Reklama

Niedziela Świdnicka

Konsekracja kościoła pw. Miłosierdzia Bożego i bł. Jana Pawła II w Bartnicy

Jesteśmy żywymi kamieniami tej świątyni, którą stanowi Kościół

Bp Ignacy Dec dokonał aktu konsekracji kościoła bł. Jana Pawła II należącego do parafii pw. św. Mikołaja w Świerkach

Marek Zygmunt

Bp Ignacy Dec dokonał aktu konsekracji kościoła bł. Jana Pawła II należącego do parafii pw. św. Mikołaja w Świerkach

Dzień 22 października pięknie zapisze się w dziejach naszej diecezji. W sposób szczególny zapamiętają go mieszkańcy Bartnicy k. Nowej Rudy. W tym dniu w ramach obchodów 34. rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec dokonał aktu konsekracji kościoła pw. Miłosierdzia Bożego i bł. Jana Pawła II należącego do parafii pw. św. Mikołaja w Świerkach kierowanej przez ks. kan. Tadeusza Dudę.

Zabierając głos na początku konsekracyjnych obrzędów, gospodarz wspólnoty podkreślił, że gromadząc się po raz pierwszy w tej nowej świątyni, uświadamiamy sobie ponownie, że Kościół jest naszym domem, a my jesteśmy Kościołem. W nim umacniamy naszą wiarę i możemy się zbawić. - Być solą ziemi to nasze zadanie i powołanie. A ta nowa bartnicka świątynia na pewno pomoże nam w realizacji wszelkich form apostolskich - wskazał ks. Duda.

Proboszcz mówił, że wybudowanie kościoła dla mieszkańców Bartnicy było po prostu koniecznością. Do głównej świątyni w Świerkach mają bowiem ok. 3 km. Najpierw próbowali sobie radzić, urządzając kościół w domu jednego z mieszkańców. Kiedy jednak parafianin zmarł, problem znów się pojawił. Wtedy zrodził się pomysł, aby na potrzeby kościoła zaadaptować nieczynną w tym czasie stację kolejową. Za przysłowiową złotówkę wydzierżawiono pomieszczenie dyżurnego ruchu, a kasę biletową przerobiono na konfesjonał.

W 2007 r. w czasie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego zrodziła się myśl szukania nowego miejsca na celebrowanie nabożeństw i Eucharystii. Po konsultacji z wójtem gminy Nowa Ruda Sławomirem Karwowskim okazało się, że w centrum wsi jest działka, która może być przeznaczona właśnie na ten cel. - Budowa nowej świątyni rozpoczęła się w przededniu beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, a w przededniu beatyfikacji Jana Pawła II nałożyliśmy hełm wieży - wspominał ze wzruszeniem ks. Duda.

Reklama

Wyjaśniając jego wezwanie, proboszcz podkreślił, że w tym kościele jest symbolika Miłosierdzia Bożego. Wszystkie ornamenty roślinne, a także laur, który jest oznaką zwycięstwa, są symbolami miłosierdzia. Są tu także witraże bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kard. Stefana Wyszyńskiego, Matki Bożej Częstochowskiej, bł. Jana Pawła II, św. s. Faustyny Kowalskiej i św. Maksymiliana Marii Kolbego. - Dzięki ogromnemu zaangażowaniu parafian i wszechstronnej pomocy władz samorządowych gminy Nowa Ruda, a szczególnie wójta Sławomira Karwowskiego nowy kościół w Bartnicy wzniesiono w ciągu 27 miesięcy - podkreślił ks. kan. Tadeusz Duda.

Z kolei w homilii mszalnej Ksiądz Biskup dowodził, że każdy z nas jest świątynią Pana Boga. On chce mieszkać w nas, w naszym wnętrzu. Jesteśmy świątynią Bożą i każdy z nas powinien się troszczyć o to, żeby był najważniejszy dla nas właśnie Pan Bóg, który mieszka w nas. Znakiem tego jest nasza wiara, która wyraża się w modlitwie. Odnosząc się do wezwania bartnickiego Kościoła, Ksiądz Biskup stwierdził, że jest to piękny ukłon dedykowany Miłosierdziu Bożemu i bł. Janowi Pawłowi II. Przypominając, że jest to druga w diecezji świdnickiej po Międzylesiu świątynia dedykowana bł. Janowi Pawłowi II, wyraził nadzieję, że jego dziedzictwo nie będzie zaprzepaszczone. - Musi być żywe, po to, by było naszą mocą i siłą - zakończył homilię bp Ignacy Dec.

Do posługi i pontyfikatu bł. Jana Pawła II Ksiądz Biskup nawiązał również podczas Eucharystii sprawowanej w głównej świątyni parafialnej pw. św. Mikołaja w Świerkach. Przypominając słowa zaczerpnięte z Ewangelii: „Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem”, kaznodzieja akcentował, że Papież Polak był bogaty przed Bogiem. Nie gromadził sobie skarbów dla siebie. Wszystko, co miał, przekazywał drugim, a to, czym się posługiwał, było na służbie Ewangelii. Sam wielokrotnie mówił, że człowiek nie jest wielki przez to, co ma, nawet przez to kim jest, ale przez to, czym się dzieli z drugim.

Reklama

Mówiąc o znaczeniu wyboru Polaka kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, podkreślił, że już podczas pierwszej jego pielgrzymki do Polski w 1979 r. oblicze polskiej ziemi, a właściwie polskich serc zostało odnowione. Naród poczuł się nagle mocny. Papież podniósł go po prostu z kolan. Ksiądz Biskup wyraził przekonanie, że jeżeli nasz naród pozostanie wierny wartościom głoszonym przez Ojca Świętego, to będzie się rozwijać duchowo, gospodarczo i wyjdzie z obecnego kryzysu ekonomicznego. - Bo kryzys gospodarczy, finansowy jest konsekwencją kryzysu moralnego, kryzysu wartości.

W czasie Eucharystii Ksiądz Biskup poświęcił również odrestaurowane dzięki ofiarności parafian, pomocy władz samorządowych gminy Nowa Ruda wnętrze kościoła. Przedstawiciel ekipy prowadzącej w tej świątyni prace konserwatorskie podziękował w swoim wystąpieniu w serdecznych słowach Księdzu Proboszczowi za doskonałą współpracę przy realizacji tego zadania. Zachęcił, aby w tak pięknej świątyni były również organy. Poparł go w tej kwestii Ordynariusz Świdnicki. Mając na uwadze wspaniałą dotychczasową postawę Księdza Proboszcza, wiernych i władz gminy Nowa Ruda, można mieć pewność, że na zrealizowanie tego postulatu nie trzeba będzie długo czekać.

2012-11-19 08:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Najstarszy kościół we Wrocławiu odzyskuje blask

Kilka dni temu zakończył się kolejny etap prac renowacyjnych przy kościele pw. św. Marcina na wrocławskim Ostrowie Tumskim. Świątynia, której początki sięgają pierwszej połowy XIV w. na co dzień służy przede wszystkim dolnośląskim artystom. Zarządza nią Fundacja Zamku Piastów Śląskich

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Minister Moskwa: Polska nigdy nie była tak zaawansowana w projektach jądrowych jak teraz

2022-12-08 11:41

Adobe Stock

Nigdy nie byliśmy tak zaawansowani w projektach jądrowych jak teraz - powiedziała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Wskazała, że kluczowe jest znalezienie instytucji i partnerów, z którymi zbudujemy model współpracy na lata. To nie tylko kwestia pieniędzy, ale także zaufania - dodała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...