Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: bp Zdzisław Goliński był biskupem niezłomnym i biskupem trudnej wolności

Ks. Mariusz Frukacz

„Bp Zdzisław Goliński był biskupem maryjnym, biskupem niezłomnym i biskupem trudnej wolności” - mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który 6 lipca wieczorem przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z racji 55. rocznicy śmierci bp. Zdzisława Golińskiego, drugiego ordynariusza diecezji częstochowskiej w latach 1951-1963.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We Mszy św. wzięli udział m.in. rodzina bp. Zdzisława Golińskiego, klerycy Wyższego seminarium Duchownego w Częstochowie. Liturgię wzbogacił śpiew chóru „Basilica Cantans” archikatedry Świętej Rodziny, pod kierunkiem Włodzimierza Krawczyńskiego.

Zobacz zdjęcia: 55. rocznica śmierci bp. Zdzisława Golińskiego

W homilii bp Przybylski podkreślił, że „śmierć każdego pasterza Kościoła jest wielkim wydarzeniem, ale odejście biskupa duchowej stolicy Polski, to przeżycie szczególne bolesne” - Szczególnie w tamtych czasach być stróżem tego miejsca, tego miasta. Być biskupem Jasnej Góry to zadanie wyjątkowo trudne i odpowiedzialne – przypomniał bp Przybylski i dodał: „Częstochowa to symbol nie tylko wierzącego Kościoła, ale również symbol wierzącej Polski”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przypomniał, że życie i posługa kapłana, a następnie biskupa Golińskiego realizowały się w trudnych czasach. - Na swoich barkach jako kapłan, a potem biskup nosił bardzo boleśnie dwa wielkie totalitaryzmy nękające niepodległą Rzeczypospolitą. Najpierw totalitaryzm hitlerowski, kiedy ks. Goliński został uwięziony już w listopadzie 1939 r. na zamku lubelskim i przez ponad pięć miesięcy zamknięty w celi z wyrokiem śmierci mógł liczyć tylko na Bożą Opatrzność – mówił biskup Przybylski.

- Po II wojnie światowej nie przyszła wolność, ale wymieniły się tylko formy niewoli. Przyszedł totalitaryzm komunistyczny – kontynuował biskup i dodał: „Trudno było być biskupem w tak trudnych czasach”.

Biskup przypomniał ze dwanaście lat jego posługi jako biskupa częstochowskiego to były czasy stalinowskie. - To był też czas największego ataku na Częstochowę i Jasną Górę, bo tu biło serce narodu, tu biło serce wierzącej Polski – mówił biskup.

- Uderzano nieustannie w tego gorliwego pasterza. Służby komunistyczne czyniły wszystko, aby ugodzić, ograniczyć i wyłączyć działalność pasterską biskupa Zdzisława. O tym świadczą grube tomy teczek materiałów – podkreślił bp Przybylski.

Reklama

- To były okrutne formy nacisku, żeby tylko bp Goliński nie obronił Jasnej Góry, żeby nie wzmacniał Kościoła, zwłaszcza tu w duchowej stolicy Polski. Kontrolowane były jego listy, podsłuchiwano jego rozmowy telefoniczne. Komuniści założyli nawet siatkę informatorów. W wielu miejscach akcja przeciwko biskupowi Golińskiemu nosiła kryptonim „dostojnik”. Czyniono wszystko, żeby zniszczyć jego autorytet – kontynuował duchowny.

Bp Przybylski podkreślił również, że ten niezłomny biskup walczył o budowę kościołów, tworzył wspólnoty parafialne - Dlaczego był taki groźny, dlaczego go tak niszczono i dlaczego był taki niebezpieczny? - pytał bp Przybylski.

- Przecież głosił Ewangelię miłości, wzywał do prawdy i pokoju. Jednak był niebezpieczny z bardzo wielu powodów. Najpierw dlatego, że był biskupem Kościoła głoszącym wiernie Ewangelię. Był wyjątkowo wykształcony, miał szczególną znajomość teologii moralnej. Mimo przeszkód i trudności żywotnie organizował duszpasterstwo. Walczył o tak istotną rzecz, o którą walczymy nieustannie, jak obrona życia poczętego – mówił bp Przybylski i przypomniał słowa kard. Wyszyńskiego, który zapisał w swoich „Pro memoria”, że „bp Goliński miał bronić życia człowieka, bo w tamtych czasach bardziej broniono życia zwierząt”. - historia jakby kołem się toczy – zauważył bp Przybylski.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przypomniał że bp Goliński ożywiał duszpasterstwo Kościoła. - Tworzył dynamiczne duszpasterstwo akademickie. Przyjaźnił się z prymasem tysiąclecia kard. Wyszyńskim. Był biskupem maryjnym. Był sługą Maryi, Częstochowy i sługą Jasnej Góry – mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i przypomniał słowa, które po śmierci bp. Golińskiego napisał kard. Wyszyński: „Odszedł od nas biskup porażony ciosami spadającymi na jego diecezję i na seminarium źrenicę oka biskupa. Nie mógł już tego wszystkiego wytrzymać. Przedwcześnie zmęczony, przedwcześnie wyczerpany odszedł”.

Reklama

- Z historii jego życia chcemy się czegoś ważnego nieustannie uczyć. Chcemy uczyć się obrony wiary aż do końca i zawsze, uczyć się świętości, także świętości Jasnej Góry i Częstochowy – wołał bp Przybylski.

- Mówię o tym w kontekście zaplanowanego na najbliższą niedzielę marszu równości w Częstochowie. Szanujemy prawo każdego do wyrażania swoich poglądów i postaw, ale też mamy prawo oczekiwać szacunku i zachowania pokoju dla naszej wiary i dla naszych miejsc, dla nas najświętszych. Jeśli uczestnikom marszu równości chodzi o prawa to nie ustala się ich w Częstochowie i na Jasnej Górze. I dlatego pewnie nie o prawa tu chodzi, ale o jakąś przedziwną prowokację uderzoną w nas ludzi wierzących i w nasze święte miejsca i święte symbole, zarówno dla nas wiernych archidiecezji częstochowskiej i wszystkich katolików w Polsce – mówił na zakończenie homilii bp Przybylski.

Po Mszy św. bp Przybylski i kapłani modlili się w krypcie biskupów częstochowskich w archikatedrze.

Bp Zdzisław Goliński urodził się 27 grudnia 1908 r. w Urzędowie koło Kraśnika. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1931 r. w Lublinie. Następnie studiował teologię moralną na KUL oraz na papieskich uniwersytetach Gregorianum i Angelicum w Rzymie. Studiował także pedagogikę i psychologię wychowania. W 1947 r. ks. prof. Zdzisław Goliński został mianowany biskupem-koadiutorem w Lublinie. Święcenia biskupie przyjął 3 sierpnia 1947 r. W latach 1951-63 był ordynariuszem częstochowskim. W herbie biskupim miał słowa „Crux Victoria” (Krzyż Zwycięstwem).

W okresie jego posługiwania Kościołowi częstochowskiemu władze komunistyczne bardzo utrudniały tworzenie nowych parafii. Nie zdołał zapobiec zamknięciu przez władze tygodnika katolickiego "Niedziela" w 1953 r. Pod jego przewodnictwem odbył się 28 i 29 września 1954 r. I Synod Diecezji Częstochowskiej. Od października do grudnia 1962 r. brał udział w I Sesji Soboru Watykańskiego II. Zmarł nagle 6 lipca 1963 r.

W okresie swojej posługi bp Goliński poświęcił 28 kościołów, erygował 31 parafii i wyświęcił 280 kapłanów.

Podziel się:

Oceń:

2018-07-07 09:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie dał się złamać

Bp Franciszek Musiel (1915-92)

Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej

Bp Franciszek Musiel (1915-92)

Upamiętniamy wielkiego obrońcę wiary i prawdy o człowieku – powiedział 23 grudnia w Rększowicach bp Andrzej Przybylski, święcąc rondo Ks. Bp. Franciszka Musiela, który 40 lat temu odprawił w tej miejscowości pierwszą Mszę św. w tzw. bukaciarni.

Więcej ...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Więcej ...

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00
Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous