Reklama

Papież o losie nieużywanych świątyń: nie może decydować tylko ekonomia

2018-11-29 16:37

vaticannews / Watykan (KAI)

Grzegorz Gałązka

Decyzje co do przyszłości pustoszejących kościołów nie mogą być podejmowane jedynie z punktu widzenia techniczno-ekonomicznego. Trzeba też oceny w duchu profetycznym. Wskazuje na to Franciszek w przesłaniu na międzynarodową konferencję „Czy Bóg tu już nie mieszka?”. Odbywa się ona na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i poświęcona jest problemowi opustoszałych i nieużywanych świątyń.

Franciszek podkreśla, że nie możemy zapominać, iż świątynie są znakiem wiary Kościoła, który przyjmuje i docenia obecność Boga w historii. Zauważa, że kościelne dobra kultury są świadkiem wiary wspólnoty, która tworzyła je w ciągu wieków, a przez to są też narzędziami ewangelizacji. Ojciec Święty przypomina, że wiele kościołów, które jeszcze kilka lat temu były konieczne, dziś jest już niepotrzebnych, ponieważ w wielu miejscach zmniejszyła się liczba wiernych, brakuje kapłanów, którzy mogliby w nich posługiwać, czy też zmienił się układ ludności na danym terenie, która np. opuściła tereny wiejskie i wyjechała do miast.

„Ta sytuacja nie może napawać nas niepokojem, musimy na nią spojrzeć jako na znak czasów, który wzywa do podjęcia refleksji i do adaptacji” – pisze papież, zachęcając uczestników spotkania do wypracowania konkretnych linii działania co do przyszłości nieużywanych kościołów. Wskazuje zarazem, że zawsze ostateczną decyzję podejmuje biskup danego miejsca.

Reklama

„Dobra Kościoła nie mają wartości absolutnej, a w przypadku, gdyby była taka potrzeba, powinny służyć wyższemu dobru człowieka, a szczególnie ubogim” - podkreśla Ojciec Święty. Zauważa przy tym, że „desakralizacja świątyni nie powinna być pierwszym i jedynym rozwiązaniem, o jakim trzeba myśleć i nigdy nie może wywoływać zgorszenia wiernych”.

Tagi:
Franciszek

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem