Reklama

Niedziela Częstochowska

Wystawa na Jasnej Górze

Sacrum w drewnie z elementami malarskimi

Anna Wyszyńska

W Auli o. Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze odbyło się 4 lipca 2018 r. otwarcie wystawy „Sacrum w drewnie z elementami malarskimi”. Na wystawie są prezentowane prace członków Stowarzyszenia Senior Tur, którzy podczas wyjazdów plenerowych fotografowali takie perełki sakralnej architektury drewnianej w pobliżu Częstochowy jak: kościół pw. św. Idziego w Zrębicach, kościół pw. św. Mikołaja w Truskolasach, kościół pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Boronowie i inne. Do udziału w wystawie zaproszono również plastyków, członków Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy Gracza i absolwentów Studium Sztuki Sakralnej Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Wyszyńska

W otwarciu wystawy uczestniczył bp Andrzej Przybylski, który podziękował twórcom i organizatorom, za to, że na wystawie, zarówno w malarstwie, jak i w fotografii spotykają się dwa bardzo ważny dla chrześcijaństwa tematy: drewno i sacrum. – Kiedy myślimy o tych dwóch słowach, to na pewno pierwszym skojarzeniem jest, drzewo krzyża, a mnie to się kojarzy ze słowem nieodłącznie związanym z drzewem krzyża, czyli z pasją – podkreślił Biskup.

Dlatego w jeszcze innym sensie można tę wystawę odczytać, jako spotkanie ludzi z pasją. – Chcę podziękować za to, ze spotykamy, tu w tych dziełach fotografiach, obrazach i ikonach ślad ludzi z pasją, ludzi, którzy noszą w sobie wrażliwość na piękno i dzielą się tym pięknem z nami – zaznaczył bp Przybylski. Dodał, że wystawa jest zaproszeniem do odwiedzenia tych kościołów. Życzył stowarzyszeniu dalszego rozwoju, a autorom prac, by przekazywanie dobra i piękna, często niewidocznego dla naszych oczu, nadal pozostało ich pasją.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stowarzyszenie „SENIOR TUR” obchodzi w tym roku jubileusz pięciolecia, zostało powołane do życia w sierpniu 2013 r. Tworzą je przede wszystkim, choć nie tylko, osoby w wieku 50+. które pragną się rozwijać poprzez wspólnie organizowane plenery, sesje fotograficzne i malarskie oraz wystawy i spotkania autorskie. Przez pięć lat funkcjonowania Stowarzyszenie zorganizowało 30 wystaw fotograficznych. Większość z nich to impresje krajobrazowe.

Anna Wyszyńska

Reklama

Ekspozycja przedstawia 15 obiektów, które są perełkami sakralnej architektury drewnianej. Prace wykonało 10 fotografów i 6 malarzy. Autorami prac fotograficznych prezentowanych w Auli o. Kordeckiego są: Zbigniew Duda, Aleksandra Frydel, Wanda Idowoj, Ewa Kuzior-Odulińska, Krystyna Łęska, Witold Machura, Marek Nowak – prezes Stowarzyszenia Senior Tur i komisarz części fotograficznej wystawy, Bogdan Puszczyk, Krystyna Puszczyk oraz Piotr Więckowski. Autorami obrazów są: Grzegorz Janus, Irena Jóźwik, Andrzej Orlik, Agnieszka Osadnik, Halina Osadnik – komisarz części malarskiej wystawy i Ewa Maria Powroźnik.

Honorowy patronat nad jasnogórską wystawą objęli: abp Wacław Depo –metropolita Częstochowski, o. Marian Waligóra – przeor klasztoru na Jasnej Górze, Krzysztof Matyjaszczyk – prezydent Częstochowy oraz Częstochowskie Towarzystwo Naukowe. Jednym z patronów medialnych jest redakcja „Niedzieli”.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-07-05 10:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Związki Czechowic z morzem

Jedna z plansz wystawy.

Edward Szpoczek

Jedna z plansz wystawy.

Morska historia Czechowic-Dziedzic jest dostępna w internecie.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous