Reklama

Kraków: renowacja organów w Bazylice Mariackiej

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

W Bazylice Mariackiej w Krakowie zaprezentowano odnowione organy w prezbiterium świątyni. W kościele były dotąd trzy instrumenty piszczałkowe: organy wielkie, chórowe i małe. Rozpoczęła się budowa nowych organów głównych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do niedawna w tej zabytkowej świątyni były trzy działające instrumenty: 56-głosowe organy główne, powstałe w wyniku gruntownej przebudowy w latach 80. ub. wieku przez firmę Włodzimierza Truszczyńskiego, 12-głosowe organy w prezbiterium, wykonane w 1912 r. przez Kazimierza Żebrowskiego oraz 7-głosowe organy w nawie południowej - dzieł Tomasza Falla z 1898 r. „Używano ich zarówno podczas liturgii, jak i podczas koncertów Mariackiego Festiwalu Organowego” - przypomniał prof. Witold Zalewski, dyrektor artystyczny festiwalu i członek Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.

Od wielu lat organiści zwracali uwagę na zły stan techniczny instrumentów, który odbijał się negatywnie na ich brzemieniu. Potwierdziły to badania zlecone w 2015 r. przez wspomnianą Komisję Archidiecezjalną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Postanowiono wówczas ogłosić konkurs na gruntowne odnowienie istniejących instrumentów, które miały przyczynić się do właściwej oprawy liturgii, a także stać się wizytówką w zakresie kultury muzycznej miasta. W wyniku konkursu wyłoniono renomowaną firmę Rieger z austriackiego Schwarzachu - wykonawcę organów m.in. w katedrze w Ratyzbonie oraz w filharmoniach w Wiedniu i Paryżu.

Prace wykonywane są pod nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Archidiecezjalnego Konserwatora Zabytków Archidiecezji Krakowskiej oraz Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej. „Gruntownie przemyślana i konsultowana w gronie ekspertów koncepcja restauracji organów, a przede wszystkim klasa renomowanej firmy Rieger Orgelbau gwarantują satysfakcjonujący efekt na poziomie światowych standardów, jak również rozwiązań konserwatorskich i technicznych” – uważa dr Krzysztof Michałek, organista Bazyliki Mariackiej i rzeczoznawca MKiDN w specjalności organy piszczałkowe.

W wyniku restauracji powstałe w 1912 r. organy średnie Kazimierza Żebrowskiego odzyskały pierwotny blask i szlachetne brzmienie. Odnowiono m.in. szafę organową i piszczałki, zwiększając przy tym ilość głosów - obecnie jest ich 14. Oddano je do użytku i poświęcono 15 grudnia 2018 r. „Organy Żebrowskiego będą teraz używane w większym stopniu niż do tej pory, ze względu na to, że będą musiały zastąpić instrument główny na czas jego gruntownej przebudowy” - powiedział ks. infułat Dariusz Raś, archiprezbiter mariacki.

Reklama

Nowo budowane organy główne będą natomiast posiadały 62 głosy, w tym 7 zabytkowych, pochodzących ze starszych mariackich instrumentów. Projekt zostanie zakończony na 700. rocznicę konsekracji obecnego kościoła w 2020 r. „Mam uzasadnione nadzieje, że brzmiący szlachetnie nowy instrument będzie jednym z najlepszych nie tylko w Polsce, ale i na świecie” - powiedział prof. Zalewski.

Trzecie - najmniejsze - organy Falla są w na tyle dobrym stanie, że nie muszą być odnawiane.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-01-10 17:17

Wybrane dla Ciebie

Elektrośmieci dla misji

2024-04-18 09:03

Ks. Stanisław Gurba

Kolejne kilogramy starych telefonów, tabletów i baterii zostały przekazane do Fundacji Missio Cordis w ramach projektu „Zbieram to w szkole” realizowanego przez Szkolne Koło Caritas przy Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Więcej ...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous