Reklama

Aspekty

Trzebicz: Konkurs Tradycji Wielkanocnych

Paulina Pieluszczak-Suchodolska

Polska wieś powinna być kolebką tradycji ludowych. To z nich czerpiemy kulturę i zainteresowanie sztuką.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Często na wsi żyją zdolni ludzie, którzy nie mają siły przebicia i możliwości zaprezentowania swoich umiejętności, a w cichym zakątku swojego domu wykonują przepiękne rękodzieła. Tak jest w Trzebiczu, wiosce , którą zamieszkuje około 800 mieszkańców. Upowszechniona jest tu kultura i tradycja ludowa. Od 2004 roku w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu organizowany jest Konkurs Tradycji Wielkanocnych, którego pomysłodawcą jest rodzina Państwa Pieluszczaków przy współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich, Parafią i Urzędem Miejskim w Drezdenku. Konkurs ma na celu podtrzymywanie tradycji ludowych, a w szczególności pisankarstwa oraz wykonywania palm wielkanocnych. Corocznie na konkurs wpływa około 400 prac - tak też było w tym roku. Najmłodszy uczestnik miał 2,5 roku, a najstarszy 70 lat. W 2019 r. na konkurs wpłynęło 380 prac, w tym 40 palm od wykonawców w różnym przekroju wiekowym. Corocznie palmy z konkursu upiększają nasz Kościół Parafialny w Trzebiczu oraz naszą piękną wieś, wprowadzając nas w nastrój Świąt Wielkiej Nocy. Pisanki zaś trafiają na wystawę do muzeum, a stroiki są licytowane na cele charytatywne niosąc pomoc potrzebującym. Trzeba też dodać, o czym być może nie każdy wie, że z wosku można wykonać pisankę metodą batikowo – szpilkową czy batikowo – pisaną. Że z jajka zabarwionego w łupinkach cebuli można wydrapać nożykiem czy igłą przepiękne motywy wykonując tzw. kraszankę. A przecież te metody znały już nasze babcie. Nie każdy wie, jak wykonać tradycyjną palmę. Tego właśnie uczymy już najmłodsze pokolenia - że można zrobić piękne ozdoby z darów naszej natury. Dziś w sklepach można kupić dosłownie wszystko, ale nic nie zastąpi rękodzieła. Kiedyś – jak to mówiono – robiono „coś z niczego” i cieszono się swoim talentem. Takie właśnie są nasze staropolskie tradycje. Musimy je podtrzymywać, aby nie zaginęły w dobie komputerów i masowej produkcji.

Z racji Nadchodzących Świąt Wielkanocnych wszystkim czytelnikom życzymy smacznego jajka i Wesołego Alleluja!

Zobacz zdjęcia: Rękodzieło z Konkursu Tradycji Wielkanocnych w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2019-04-14 23:33

Wybrane dla Ciebie

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20
Papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

Więcej ...

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous