Reklama

Włochy

Rzym: wspόlnota Shalom pokieruje młodzieżowym centrum powstałym dzięki Janowi Pawłowi II

Włodzimierz Rędzioch

Katolicka wspόlnota Shalom, świętująca dziś 36. rocznicę powstania, przejmuje opiekę nad Międzynarodowym Centrum „San Lorenzo” – miejscem, ktόre z myślą o młodzieży z całego świata powołał do życia Jan Paweł II. Przez ponad 30 lat domem położonym w sąsiedztwie Placu św. Piotra tym zajmowała się pochodząca z Francji międzynarodowa wspólnota Emmanuel.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicka Wspόlnota Shalom przejmie obowiązki gospodarza Międzynarodowego Centrum „San Lorenzo” wraz z początkiem nowego roku akademickiego. Najprawdopodobniej będzie kontynuować dotychczasową działalność prowadzoną w tym miejscu: spotkania modlitewne, dyskusyjne i ewangelizacje na placach Rzymu. Z pewnością nie zabraknie też nowych inicjatyw, bo w roku Synodu Biskupów nt. młodzieży i powołania, „San Lorenzo” będzie jednym z ważniejszych miejsc na „młodzieżowej” mapie Wiecznego Miasta.

„San Lorenzo” powstało jako odpowiedź na prośbę Jana Pawła II, by młodzi katolicy i ci, ktόrzy chcą poznać Kościόł, mieli w Rzymie „swoje” miejsce, a także przestrzeń do ktόrej zaproszą rόwieśnikόw. Jego działaność została zainaugurowana 13 marca 1983 r. W sąsiedztwie Watykanu przy via Pfeiffer 24, gdzie znajduje się do dziś. Jego historia łączy się też z pierwszym spotkaniem papieża z młodymi z całego świata, w Niedzielę Palmową 1984 r., ktόre dało początek Światowym Dniom Młodzieży. Samo centrum jest miejscem, w ktόrym do dziś przechowywane są symbole ŚDM: krzyż i ikona Maryi Salus Populi Romani – Opiekunki Ludu Rzymskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Katolicka Wspόlnota Shalom powstała w brazylijskiej Fortalezie 9 lipca 1982 r. jako owoc wizyty Jana Pawła II w tym kraju, ktόra miała miejsce w 1980 r. Podczas papieskiej pielgrzymki, 20-letni Brazylijczyk Moyses Azevedo, wyznaczony przez abp. Lorscheidera z Fortalezy do reprezentowania młodzieży przed Ojcem Świętym, złożył papieżowi obietnicę, że poświęci swoje życie ewangelizacji młodzieży. Wkrόtce potem wraz z przyjaciόłmi rozpoczęli działalność ewangelizacyjną, ktόra na początku polegała na otwieraniu snack-barów, w ktόrych nazwy przekąsek, nawiązujące do wiary, były skutecznym pretekstem do ewangelizacji.

Reklama

Potem ewangelizacyjną działalność „Shalomów” zaczęła się dalej rozwijać. Wspόlnota zaczęła m.in. organizować festiwale muzyki chrześcijańskiej „Halleluyah”, ktόre obecnie przewyższają liczbą uczestnikόw brazylijskie imprezy karnawałowe. W 2007 r. wspólnota została uznana przez Stolicę Apostolską jako międzynarodowe stowarzyszenie wiernych, a w 2012 r. papież Benedykt XVI ostatecznie zaaprobował jej statut.

Obecnie wspólnota działa w kilkudziesięciu krajach. Do Polski przybyła na zaproszenie kard. Stanisława Dziwisza – najpierw do Krakowa, gdzie włączała się w przygotowania ŚDM 2016, a następnie, po rozmowach z kard. Kazimierzem Nyczem, także do Warszawy. Szczegόłowe informacje na jej temat można znaleźć na stronie comshalom.org

Podziel się:

Oceń:

2018-07-09 17:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzym: równolegle z Synodem Biskupów trwa wyjątkowe spotkanie polskiej młodzieży

Magdalena Pijewska/Niedziela

W Rzymie przez cały czas trwania Synodu Biskupów trwa spotkanie reprezentantów polskiej młodzieży.

Więcej ...

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Dobrego Pasterza

2024-04-19 13:26
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza