Reklama

Kościół

23. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych na Jasną Górę

Archwium wspólnoty Betel

8 września już po raz 23. organizowana przez Ruch Betel wyjątkowa pielgrzymka świata osób słabych wyruszyła z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie i dotarła na Jasną Górę. Gromadzi ona osoby niepełnosprawne, ich rodziny oraz przyjaciół.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ ZDJĘCIA

Mimo deszczowej aury wyjątkowi pielgrzymi nie zawiedli i stawili się w liczbie ponad 500 osób. Wśród nich znaleźli się nie tylko członkowie Ruchu Betel z różnych stron Polski, ale i m.in. bezdomni z Fundacji św. Barnaby czy podopieczni Ośrodka Terapii Uzależnień „Betania”, od wielu lat pomagający pchać wózki z osobami niepełnosprawnymi. Przy kościele św. Zygmunta do pątników dołączył abp senior Stanisław Nowak, który jadąc na wózku, dotarł na Jasną Górę, a następnie w Bazylice Jasnogórskiej sprawował Eucharystię. W homilii mówił m.in.: – Wasza pielgrzymka ma taki sens: ona przypomina pielgrzymkę życia. Wy, kochani niepełnosprawni, na pewno idziecie do nieba, bo idziecie naprawdę drogą krzyża, krzyżową drogą. Tą drogą idzie się do zmartwychwstania, do nieba. Nie ma innej drogi do życia wiecznego. (...) Bardzo wam dziękuję za to, żeście pokazali wielu ludziom drogę, żeście pokazali krzyż, żeście weszli przez bramę krzyża, idąc za wskazaniem św. Jana Pawła II pochylonego cierpieniem i podążającego na Jasną Górę. (...) Proszę, żebyście mieli wiarę, żebyście trwali w tym ukierunkowaniu się na życie wieczne, wtedy bieda nie jest taka straszna, cierpienie nie jest takie okropne, niepełnosprawność nie jest tak bolesna. Wtedy naprawdę widzi się jaka niepełnosprawność może być cenna, w oczach Boga i cenna w oczach tego świata – podkreślił abp senior, wieloletni przyjaciel Ruchu Betel.

Na zakończenie Mszy św. wręczono statuetki „Ecce Homo” – nagrodę za świadectwo na rzecz osób słabych i ubogich. W tegorocznej edycji uhonorowani zostali: kamilianin o. Andrzej Chorążykiewicz z Zabrza, niepełnosprawny Mariusz Maślanka z Myszkowa oraz lekarz Janusz Gurbiel, który od wielu kieruje opieką medyczną podczas pielgrzymki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Archwium wspólnoty Betel

Andrzej Kalinowski, założyciel „Betel”, tak podsumował pielgrzymkę: – Działo się wiele. Dużo emocji. Jeszcze więcej radości! Wszyscy razem mogliśmy w tym jednym dniu iść ramię w ramię do Matki Bożej. Ten jeden dzień to symbol naszego codziennego pielgrzymowania w środowisku naznaczonym stygmatem cierpienia. Na co dzień nie jest łatwo. Dla wszystkich: samych osób niepełnosprawnych, chorych, uzależnionych czy bezdomnych. Nie jest też łatwo dla ich rodzin. To wielki trud dla samych opiekunów poświęcających zawsze jakaś część siebie, większą czy mniejszą. To był jednak piękny dzień spotkania. To była, można powiedzieć, manifestacja słabości i zarazem pięknej miłości. Wzruszającą dla mnie chwilą było uczestniczenie w naszym pielgrzymim szlaku abp. Stanisława Nowaka. Dziś po raz pierwszy na wózku inwalidzkim. Kto by przypuszczał? 23 trzy lata zawsze to on nas witał na samej Jasnej Górze i kończył w Bazylice Jasnogórskiej nasze pielgrzymowanie. Dziś sam na wózku był w pełni uczestnikiem pielgrzymki. Piękne, naprawdę piękne świadectwo. Dziękujemy.

Ruch „Betel” zaprasza do udziału w przyszłorocznej pielgrzymce na Jasną Górę. Więcej o ruchu na: www.betel-charity.org .

Podziel się:

Oceń:

2018-09-10 08:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka z drugim planem

Graziako

Więcej ...

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20
Papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

Więcej ...

Przemyśl: pogrzeb Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy

2024-04-20 13:26

pixabay

W Przemyślu odbyły się w sobotę, 20 kwietnia, uroczystości pogrzebowe śp. Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy. Pośmiertnie został on odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Żałobnej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. - Przybyliśmy tutaj tak licznie, aby zamanifestować naszą wdzięczność, podziw i solidarność w przywiązaniu do tych wartości, którymi żył i dla których nie zawahał się nawet oddać życia nieustraszony wolontariusz Damian - powiedział.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....