Reklama

Polska

Gliwicka ikona Maryi zostanie przyozdobiona papieskimi koronami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zbliża się wyjątkowa chwila dla wiernych diecezji gliwickiej i dla Zgromadzenia Redemptorystów. 22 czerwca łaskami słynąca ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego zostanie przyozdobiona papieskimi koronami. Uroczystość, której będzie przewodniczył metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz, odbędzie się o godz. 12:30 w kościele katedralnym św. Apostołów Piotra i Pawła.

- Pragnieniem nie tylko redemptorystów, ale też wiernych było wyrażenie Maryi wdzięczności za Jej pomoc i opiekę - mówi proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego o. Piotr Świerczok CSsR. - Idea koronacji bardzo konkretnie pojawiła się na nowo w 2011 roku przy okazji 60-lecia nabożeństwa Nieustannej Nowenny. Ówczesny biskup gliwicki Jan Wieczorek zapalił nas do tego, żebyśmy przygotowali akt koronacji. Następnie obecny ordynariusz bp Jan Kopiec wyraził na to zgodę - dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Kolejny warunek był taki, aby korony osobiście pobłogosławił Ojciec Święty. Ta ważna chwila miała miejsce 13 listopada 2013 roku podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra. Papież Franciszek położył swoją dłoń na koronach, powiedział, że je błogosławi i uczynił znak krzyża - objaśnia proboszcz parafii. Od najbliższego czwartku do soboty w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego będzie trwało bezpośrednie przygotowanie duchowe do koronacji. Specjalne nauki będą głoszone na Mszach Świętych o godz. 8:00 i 18:30. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej parafii: www.krzyz-gliwice.pl/aktualnosci/koronacja-ikony-matki-bozej-nieustajacej-pomocy .

Reklama

W sobotę o godz. 21:00 dokona się wprowadzenie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy do katedry św. Apostołów Piotra i Pawła, po którym nastąpi czuwanie modlitewne i apel Maryjny. Uroczystość koronacji odbędzie się w niedzielę 22 czerwca podczas Mszy św. o godz. 12:30, której będzie przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, w koncelebrze z biskupami i kapłanami. Bezpośrednio po końcowym błogosławieństwie wierni udadzą się w procesji z koronowaną ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, a całość uroczystości zakończy się aktem zawierzenia. - Wyrażam niezachwianą nadzieję, że uroczystość koronacyjna zjednoczy nas jeszcze bardziej w wyznawaniu naszej wiary, w poczuciu jedności całej naszej wspólnoty kościelnej - napisał ks. bp Jan Kopiec w odezwie do swoich diecezjan.

Redemptoryści przybyli do Gliwic w 1921 roku. Już dwa lata później sprowadzili do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego wierną kopię rzymskiej ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która stała się zalążkiem żywego oddziaływania pobożności maryjnej. W 1923 r. przy ich świątyni zawiązała się Sodalicja Mariańska, a trzy lata później zostało założone Arcybractwo Matki Bożej Nieustającej Pomocy. To ostatnie prowadziło swoją działalność do 6 listopada 1949 r., kiedy państwowym rozporządzeniem zniesiono w całej Polsce wszystkie stowarzyszenia i bractwa. Pomimo różnych trudności kult Maryi w tym obrazie nadal się rozwijał i przyciągał coraz liczniejsze rzesze wiernych. W styczniu 1951 r. otrzymał on nowe ukierunkowanie poprzez wprowadzenie cotygodniowego nabożeństwa Nieustannej Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Stąd rozpowszechniło się ono na całą Polskę, a gliwicki klasztor i kościół redemptorystów stały się w latach 70-tych i 80-tych swoistym centrum kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w naszej Ojczyźnie. Natomiast w marcu 2000 roku została wznowiona działalność Bractwa Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-20 10:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Koronacja obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie

Matka Boża Królowa Rodzin

Arch. parafii

Matka Boża Królowa Rodzin

W sobotę, 9 września br., w Chorzelowie odbędzie się historyczne wydarzenie dla diecezji tarnowskiej - koronacja obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin. Uroczystej Mszy świętej o godzinie 11.00 połączonej z obrzędem koronacji będzie przewodniczył metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc.

Więcej ...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza