Reklama

Kościół

Uczestnicy Synodu pielgrzymują do grobu św. Piotra

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Tak jak przez wieki czynili to średniowieczni pielgrzymi, we czwartek, 25 października 2018, około 300 Ojców synodalnalych, audytorów oraz młodych z niektórych parafii Rzymu przeszło ostatni odcinek historycznego szlaku, Via Francigena, by dotrzeć pieszo do Bazyliki św. Piotra i grobu Apostoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka została zorganizowana przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji w ramach trwającego w Watykanie Synodu o młodzieży.

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Via Francigena - Droga Franków - to jeden z najdłuższych szlaków pielgrzymkowych wiodących do grobu św. Piotra. Przecina całą Europę od Canterbury w Anglii do Rzymu a jej długość wynosi ponad 1600 km. Nazwa „Via Francigena” pojawiła się po raz pierwszy dokumencie opactwa San Salvatore na Monte Amiata w Toskanii w 876 r. i świadczy, że używana była przez Franków, tzn. ludzi mieszkających na północ od Alp. W 990 r. drogą tą podróżował do Rzymu Sigeric, arcybiskup Canterbury, który miał odebrać z rąk papieża Jana XV paliusz, symbol władzy arcybiskupiej. I to właśnie dzięki jego notatkom znamy dzisiaj dokładny przebieg drogi z jej 79 etapami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

W latach 70. XX wieku na nowo odkryto słynny szlak prowadzący do grobu św. Jakuba – Camino de Santiago, a następnie także i Drogę Franków. Na początku tym historycznym szlakiem zainteresowani byli głównie naukowcy, ale z czasem zrodził się ruch miłośników via Francigena, którzy zaczęli wytyczać nowy szlak dla pieszych, zadbali o jego oznakowanie oraz o struktury, w których można gościć pielgrzymów. Wiele parafii i instytucji religijnych oferuje gościnę ludziom, którzy mają dokumenty świadczące, że dana osoba odbywa pielgrzymkę do Rzymu. Szczególnie dobrze zorganizowany i pod każdym względem interesujący jest odcinek via Francigena biegnący przez Toskanię i Lacjum. Ostatni etap szlaku liczy ponad 17 km, a zaczyna się na peryferiach Rzymu, w miejscowości La Storta, niedaleko Domu Polskiego. Biegnie ruchliwymi ulicami via Cassia i via Trionfale, by w końcu osiągnąć rzymskie wzgórze Monte Mario.

Uczestnicy synodalnej pielgrzymki przeszli część ostatniego odcinka, począwszy od Monte Mario. Zebrali się o godz. 8,30 w Ośrodku Orionistów przy ul. Camilluccia. Następnie zeszli ze wzgórza drogą Francigena, przeszli ulicą Viale Angelico w stronę Watykanu i placu św. Piotra, by wreszcie wejść do Bazyliki. Długość trasy wynosiła około 6 km, a w czasie pielgrzymki zatrzymywano się trzy razy na momenty modlitwy i medytacji.

Reklama

W Bazylice do pielgrzyów synodalnych dołączył Papież Franciszek, który wraz z nimi oddał cześć Apostołowi Piotrowi zatrzymująć się przed jego grobem i odmawiając wspólnie wyznanie wiary. Następnie przy ołtarzu Katedry została odprawiona uroczysta Eucharystia, której przewodniczył kard. Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów. Uczestniczył w niej również Franciszek, chociaż nie koncelebrował.

Homilię wygłosił arcybiskup Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Powiedział w niej między innymi, że w Bazylice, przy grobie Apostoła „chcemy zrozumieć znaczenie tej pielgrzymki. Świętujemy razem z Piotrem Synod o Młodzieży, wyznaliśmy naszą wiarę, a teraz chcemy zrozumieć znaczenie postaci Piotra, jego życia i powołania. Tutaj wszystko mówi o Piotrze, a Piotr pokazuje nam, jak żyć jako chrześcijanie".

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-10-25 20:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sztafeta modlitewna: "Młodzież za Synod”

Igor Mojzes/Fotolia.com

W całej Polsce rozpoczyna się modlitewna sztafeta "Młodzi za Synod".

Więcej ...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem świdnickim - oskarżenia były fałszywe!

2024-04-18 08:02

screen/Youtube

We wtorek 16 kwietnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zakończyła się sprawa przeciwko "Gazecie Wyborczej" i dziennikarce Ewie Wilczyńskiej - zastępcy redaktora naczelnego wrocławskiego oddziału gazety o naruszenie dóbr osobistych biskupa Marka Mendyka. Bp Mendyk wygrał kolejny proces.

Więcej ...

Szczęśliwa, która uwierzyła

2024-04-18 21:04

Materiały organizatorów

W ramach przygotowań do synodu odbędzie się diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Będzie to czas spotkania i odkrywania siebie, swoich życiowych zadań i miejsca w Kościele.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous