Reklama

Niedziela w Warszawie

14. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jutro – 6 czerwca – mija 14 lat od beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, której w imieniu papieża Benedykta XVI na pl. Piłsudskiego w Warszawie dokonał abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W ramach obchodów rocznicowych w stolicy zaplanowano kilka wydarzeń, które na które warto zarezerwować sobie czas.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czwartek 6 czerwca o godz. 15.00 w archikatedrze warszawskiej bp Michał Janocha odprawi Mszę św. w intencji rychłej kanonizacji bł. ks. Jerzego. Po Eucharystii w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1 odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”, związanej również z przypadającą w tym roku 40. rocznicą męczeńskiej śmierci kapłana.

Wystawa jest próbą ukazania duchowego portretu ks. Jerzego na tle miejsc i wydarzeń, które go ukształtowały i w których brał aktywny udział. Zaprezentowana zostanie sztuka tamtego czasu, która, tak jak bł. Jerzy Popiełuszko, stawała po stronie Prawdy i Wolności. Pierwsze spotkanie z młodym Alkiem to dom rodzinny w Okopach, miejsce i atmosfera które uformowały przyszłego kapłana. Dalej drogi wiodą do Warszawskiego Seminarium Duchownego i do specjalnej jednostki Wojskowej w Bartoszycach, do której wcielano kleryków w celu pozyskania ich do współpracy i zachwiania ich wiarą. Jerzy Popiełuszko kończy seminarium duchowne w 1972 r. i zostaje wikarym kolejno w kilku warszawskich parafiach. W tym czasie ks. Jerzy miał okazje do wyjazdów zagranicznych i dzięki przychylności rodziny błogosławionego, na wystawie będzie można zobaczyć nieznane zdjęcia z podróży po Stanach Zjednoczonych i Europie. Obraz czasu „Solidarności” otwierają zdjęcia z Huty Warszawa, gdzie w sierpniu 1980 r. na zaproszenie strajkujących robotników sprawował posługę kapłańską. Od tego momentu związał się z „Solidarnością” i stał się obiektem inwigilacji Służby Bezpieczeństwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. O atmosferze tamtych lat mówią dzieła m.in. Wiesława Szamborskiego, Jacka Sroki, Łukasza Korolkiewicza, czy Jana Lebensteina ukazujące symboliczny obraz człowieka stłamszonego przez totalitarny system i próby wyzwolenia się spod komunistycznej dominacji. Przestrzeń „prosektorium” z obrazem Tomasza Tatarczyka „Łódź Charona” jest przejmującym memento męczeńskiej śmierci księdza. Istotnym elementem wystawy są, często nieznane, fotografie dokumentalne przedstawiające życie ks. Jerzego i jego działalność oraz najważniejsze wydarzenia polityczne z tamtych lat. Korespondują one z dziełami sztuki współczesnej wypożyczonymi z wielu polskich muzeów i kolekcji prywatnych. Narracja ekspozycji zbudowana została z wypowiedzi ks. Jerzego i notatek tajnych współpracowników SB. Zaprezentowane zostały także filmy dokumentalne z fragmentami homilii księdza, nagrania świadków i przyjaciół ks. Jerzego gromadzone przez Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki oraz przygotowane specjalnie na wystawę autorskie ścieżki dźwiękowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dla młodszego pokolenia wystawa będzie doskonałą okazją do poznania historii naszego kraju i lepszego zrozumienia życia pokolenia ich rodziców i dziadków w opresyjnym systemie. Pokolenie, które pamięta lata stanu wojennego ma okazję do refleksyjnego spotkania z żoliborskim kapłanem.

Wystawę w MAW będzie można oglądać do 3 listopada.

Również jutro, 6 czerwca, w Domu Pielgrzyma „Amicus” przy parafii św. Stanisława Kostki o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie z dr Ewą Czaczkowską i Tomaszem Wiścickim, autorami najnowszej biografii ks. Jerzego Popiełuszki – o której więcej przeczytać można w najnowszym numerze (23/2024) papierowej „Niedzieli”.

W poniedziałek 10 czerwca w Belwederze o godz. 12.00 rozpocznie się konferencja naukowa w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, organizowana przez UKSW i Społeczny Komitet Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Następnego dnia – 11 czerwca – w żoliborskim sanktuarium, przy grobie bł. ks. Jerzego, będzie modlić się Episkopat Polski. Biskupi o godz. 18.00 w kościele św. Stanisława Kostki odprawią uroczystą, koncelebrowaną Mszę św.

Proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym w 1997 r., a zakończył w Rzymie 19 grudnia 2009 r. papieskim dekretem o męczeństwie.

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2024-06-05 19:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wzór dla młodych

2024-07-09 08:00

Niedziela toruńska 28/2024, str. V

Zdjęcia: Nikola Riese

Zawierzając swoje intencje, przemierzyli pieszo 80 kilometrów. Nie zważali na upały czy deszcze, ale z ufnością w sercu pielgrzymowali śladami męczeństwa bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Firma Crowdstrike: globalna awaria wynikła z naszego błędu, to nie był cyberatak

2024-07-19 13:28

PAP/EPA/JAGADEESH NV

Globalną awarię systemu operacyjnego Microsoftu spowodował nasz błąd, to nie był cyberatak - przekazał w piątek szef specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie CrowdStrike, George Kurtz. Ekspert cytowany przez Reutersa ocenia, że problemu nie da się rozwiązać zdalnie, a naprawa może potrwać nawet do kilku dni.

Więcej ...

Hiszpania: w Madrycie odsłonięto tablicę upamiętniającą św. Jana Pawła II

2024-07-19 15:04
Katedra w Madrycie, Hiszpania

Adobe.Stock.pl

Katedra w Madrycie, Hiszpania

W siedzibie nuncjatury apostolskiej w Madrycie odsłonięto tablicę upamiętniającą św. Jana Pawła II. Przedstawia ona obok postaci pochodzącego z Polski papieża również jego następcę papieża Benedykta XVI oraz Matkę Teresę z Kalkuty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Wiadomości

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Wiara

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna