Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo przewodniczył modlitwie za środowisko akademickie Częstochowy

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Trzeba być czujnym na to, co przynosi świat i codzienność, aby życie budować na tym, co przynosi Chrystus.” - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 22 czerwca przewodniczył Mszy św. w kościele akademickim pw. Św. Ireneusza w Częstochowie z racji zakończenia roku akademickiego.

We wspólnej modlitwie wzięli udział studenci, profesorzy, rektorzy i władze wyższych uczelni częstochowskich.- Chrystusowi chcemy oddać wszystkie nasze wysiłki - mówił na początku Mszy św. ks. Grzegorz Szumera, duszpasterz akademicki i proboszcz parafii akademickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo podkreślił, że „postać św. Ireneusza biskupa i męczennika przypomina, ze wiara nie jest teorią, ale jest związana z życiem i wymaga świadectwa, aby inni uwierzyli, że Jezus jest z nami.” - Trzeba stale powracać do początku życia i obdarowania łaską, aby być wiernym - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał prawdę o Opatrzności Bożej, która jest „uprzedzającą troską pełną miłości o ten świat i o każdego z nas.” Równocześnie abp Depo przypomniał, że „ten świat jest mniej warty niż jeden człowiek.”

Mówiąc o tajemnicy człowieka abp Depo zaznaczył, że człowiek jest określany jako istota rozumna, homo sapiens. - Jednak dzisiaj owo homo sapiens zastępuje się pojęciem homo cogitans, człowiek myślący, homo faber, czyli człowiek wytwarzający rzeczy materialne, homo ludens, człowiek poszukujący zabawy, igrzysk, homo viator, czyli człowiek wędrujący. Także mówi się o człowieku roszczeniowym - podkreślił abp Depo i dodał, że „trzeba mówić również o człowieku kochającym, który buduje życie poprzez miłość zbudowaną na prawdzie i prawdziwej wolności.”

Metropolita częstochowski za św. Edytą Stein wskazał na cztery wymiary słowa „jestem”, a mianowicie na: żyję, wiem, że jestem, chcę, czyli wymiar wolności, wiem, bo kocham.- To jest kryterium i sprawdzian naszego życia - mówił abp Depo.

Reklama

Arcybiskup wskazał również na św. Jana Pawła II jako na „człowieka zmagającego się o prawdę o człowieku.” Metropolita częstochowski za papieżem Polakiem podkreślił, że „są dwa fakty, których nikt nie może wykreślić, a mianowicie fakt krzyża na Golgocie i fakt Eucharystii.” - Wiemy, że w naszym stuleciu narasta opór i sprzeciw wobec Tego, który „tak umiłował świat” - opór i sprzeciw aż do negacji Boga. Do ateizmu jako programu. Ale to wszystko nie jest w stanie w niczym zmienić faktu Chrystusa. Faktu Eucharystii. Jakkolwiek Bóg - Ojciec, Syn i Duch Święty - byłby odrzucany przez ludzi. Jakkolwiek ludzie i społeczeństwa urządzałyby swoje życie, ignorując Boga: tak jakby Bóg nie istniał. Jakkolwiek daleko poszłaby negacja i grzech. To wszystko nie zmienia zasadniczego faktu: był i trwa w dziejach człowieka - i w dziejach wszechświata - Człowiek, prawdziwy Syn Człowieczy, który „umiłował do końca”. Umiłował Boga taką miłością, która jest na miarę Boga: jako Syn Ojca. Miłością nade wszystko: z całego serca i całej duszy, ze wszystkich sił... aż do ostatecznego ich wyczerpania w agonii Golgoty.- przypomniał abp Depo słowa Jana Pawła II wypowiedziane na placu Defilad na zakończenie II Krajowego Kongresu Eucharystycznego, 14 czerwca 1987 r.

Na zakończenie abp Depo wskazał na „otwarcie się na łaskę mądrości serca, która kiedyś będzie dla nas sprawdzianem życia.”

Ośrodek akademicki i kościół św. Ireneusza nawiązują do tradycji duszpasterstwa akademickiego "Piwnica" z końca lat 60. i lat 70., kiedy to wbrew woli władz komunistycznych biskup częstochowski Stefan Bareła udostępnił duszpasterstwu akademickiemu, którym kierował ks. Ireneusz Skubiś, piwnice Kurii diecezjalnej.

Dalszy rozwój duszpasterstwa akademickiego nastąpił w latach 80. Wówczas duszpasterstwo zostało przeniesione do kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Tysiąclecie w Częstochowie. Nowym etapem w rozwoju duszpasterstwa było powołanie 25 marca 2004 r. przez abp. Nowaka pierwszej w Polsce personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza BM. Uroczystego poświęcenia kościoła akademickiego pw. św. Ireneusza dokonał abp Stanisław Nowak 9 października 2011 r.

Patronką duszpasterstwa akademickiego archidiecezji częstochowskiej jest św. Teresa Benedykta od Krzyża Edyta Stein.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2014-06-23 09:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Studenci apelują: „nie idź sam na egzamin”

Więcej ...

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...