rzeczywiście najpierw towarzyszenia Ojcu Świętemu w tym, jak naucza i w studiowaniu tego, co naucza. Myślę, że jest to bardzo ważne w przypadku Papieża Franciszka ponieważ jest on bardzo często odbierany wyłącznie na podstawie denuncjacji medialnych. Bardzo często przekaz medialny ludzie biorą za całe nauczanie Papieża, a ono nierzadko bywa jak nie odwrotne, to jednak bardziej niuansowane niż to, co jest w mediach. Potrzeba rzetelnej i pełnej prezentacji nauczania Ojca Świętego. No i oczywiście naszej odpowiedzi, bycia przy nim. Potrzeba też tego, o co zawsze prosi, czyli modlitwy za niego. To wszystko jest gdzieś wpisane w paliusz, czyli właśnie w ten znak jedności z Piotrem".

Reklama

Do Watykanu przyjechała liczna delegacja archidiecezji łódzkiej. „W tych szczególnych chwilach chcieliśmy towarzyszyć modlitwą zarówno nowemu metropolicie abp. Grzegorzowi Rysiowi, który odebrał paliusz, jak i pochodzącemu z Łodzi kard. Konradowi Krajewskiemu” – mówi ks. Piotr Pirek.

"Cieszymy się bardzo, że w tym roku właśnie z takiego powodu możemy uczestniczyć w tych uroczystościach świętych Apostołów Piotra i Pawła w Watykanie. Jesteśmy głównie po to, by towarzyszyć modlitwą – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Piotr Pirek, proboszcz parafii kolegiackiej w Łasku. – Arcybiskup Grzegorz jest bezpośrednio obecny w wielu miejscach naszej archidiecezji, można powiedzieć, że wszędzie jest go pełno. W wielu miejscach jest obecny fizycznie, ale czuć też tego Bożego ducha i takie poruszenie, które wnosi".

Podziel się:

Oceń:

2018-06-29 15:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Ryś: Kościół nie jest zbiorem luźnych elementow

Radosław Janeczko

- Nie jesteśmy zbiorem luźnych elementów, mamy być ciałem Chrystusa – przypomniał wczoraj w Płocku bp Grzegorz Ryś. Przewodniczący Zespołu KEP ds. nowej ewangelizacji uczestniczył w sympozjum pt. „Jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”, które odbyło się w sobotę w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku, z inicjatywy Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję

2024-04-19 12:43

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam wystawa sztuki Biennale. Ojciec Święty odwiedzi pawilon watykański, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet. Oczekuje się, że krótka wizyta papieża w Wenecji potrwa około pięciu godzin, obejmując między innymi Mszę św. na słynnym na całym świecie Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka.

Więcej ...

Z prośbą o bezpieczną przyszłość przybyli maturzyści diec. bielsko-żywieckiej

2024-04-19 16:59
Młodzież w bazylice jasnogórskiej

BPJG

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Z prośbą o bezpieczną przyszłość, opiekę Matki Bożej nad Polską i o pokój na świecie modlili się maturzyści z diecezji bielsko-żywieckiej. Dziś na Jasną Górę przyjechało ponad 800 młodych. Modlił się z nimi diecezjalny biskup Roman Pindel.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza