Reklama

Polska

Bp R. Pindel: jesteśmy odpowiedzialni za modlitwę za ofiary duchownych i krzywdzicieli

2014-06-26 19:52

PB

Do modlitwy za skrzywdzonych przez prezbiterów i za samych krzywdzicieli zachęcał bp Roman Pindel, który 26 czerwca przewodniczył w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa Mszy św. z okazji Dnia Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Ordynariusz bielsko-żywiecki wyznał, że wciąż jest pod wielkim wrażeniem liturgii pokutnej „za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych”, w której uczestniczył 20 czerwca w Krakowie. Odbyło się ono w ramach konferencji pt. „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele”.

W homilii powrócił do słów, jakie wypowiedział wówczas bp Piotr Libera. Bp Pindel przyznał, że słowa biskupa płockiego zabrzmiały niezwykle przejmująco. „Uświadomiłem sobie wówczas swoją odpowiedzialność, ale także odpowiedzialność nas wszystkich. Słuchając wystąpień, zarówno ofiar, jak i tych, którzy zajmowali się sprawami nadużyć w innych krajach, zrozumiałem, jak bardzo może cierpieć człowiek skrzywdzony w tej dziedzinie” – relacjonował biskup bielsko-żywiecki.

Podkreślił, że osobiście spotkał osoby, które doznały krzywdy ze strony duchownych i widział, jak borykały się przez wiele lat ze swoim cierpieniem. Zaznaczył jednocześnie, że także sprawcy grzechu, którzy nie pokutują, powinni być przedmiotem troski biskupa i wspólnoty prezbiterium.

„Zdarza się, i o tym mówią głośno ofiary, że ten człowiek, który sprawił ogromną krzywdę - nie do naprawiania nawet przez długoletnią terapię - ma się dobrze. Doznaje czci, szacunku, dobrobytu, otrzymuje odznaczenia. Jest serdecznie witany, są podnoszone jego zasługi, a ofiara stoi w kościele i płacze, bo odżywa w niej to, co doznała kiedyś przed laty” – mówił biskup.

Reklama

Zachęcał, by po liturgii w czasie adoracji Najświętszego Sakrament modlić się za skrzywdzonych przez prezbiterów i samych krzywdzicieli. „Za tych, którzy pokutują i żałują, ponosząc konsekwencje swych czynów, i za tych, którzy nie przyznają się do zła. To jest także nasza odpowiedzialność, jeżeli ktoś zgrzeszył, a nie żałuje i nie pokutuje. To jest jakaś nasza odpowiedzialność za taką modlitwę: za tych, którzy nie myślą naprawiać krzywd, przynajmniej na razie” – zaznaczył hierarcha.

Zaapelował, by w ramach wspólnoty prezbiterium uświadamiać sobie grzechy publiczne, jak: nadużywanie alkoholu, jazda samochodem po pijanemu, uzależnienie w dziedzinie szóstego przykazania i alkoholu, zgorszenie, nieuczciwość w zarządzaniu majątkiem, pycha, zgorszenie w sposobie używania pieniędzy. „To bardzo konkretne wezwanie w dniu, w którym modlimy się o uświęcanie naszego życia kapłańskiego” – dodał.

Wśród około 100 uczestników tegorocznego Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów był także biskup pomocniczy diecezji Piotr Greger. Po liturgii odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Noworoczna modlitwa i refleksja

2020-01-08 08:09

Niedziela bielsko-żywiecka 2/2020, str. I

Ks. Piotr Góra

Radiowa rozmowa na Nowy Rok

Noworoczną Eucharystię sprawował bp Roman Pindel w kościele św. Jana Chrzciciela w Komorowicach. Modlitwa transmitowana była na antenie diecezjalnej rozgłośni Anioł Beskidów. Po liturgii, w radiowym studio, biskup podsumował miniony rok 2019.

Więcej ...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w szkołach

2020-01-15 21:10

BOŻENA SZTAJNER

Władze Quebecu - francuskojęzycznej prowincji Kanady - chcą wycofać ze szkół zajęcia z etyki i kultury religijnej. Zamiast tego dzieci będą uczęszczać na lekcje wychowania seksualnego, praworządności, demokracji, kultury i obywatelstwa cyfrowego.

Więcej ...

Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą

2020-01-20 20:42

stevepb/pixabay.com

Podzielenie się opłatkiem oraz Wieczór wspólnego śpiewania kolęd tradycyjnych i ocalonych od zapomnienia kolęd patriotycznych: legionowych, harcerskich, partyzanckich, kresowych, kolęd Orląt Lwowskich i Powstańców Warszawskich, kolęd z niemieckich i sowieckich łagrów, z komunistycznych więzień, kolęd stanu wojennego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Niedziela Rzeszowska

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...