Reklama

Agnieszka Bugała
O. bp Jacek Kiciński wśród pacjentów hospicjum

Bóg nie stworzył cierpienia…

2019-02-11 18:31

Agnieszka Bugała

- Cieszę się, że w Dniu Chorego mogłem Was odwiedzić i sprawować Mszę Świętą. Wpadłem jak do rodziny i tak się z Wami czuję – mówił.

Eucharystię sprawował wspólnie z kapelanem hospicjum o. Brunem Lewandowskim. Wzięli w niej udział Bracia Bonifratrzy, kierownik hospicjum pani Anna Żebranowicz, pracownicy, wolontariusze i przede wszystkim pacjenci, którzy zostali przywiezieni do kaplicy na wózkach. Bp Jacek wygłosił homilię, w której nawiązał do lourdzkich objawień Matki Bożej, ale mówił przede wszystkim o wielkiej miłości Boga do człowieka, który nie jest autorem naszych cierpień i chorób. Wszystko co stworzył, było dobre, to my, wybierając grzech zaprosiliśmy do świata stworzonego przez Boga wszystkie choroby, nędze, cierpienie i śmierć.

- Matka Boża, która objawiła się w Lourdes jako Niepokalane Poczęcie przede wszystkim wzywa nas do nawrócenia. Za Jej przyczyną dokonują się cudowne uzdrowienia dlatego, że Ona jest nasza Matką, a gdy Matka prosi Syna to nie sposób, aby Syn Jej nie wysłuchał – przekonywał bp Jacek. Podkreślał, że w naszych trudnościach i w chorobie nie jesteśmy sami. Ona, jako Matka, jest z nami, mimo, iż czasem wydaje się, że cierpimy sami. Ale Matka zawsze jest z chorującym dzieckiem. - Za przyczyną Maryi modlę się o Wasze umocnienie – w wierze i w cierpieniu – mówił.

Reklama

– Naprawdę nie jesteście sami, choć czasem w wielkim cierpieniu można stracić wiarę. Maryja zawsze wskazuje na Jezusa, na Jego Słowo. Jest tą cudowną Matką, która odsłania Jezusa i mówi: On jest najważniejszy – tłumaczył bp Jacek.

Rozważanie oparł na czytaniach mszalnych wskazując niepojętą miłość Boga w czasie stwarzania świata i człowieka. W akcie stworzenia nie było mowy o bólu i cierpieniu, Bóg stworzył raj. - Na Słowo Boga wszystko się stało, a co się stało było dobre – podkreślał. Dlatego, że Bóg jest miłością.

- Pan Bóg najpierw stwarzał mieszkania, a przez następne trzy dni starzał mieszkańców. Cudownie zaplanował świat i dał go człowiekowi. Ale człowiek nie uszanował piękna. Zamiast słuchać Boga, posłuchał szatana. Na moment odwrócił się od Pana Boga i wszystko zepsuł. Zawsze, gdy człowiek odwraca się od Boga, to psuje. Człowiek siebie wstawił w miejsce Boga i zepsuł świat. Dlatego na świat weszło cierpienie, choroby, umieranie. To wszystko weszło do świata z grzechem. To, że doświadczamy choroby nie jest winą Boga, ale grzechu, który wybrał człowiek. Mimo to Bóg wciąż chce, abyśmy byli szczęśliwi – tłumaczył. Stojąc między chorymi na wózkach mówił, że często używamy sformułowania o tym, że Bóg nas ukarał, że poddał nas próbie, zesłał chorobę. – Nie myślcie tak – prosił - Bóg nikogo nie karze, On jest miłością, chce tylko naszego dobra. Bóg nie zrezygnował z człowieka, dlatego posłał swojego Syna, aby uratował nas i świat. Jezus wszystko naprawiał i wciąż naprawia. Bóg nie chce, abyśmy cierpieli, doświadczali krzyża i chorób. Chce nas zdrowych – na ciele i w duszy. Jezus uzdrawia, okazuje moc, pokazuje, że Bóg nas kocha – przekonywał. Zachęcał też, aby cierpienie, które już do nas przyszło, nie było zmarnowane.

- To ważne, aby umieć swoje cierpienie ofiarować za drugiego człowieka. Z pewnością macie wiele sytuacji trudnych – modlitwa połączona z cierpieniem jest w stanie dokonać cudu w życiu drugiego człowieka. Ofiarowaniem cierpienia można pomóc drugiemu zmienić życie. Róbcie to – prosił.

Po Mszy św. pacjenci zgodzili się na wspólne zdjęcie. Wiele wzruszeń dostarczyły krótkie, osobiste rozmowy z Ojcem Biskupem – uścisk ręki, znak krzyża na czole. Niektórzy pacjenci całowali biskupi pektorał, inni prosili o błogosławieństwo i dodatkowe, indywidualne zdjęcie. To było spotkanie, które w Dniu Chorego mogło przynieść pacjentom umocnienie i wiarę w sens niesionego krzyża.

O. bp Jacek odwiedził też pozostałych pacjentów hospicjum, którzy nie byli w stanie dotrzeć na Mszę do kaplicy. Zajrzał do chorych leżących w łóżkach. Zachęcił też ojca kapelana, aby napoił chorych w tym wyjątkowym dniu wodą z Lourdes.

http://www.niedziela.pl/zdjecia/2685

Hospicjum Stacjonarne Św. Jana Bożego to miejsce w którym profesjonalny zespół z troską i czułością opiekuje się ciężko chorym i umierającym Pacjentem. Lekarze, pielęgniarki, opiekunowie medyczni, fizjoterapeuci, psychologowie, terapeuta zajęciowy, muzykoterapeuta, kapelan i wolontariusze dbają o jak najwyższą jakość życia przebywających tu chorych. W sumie może tu przebywać jednocześnie 29 pacjentów. Opieka jest całkowicie nieodpłatna i świadczona w ramach kontraktu z NFZ. W Domu Hospicyjnym jest także pokój dla rodzin, pokój terapii zajęciowej oraz kaplica. Hospicjum Stacjonarne Św. Jana Bożego należy do Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej we Wrocławiu. Jest jedynym stacjonarnym hospicjum w mieście.

Więcej o tym wyjątkowym miejscu pisaliśmy tutaj:

http://www.niedziela.pl/artykul/134669/nd/W-hospicjum-Wigilia-jest-codziennie


Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Liturgia Wigilii Paschalnej

Liturgia Wigilii Paschalnej

Życzenia abp. Wacława Depo

Życzenia abp. Wacława Depo

Pieśni Boleści

Pieśni Boleści

Pieśni Wielkopostne

Pieśni Wielkopostne

Przegląd nr 16/2019

Przegląd nr 16/2019

Modlitwa Więźniarek Ravensbrück

Modlitwa Więźniarek Ravensbrück

Gorzów - Wigilia Paschalna w parafii Pierwszych Męczenników Polski 2019

Gorzów - Wigilia Paschalna w parafii Pierwszych Męczenników Polski 2019

Wigilia Paschalna z abp. Józefem Kupnym

Wigilia Paschalna z abp. Józefem Kupnym

Rezurekcja w parafii św. Barbary w Wieluniu

Rezurekcja w parafii św. Barbary w Wieluniu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem