Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: otwarcie procesu kanonizacyjnego augustiańskich męczenników II wojny światowej

Materiały prasowe

Rozpoczął się proces kanonizacyjny czterech augustianów z kościoła św. Katarzyny na krakowskim Kazimierzu. Ojcowie Wilhelm Gaczek, Adam Olszewski, Tadeusz Wilucki i brat Kazimierz Lipka zostali zamordowani w czasie II wojny światowej w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczyste otwarcie procesu kanonizacyjnego męczenników II wojny światowej: o. Wilhelma Gaczka OSA i jego trzech towarzyszy odbyło się pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich.

Po wysłuchaniu biografii czterech męczenników z zakonu augustianów metropolita krakowski powiedział, że światu należy przypominać o „światłach Kościoła, będących odbiciem największej światłości - Jezusa Chrystusa”. „Trzeba wracać do tych pięknych postaci, które mówią, że Chrystus zwycięża śmierć, a Jego Ewangelia jest wciąż żywa. Dzięki takim postaciom jak o. Wilhelm Gaczek i jego towarzysze jesteśmy przekonani, że Kościół zawsze zwycięża, a zwycięża, gdy jest Kościołem męczenników i świadków Chrystusa” – mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas otwarcia procesu zostali zaprzysiężeni członkowie powołanego trybunału. Osoby, które posiadają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące czterech męczenników II wojny światowej, zarówno pozytywne jak i negatywne, proszone są o przekazanie ich do Kurii Metropolitalnej w Krakowie do 30 listopada br.

Augustiańscy Słudzy Boży pracowali w klasztorze na krakowskim Kazimierzu i pomagali w pracy duszpasterskiej w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Prokocimiu. W 1940 r. udzielili schronienia w klasztorze prawie 60 wysiedlonym osobom, wspierali również ludność pochodzenia żydowskiego, zamieszkującą dzielnicę Kazimierz. Zostali aresztowani pod zarzutem przechowywania ulotek nawołujących do stawiania oporu władzom okupacyjnym i korzystania z nadajników odbiorczo-nadawczych. Zanim trafili do obozów, byli więzieni, przesłuchiwani i torturowani w więzieniach krakowskich.

O. Wilhelm Gaczek święcenia kapłańskie przyjął w 1906 roku. Po aresztowaniu w więzieniu spędził 46 dni. Został przewieziony do obozu w Auschwitz, gdzie zmarł z wycieńczenia po dwóch tygodniach, 14 listopada 1941 roku.

O. Krzysztof Olszewski przyjął święcenia w 1931 roku. W więzieniu przebywał 86 dni. Potem trafił do Auschwitz, a w styczniu 1942 r. został przewieziony z powrotem do więzienia św. Michała w Krakowie. Następnie trafił do obozu w Dachau. Zmarł z wycieńczenia we wrześniu 1942 roku.

Reklama

O. Edmund Wilucki zmarł w wieku 28 lat jako młody kapłan. Aresztowany, przesłuchiwany i torturowany przez 37 dni, został następnie przewieziony do obozu, gdzie zaraził się durem brzusznym. Zmarł 22 listopada 1941 roku.

Br. Kazimierz Lipka był torturowany w więzieniu w Krakowie ponad miesiąc, następnie zabrano go do obozu, gdzie przeżył 115 dni. Zmarł 26 lutego 1942 roku, dobity zastrzykiem z fenolu.

Już w roku 1995 Kongregacja ds. świętych i błogosławionych miała włączyć augustiańskich zakonników do procesu kapłanów i sióstr zakonnych, męczenników II wojny światowej, beatyfikowanych uroczyście przez św. Jana Pawła II w czasie pielgrzymki do Polski w 1999 roku. W tamtym czasie mała liczba braci w Polsce oraz koncentracja na restauracji życia zakonnego nie pozwoliły skonkretyzować tych planów. Wyrazem pamięci braci o męczennikach była pielgrzymka do obozu koncentracyjnego Auschwitz w listopadzie 2012 roku. Odprawiono wtedy Mszę św. w szpitalu obozowym, w którym zastrzykiem z fenolu uśmiercono br. Kazimierza Lipkę. Odbyły się również modlitwy w celi, w której umarł wyczerpany brutalnym śledztwem o. Wilhelm Gaczek, ostatni prowincjał, a zarazem pierwszy proboszcz parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu.

Podziel się:

Oceń:

2018-09-04 20:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Top Hit - klerycy zapraszają od dziś na spotkania z Ewangelią

materiał prasowy

Alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie zapraszają od 1 marca na Top Hit, czyli biblijną „listę przebojów”. Codzienny komentarz do Ewangelii dnia będzie dostępny od godziny 6:00 na platformie Spotify.

Więcej ...

Droga nawrócenia św. Augustyna

Więcej ...

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

2024-04-25 13:08

Karol Porwich/Niedziela

Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...