Mundial w Brazylii

Mundial w Brazyli

Mecz Brazylia - Chorwacja

Podsumowanie

Mecz wzbudził ogromne emocje wśród kibiców. Spotkanie toczyło się w szybkim tempie. W 11. minucie stadion zamarł, dośrodkowanie Ivicy Olicia trafiło w nogę Marcelo tak nieszczęśliwie, że piłka znalazła się w brazylijskiej bramce.
Canarinhos chcieli jak najszybciej odrobić stratę, ale albo trochę brakowało dokładności, albo Pletikosa popisywał się fenomenalnymi interwencjami, jak to miało miejsce po strzale Oscara. Chorwaci nie pozostawali dłużni i wyprowadzali groźne kontry, które mogły podwyższyć wynik.
W 29. minucie Neymar przejął piłkę i uderzył spoza pola karnego. Mimo że strzał nie był bardzo silny, to jego precyzja była zegarmistrzowska. Piłka odbijając się od słupka, znalazła się w siatce, mijając bezradnego Pletikosę. Po przerwie mecz się wyrównał. Nadeszła feralna dla Chorwatów 69. minuta. Fred po lekkim pociągnięciu za ramię przez Lovrena padł w polu karnym, a sędzia podyktował rzut karny. Jak pokazały powtórki, sytuacja ta w żaden sposób nie kwalifikowała się na odgwizdanie przewinienia. - Jeśli to był faul, to nie graliśmy w piłkę nożną, ale w koszykówkę - tak komentował wściekły trener piłkarzy z Bałkanów Niko Kovac. Dziwi zachowanie arbitra, który był blisko całego wydarzenia i mógł je dobrze zaobserwować. Wykonawcą jedenastki był Neymar i niewiele brakowało, a sprawiedliwości stałoby się zadość, piłka znalazła drogę do siatki, ale otarła się po drodze o ręce Pletikosy. Kilkanaście minut później arbiter ponownie rozsierdził chorwackich kibiców, dopatrując się faulu na brazylijskim bramkarzu, gdy piłka wylądowała w siatce gospodarzy.
Pod koniec meczu Chorwaci mogli jeszcze doprowadzić do wyrównania, ale strzał Ivana Perisica obronił Julio Cesar. W odpowiedzi, w doliczonym czasie gry Oscar popisał się precyzyjnym płaskim uderzeniem i ustalił wynik spotkania.
Gdyby nie ewidentna pomyłka sędziego, można by mecz otwarcia uznać za bardzo udany, a tak pojawiły się komentarze, że znowu na mistrzostwach sędziowie muszą pomagać przeciętnie grającym gospodarzom. Trzeba zauważyć, że Neymar, o którego obawiano się, czy wytrzyma presję, dwukrotnie wpisał się na listę strzelców i zrobił pierwszy, duży krok, aby stać się najlepszym snajperem imprezy, a zarazem właścicielem Złotego Buta.

Przed meczem

ZOBACZ INFOGRAFIKĘ: MUNDIAL W BRAZYLII

W meczu otwarcia mistrzostw zmierzą się ekipy Brazylii i Chorwacji. Gospodarze turnieju, którzy mierzą w zdobycie tytułu, są faworytami spotkania. Trener Scolari będzie miał do dyspozycji najsilniejszy skład. Wyjściowa jedenastka zapewne nie będzie się wiele różnić od tej, która zdobyła w ubiegłym roku Puchar Konfederacji. Dużo większe problemy kadrowe ma Niko Kovac, któremu kontuzje wyeliminowały: pomocnika Niko Kranjcara, grającego na lewej obronie Ivana Strinicia oraz Danijela Pranjicia (być może zagra w następnych spotkaniach). Na mundialu nie wystąpi też zdyskwalifikowany przez FIFA 105-krotny reprezentant kraju, Josip Šimunić. W meczu otwarcia na pewno nie zdobędzie też bramek piłkarz Bayernu Monachium, Mario Mandžukić. Będzie on pauzował za czerwoną kartkę, którą otrzymał w barażu z Islandią. W zespole z Bałkanów zagra zapewne Eduardo da Silva, który urodził się w Brazylii i wieku 15-lat wyjechał do Chorwacji, aby grać w Dinamie Zagrzeb.
Oba zespoły grały już z sobą na mistrzostwach świata. Było to w Niemczech w 2006 r., wtedy zwyciężyli Canarinhos 1-0. Rok wcześniej w towarzyskim spotkaniu rozgrywanym w Splicie padł remis 1:1. Dla Brazylii będzie to już 4. mecz otwarcia, trzykrotnie wychodziła ze spotkań zwycięsko, raz zremisowała, co ciekawe, z drużyną Jugosławii.

2014-06-11 15:01