Reklama

Niedziela Legnicka

Dzień Skupienia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

Proboszcz parafii ks. dr S. Kusik, duszpasterz rodzin ks. dr B. Wolański i wiceprezes SRK Dariusz Filistyński podczas spotkania w Bolesławcu

Jan Foremny

Proboszcz parafii ks. dr S. Kusik, duszpasterz rodzin ks. dr B. Wolański i wiceprezes SRK Dariusz Filistyński podczas spotkania w Bolesławcu

Pytanie Jezusa Chrystusa z Ewangelii według św. Łukasza odbiło się mocnym echem w refleksji członków Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej na rejonowym Dniu Skupienia, 27 października w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu. Do przemyślenia własnej postawy życiowej i działalności Stowarzyszenia skłoniła ich zarówno homilia ks. dziekana Stanisława Kusika podczas koncelebrowanej Mszy św., jak i duchowe doświadczenie peregrynacji obrazu św. Józefa i trwajcego Roku Wiary. Dzień Skupienia rozpoczyna też przygotowania do Kongresu Rodzin Diecezji Legnickiej, który odbędzie się 18 maja 2013 r. w Krzeszowie. Interesująca była również konferencja wygłoszona przez duszpasterza rodzin ks. dr. Bogusława Wolańskiego.

Wyjaśnienie symboliki ewangelicznej przypowieści o przeprawie Jezusa i Apostołów łodzią na drugi brzeg jeziora, o poczuciu opuszczenia przez Mistrza, gdy Nauczyciel zasnął, o strachu i samotności uczniów podczas nagłej burzy i wielkim szczęściu, gdy obudzony Pan ucisza nawałnicę, a także przybliżenie symboliki logo Roku Wiary, poprzedziły postawienie pytania o jakość wiary, „czemu tak nagle osłabła?”. Pytanie to skierowane jest nie tylko do Apostołów, ale do każdego z nas, do współczesnego świata, który zbytnio uwierzył w siebie. Zaczęto usuwać krzyże, opustoszały świątynie, odrzucono spowiedź, zaniedbano modlitwę. Udajemy, że jeszcze nie jest najgorzej, ale w każdej dziedzinie doświadczamy kryzysu. Jedyną nadzieją na wyjście z trudnej sytuacji, z pustyni życiowej jest powrót do modlitwy, karmienia się Ciałem Chrystusa.

Dlatego w logo zaprojektowanym na czas przeżywania Roku Wiary łódź symbolizuje miejsce wspólnoty Jezusa ze swoimi uczniami, czyli Kościół. Celem podróży razem z Panem staje się dotarcie do portu - Królestwa niebieskiego, zrealizowanie powołania do świętości i radości życia wiecznego. Równie ważna jest symbolika masztu, którym w logo jest krzyż. On z narzędzia zbrodni stał się kluczem do nieba, nie jest znakiem śmierci, ale naszego odkupienia, naszej świętości, radości prawdziwego życia. To na nim zawieszony jest żagiel w kształcie Hostii, źródło życiowego napędu. Napis IHS jest skrótem pochodzącym z greki, a oznaczającym imię Jezus. Łódź - Kościół napędza siła Jezusa. Jezus jako Eucharystia jest cały czas w nim żywy, realnie obecny. Dlatego Sobór Watykański II nazwał Eucharystię źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego, siłą, która pozwala dotrzeć do portu zbawienia.

Reklama

Duszpasterz Rodzin zachęcał członków Stowarzyszenia do związania się na nowo z Chrystusem, częstego uczestnictwa w Mszy św. nie tylko w niedzielę, ale również w tygodniu, do adoracji przed Najświętszym Sakramentem, czerpania z najcenniejszego skarbu, jaki przekazuje nam św. Józef - wiary potwierdzonej życiem, karmiącej się modlitwą. W ten sposób wrócimy do równowagi, innym damy świadectwo, co spowoduje, że i my, i nasi bliźni odnajdą swoje „miejsce” w niebie.

W drugiej części spotkania formacyjnego przedstawiciele kół przy parafii pw. Ciała i Krwi Chrystusa oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Bolesławca, świętych Apostołów Piotra i Pawła z Chojnowa i Osłej, Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba z Lubania, Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny z Platerówki oraz z parafii pw. św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu ukazali różnorodne formy pracy formacyjnej oraz działań na rzecz dzieci, seniorów, osób niepełnosprawnych. Do konkretnych wymiarów służby na rzecz bliźnich należy prowadzenie świetlic, organizacja wypoczynku, festynów, pielgrzymek, zajęć edukacyjnych, wydawanie żywności potrzebującym. Członkowie Stowarzyszenia podzielili się wiedzą, jak pozyskiwać fundusze na dary od Caritas, samorządów i sponsorów. Prezes Lidia Świątek, przedstawiając działalność Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. św. Józefa, zachęcała do kierowania ludzi, którzy potrzebują wsparcia prawnego, psychologicznego, duchowego, terapii do kilkunastu specjalistów z różnych dziedzin przyjmujących w poradni przy ul. Witelona 3 w Legnicy.

Reklama

Na spotkaniu omówiono także projekty zrealizowane przez Stowarzyszenie w trzech kwartałach tego roku przy dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, władz samorządowych powiatu legnickiego i Chojnowa. Były one również pokazane jako przykłady dobrych praktyk na niedawnej wrocławskiej Ogólnopolskiej Konferencji pt. „Aktywność osób starszych i solidarność międzypokoleniowa - wyzwania dla regionu”. Duszpasterz Rodzin przypomniał także harmonogram przygotowań do Kongresu Rodzin.

Pokazano wsparcie, jakiego tej inicjatywie udzieliła Fundacja KGHM „Polska Miedź” oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przez dofinansowanie seniorów uczestniczących zarówno w konferencjach przygotowujących do kongresu, jak i w samym kongresie w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

2012-11-19 08:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spinać – czyli integrować

Niedziela legnicka 30/2021, str. VI

Co roku w koloniach organizowanych przez Spynacz bierze udział wiele osób z całego miasta

Stowarzyszenie Spynacz

Co roku w koloniach organizowanych przez Spynacz bierze udział wiele osób z całego miasta

Na początku czerwca jubileusz 15-lecia istnienia obchodziło działające przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy Stowarzyszenie Spynacz.

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35
Podczas spotkania inauguracyjnego

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Kościół

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan...

Kościół

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...