Reklama

Polska

Kościół w Polsce ma 355 nowych księży diecezjalnych

B.M. Sztajner/Niedziela

355 nowych księży diecezjalnych – 46 mniej niż w roku ubiegłym - wyświęcono w tym roku w Polsce – wynika z danych zebranych przez KAI. Podobnie jak w poprzednich latach, rekordzistką jeśli chodzi o liczbę nowych księży jest diecezja tarnowska, gdzie pracę duszpasterską podejmie aż 31 neoprezbiterów. Natomiast po raz pierwszy, w jednej z polskich diecezji, nie było kandydatów do święceń. Obecnie średnia ogólnopolska to 8 neoprezbiterów na diecezję.

Gdy w 2008 r. wstępowali do seminariów duchownych było ich w sumie 695, o czym informowała wtedy m.in. Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań. Po sześciu latach studiów filozoficzno-teologicznych i formacji do kapłaństwa pozostało ich 355.

Odeszła niemal połowa czyli 340 kleryków z ich rocznika. Zdaniem wychowawców seminaryjnych standardem jest to, że – jak mówią – „do święceń dochodzi około połowy tych, którzy rozpoczynają” a sześć lat seminarium to czas weryfikowania powołania zarówno przez samego kleryka, jak i przez jego przełożonych.

Reklama

W sumie w tym roku biskupi wyświęcili 355 nowych księży diecezjalnych. W skali Polski najwięcej nowych księży przybyło w diecezji tarnowskiej (31), archidiecezji krakowskiej (22), po 18 w archidiecezji katowickiej oraz i archidiecezji warszawskiej (18), z tym że 3 z nich - absolwentów seminarium "Redemptoris Mater" - po pierwszych latach pracy w archidiecezji warszawskiej zostanie skierowanych do posługi na Drodze Neokatechumenalnej.

Do czołówki pod względem liczby wyświęconych w tym roku księży należą także archidiecezje: przemyska (16) oraz poznańska i diecezje: radomska i świdnicka (każda z nich po 11).

Jako pierwsi w tym roku przyjęli święcenia neoprezbiterzy z Ełku – bo już 16 maja. Najpopularniejszym terminem święceń była sobota 31 maja, wtedy aż w kilkunastu polskich diecezjach biskupi udzielali sakramentu kapłaństwa. Jako ostatni, bo dopiero 19 czerwca przyjęli święcenia neoprezbiterzy z Sandomierza.

Reklama

Zwykle święceń kapłańskich udziela biskup diecezjalny i tak było prawie we wszystkich polskich diecezjach. Po raz pierwszy udzielili ich nowi ordynariusze: metropolita wrocławski abp Józef Kupny, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, biskup rzeszowski Jan Wątroba i biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

Święcenia kapłańskie to święto dla diecezji, dlatego uroczystą Mszę św., w czasie której udzielany jest ten sakrament, biskup sprawuje na ogół w katedrze lub innym znaczącym dla diecezji kościele.

W stosunku do zeszłego roku, kiedy to w Polsce wyświęcono 401 nowych księży, w tym roku odnotowano spadek o 46 księży. Niższa jest także średnia ogólnopolska, która zmniejszyła się z 9 do 8 nowych neoprezbiterów na diecezję. Są jednak diecezje, w których w tym roku wyświęcono więcej nowych księży niż przed rokiem np. w tarnowskiej (+9), katowickiej (+ 8), łódzkiej (+ 6) krakowskiej (+ 5), świdnickiej (+5), zielonogórsko-gorzowska (+5), białostockiej (+3), łomżyńskiej (+ 2), sosnowieckiej (+2), włocławskiej (+2).

2014-06-24 14:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. kanonik Czesław Olczak

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

Więcej ...

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

2021-09-16 20:20

PAP

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku