Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin

Święto Akcji Katolickiej

Uczestnicy dnia skupienia

Ewa Kamińska

Uczestnicy dnia skupienia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień skupienia z okazji święta patronalnego Akcji Katolickiej, który odbył się w sobotę 24 listopada w kościele Matki Bożej Różańcowej – Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie, zgromadził ponad 140 członków i sympatyków Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej. Został on zorganizowany przez parafialny oddział Akcji Katolickiej.

Wszystkich uczestników powitał proboszcz ks. prał. Józef Dziduch, gospodarz parafii. Wskazując na freski znajdujące się w kościele, przypomniał bogatą historię obrazu Matki Bożej Latyczowskiej, który od ofiarowania go w 1596 r. dominikanom przez papieża Klemensa VIII, przez pobyt w wielu miejscowościach, znalazł się ostatecznie w 1945 r. w Lublinie u Sióstr Służek. Od 2014 r. obraz przebywa w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. W 2017 r. abp Stanisław Budzik ogłosił kościół sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, Patronki Nowej Ewangelizacji, a w październiku br. nałożył na skronie Maryi i Dzieciątka złote korony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konferencje formacyjne wygłosił ks. Krzysztof Gałan, dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Przybliżył postać Jezusa jako Króla. Przypomniał prywatne objawienia Rozalii Celakówny, która przeżywała doświadczenia mistyczne dotyczące m.in. intronizacji Chrystusa na Króla Polski. Podkreślił, że wszelkie prywatne przeżycia muszą być konfrontowane z jedynym objawieniem publicznym Jezusa Chrystusa, Biblią i nauczaniem Kościoła. Jezus już jest Królem Wszechświata, gdyż sam tak o sobie powiedział. Należy Go przyjąć osobiście, jako Pana i Zbawiciela. Dlatego trzeba siebie pytać, czy króluje On w naszych sercach, czy Go słuchamy, idąc ścieżkami naszego życia. Najważniejszym sprawdzianem jest życie. Jeśli będziemy trzymać się krzyża i Ewangelii, będziemy mogli dzielić się wiarą z innymi ludźmi.

Po informacjach Prezes IAKAL Małgorzaty Stacharskiej dotyczących najbliższych wydarzeń, został wystawiony Najświętszy Sakrament i był czas na modlitwę różańcową.

Reklama

W homilii ks. Krzysztof Gałan, który wraz z ks. Michałem Głowackim, asystentem kościelnym IAKAL sprawował Eucharystię, przypomniał Michała Anioła. Widział on w bloku marmuru piękną rzeźbę. Mówił, że trzeba tylko odrzucić niepotrzebne resztki. Tak powstała słynna Pieta. – Gdyby zapytać Boga, co widzi we współczesnym człowieku, który myśli tylko o sobie, a nie o Bogu, ten powiedziałby, że widzi w nim piękno. Trzeba tylko usunąć niepotrzebne resztki – powiedział kaznodzieja. Dodał, że właśnie temu służą m.in. takie dni skupienia, kiedy Bóg może nas „szlifować”, by usunąć to, co niepotrzebne. Te nasze pozytywne doświadczenia wiary powinniśmy przekazywać innym, aby i oni mogli się cieszyć się tak, jak my. Wyznacznikiem wiary jest miłość. Tylko widząc, że chrześcijanie odnoszą się do siebie z miłością, będziemy mogli innych przyciągać do Boga. Jeśli zdarzą się momenty, kiedy nie czujemy obecności Boga, wspomnijmy świętych, którzy też przeżywali chwile ciemności. Dziś nikt nie wymaga od nas ofiary krwi, ale świadczenia życiem, że jesteśmy blisko Boga.

Po Mszy św. odmówiona została Modlitwa do Matki Bożej Latyczowskiej. Dzień skupienia zakończył się wspólnym radosnym spotkaniem przy posiłku.

Podziel się:

Oceń:

2018-11-27 11:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Prezes DIAK komentuje bieżące wydarzenia w Polsce

Akcja Katolicka

Z wielkim zażenowaniem przyjęliśmy w naszym środowisku wiadomość o tym, że osobę organizującą spotkanie z przewodniczącym Rady Europy Donaldem Tuskiem, w swym wystąpieniu, stać było jedynie na pseudointelektualny bełkot, rodem z sowieckiej, komunistycznej „Prawdy”, który uprawiało kolegium redakcyjne w składzie: Lenin, Połatiejew, Jegorow, Jeremiejew, Mołotow, Stalin i inni.

Więcej ...

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Więcej ...

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00
Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec